Широкоразпространената употреба на алкохол и електронни цигари сред подрастващите е "тревожна", според доклад, публикуван днес от Световната здравна организация, която препоръчва мерки за ограничаване на достъпа, предаде АФП.
Базиран на проучване на данни за 280 000 младежи на възраст 11, 13 и 15 г. в 44 държави - Европа, Централна Азия и Канада, СЗО посочва, че докладът показва "притеснителна картина" относно употребата на субстанции сред млади хора.
"Дългосрочните последствия от тези тенденции са значителни и отговорните лица не могат да си позволят да игнорират тези тревожни разкрития", посочват от СЗО.
Според доклада, обхващащ 2021-2022 г. 57% от 15-годишните са употребявали алкохол поне веднъж (момичета 59 на сто, момчета – 56%).
Данните сочат спад на тютюнопушенето – 13% от 11-15 годишните са пушили през 2022 г. – 2% по-малко от четири години по-рано. Но докладът подчертава, че много от тях са възприели електронните цигари, които са "превзели" подрастващите в сравнение с традиционните.
Отчетен е и спад на употребата на канабис – 12% от 15-годишните са пушили поне веднъж.
Докладът на СЗО съдържа данни и за българските подрастващи.
Една пета от 11-годишните български момчета са пили поне веднъж алкохол – по този показател страната ни е на първо място заедно с Молдова. За 13-годишните момчета в България делът е вече близо една трета (32%).
Най-високият процент 15-годишни, употребили канабис през последните 30 дни, е в България – момчета (19%), и в Канада – момичета (15%).
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..