Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

| Интервю
Ейдън Шарън, директор на "Инициативи за слагане на край на пластмасата"
Снимка: Личен архив

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове пластмаси до 2040 г. 

Защо това е важно, разказа в интервю пред БНР Ейдън Шарън, директор на "Инициативи за слагане на край на пластмасата" от организацията "Ден на земята". 

На 22 април 1970 година в Съединените щати и Канада за първи път е отбелязан Денят на Земята, а България се присъединява към инициативата през 1993 г. Към момента събитието включва дейности в над 190 държави, в които участват около 1 милиард души. Действията на различните екоактивисти са координирани от организацията "Ден на земята". 

"Темата за Деня на Земята тази година е "Планета срещу пластмаса". Избрахме я заради всички различни изследвания, които продължават да излизат през последните години за последствията за здравето вследствие на пластмасата и добавени към нея химикали основно при децата, хората в крайбрежни общности и тези, които работят в сектора на сметосъбирането. Отправяме голям призив за действие за намаляване с 60 процента на производството до 2040 г. Смятаме, че това е постижимо, защото 50 процента от всички пластмасовите изделия са за еднократна употреба. Половината от тези 50 процента са опаковки. Ако започнем преход към това да няма пластмаса в опаковките, както и пластмасата да не бъде използвана за продукти за еднократна употреба, наистина можем бързо за намалим производството", препоръчва Ейдън Шарън. 
Ейдън Шарън, директор на
Експертът се надява мобилизацията за тазгодишния Ден на Земята да помогне при преговорите за Глобалния договор на ООН относно замърсяването с пластмаси, който трябва да бъде подписан към края на 2024 г. 

"Друга причина, поради която избрахме темата тази година, е, че Междуправителственият преговорен комитет ще вземе решения за Глобалния договор на ООН относно замърсяването с пластмаси. Процентите, които подбрахме, са част и от работата ни с други организации. Някои от тях настояват за повече, други за по-малко. Преценихме, че призивът за 60 на сто е добро усреднено ниво за много организации. Освен това ще бъде лесно да разговаряме с делегатите, когато имаме конкретно число, към което се стремим. Работим по темата с Центъра за международно екологично право, с "Грийнпийс", с "Ошеана", с организацията "Защита на околната среда" в Канада, както и с редица други организации. Ще участвам на следващия етап от преговорите, който ще се проведе в Отава", обясни Шарън за четвъртата сесия от преговорите, която е от 21 до 29 април в канадската столица Отава. 

И допълни: "Мисля, че най-интересното нещо е, че точно в Деня на Земята ще бъдем част от преговорите на Междуправителствения комитет. Планираме събития с мобилизация на хора на място в Отава като марш от Център "Шол", където ще се провеждат разговорите, до сградата на парламента. Искаме да обърнем внимание на това, че пластмасата е токсична". 

Докато Шарън и колегите му преговарят в канадската столица, на остров Пенанг в Малайзия ще се проведе най-голямото и масово почистване, правено някога в Деня на Земята. 

"Организираме в сътрудничество с местни организации в Малайзия най-голямото почистване, правено до момента. Мисля, че в него ще вземат участие около 100 хиляди души. Те ще се съберат, за да почистят огромно количество пластмасови отпадъци. Те са най-често намираният вид боклук на острова. По-голямата част от пластмасовите отпадъци, които биват намирани в Малайзия, не произхождат от тази страна. Те се носят в океана от други части на света или пристигат там като доставки на рециклирани материали".
Ейдън Шарън, директор на
Разбира се, няма нужда да отидем до Малайзия, за да участваме в почистване, можем да го организираме и сами в района, където живеем или за който искаме да се погрижим. В тази връзка Ейдън Шарън призова:

"Уверете се, че празнувате Деня на Земята всеки ден. Ние се опитваме да правим точно това. Можете да организирате като доброволец ваш ден за почистване, да го обявите в квартала и да го споделите със съседите. Също така можете да посетите уебсайта ни EARTHDAY.ORG и да видите с какви ресурси разполагаме - например за това как да мобилизирате хора, как по най-добрия начин да организирате почистване. Можете да видите образователните ни материали за последствията за здравето вследствие на пластмасата и климатичната криза, както и да разгледате различните решения, с които разполагаме".

Ейдън Шарън и колегите му осъзнават, че само един Ден на Земята няма да спре замърсяването, и са готови за дълга борба срещу пластмасата:

"Надяваме се, че ще постигнем поне намаляване на производството при подписването на договора в края на 2024 г. Наясно сме, че споразумението ще продължи да се променя. След подписването ще ходим на конференции на страните по договора всяка година или на всеки две години, за да решаваме какви части от споразумението трябва да бъдат изменени. Най-голямата част от борбата ще бъде тази година, но ще продължим да работим по темата през следващите десетилетия. Готов съм за тази дълга борба. За съжаление, пластмасата няма да изчезне скоро и имаме нужда от хора, които ще се борят срещу нея".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22