Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Яйца за вътрешния пазар има, увери председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас.

"Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40%", съобщи тревожни данни в интервю за БНР Ивайло Гълъбов, който оглавява Съюза на птицевъдите.

Този сектор от птицевъдството беше най-силно развит и е експортно ориентиран. Изнасяме около 20 на сто от продукцията и голяма част от договорите за износ ще останат неизпълнени, обясни той.

Гълъбов обаче увери, че ще има достатъчно яйца за вътрешно потребление.

Ивайло Гълъбов  Снимка: БТА

Досега нито едно отговорно лице в страната не е изговорило какъв е проблемът, коментира председателят на УС на Съюза на птицевъдите в предаването "Преди всички".

"Три страни в Европа имат абсолютно аналогични проблеми. Едната е Франция. Другата е Унгария. Третата е България", посочи той. Тъй като френското производство е било изнесено към България и Унгария, в двете страни се е стигнало до "бързо и буйно развитие", а във Франция - до депопулация на определен район – "полека-лека клане на всички птици", след това е имало оздравяване, пререгистрация на животновъдните обекти и успешна ваксинация, описа ситуацията Ивайло Гълъбов. Сега и България, и Унгария следва да приложат успешния опит на Франция, смята той.

Задният двор – някои стопанства за дивечови птици, са извън обсега на контрол по законодателни причини, подобно на чумата по свинете, назова друг проблем Гълъбов.

В последните години, след африканската чума по свинете, мерките за биосигурност ни показаха, че са задължителна норма за промишленото животновъдство, заяви той.

По време на прехода по думите му са били направени "грандиозни глупости", например "допускайки в едно технологично свързано предприятие, което е било за един вид птици, днес да има два съседни животновъдни обекта с различен вид птици, водоплаващи и бройлерни", което крие рискове заради различните заболявания. Не се спазват и ветеринарните предписания, допълни Ивайло Гълъбов.

"Губим огромни позиции в почти всички сегменти от българското животновъдство. Внасяме огромно количество свинско, внасяме над 50% от пилешкото месо. В момента вносът на яйца от Украйна, произведени при съвсем други стандарти за качество – необяснимо е как си създаваме нелоялна конкуренция, войната не е обяснение на този проблем. Има и култура на потребление – ако искаме парите да остават в България, трябва да избираме български стоки", изтъкна в заключение той.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14

Зорница Карагьозова: У нас грижата за болния с деменция приключва с издаването на рецепта

Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..

публикувано на 09.01.25 в 08:50