Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България може да оглави класация в ЕС по намаляване на овце

Симеон Караколев: Имаме шанс у нас да ядем месо и мляко от животни, гледани по пасища

Ние консумираме целогодишно агнешко и овнешко, както е в страните около България

| Интервю
Симеон Караколев
Снимка: Силвия Великова

България е единствената държава в ЕС, която толкова пъти е намалила поголовието на овцете си за 40 години. Смело можем да поведем една класация, но така или иначе овцевъдството си остава. Въпреки всичко е един традиционен български отрасъл.

Това заяви председателят на Националната асоциация на овцевъдите в България Симеон Караколев в интервю пред БНР.

"Ако мога да го сравня със златните години, когато е имало 11 млн. овце, до 1989 г. - апогей на развитие, то в момента овцете са 10 пъти по-малко. Овцевъдите са останали около 9000, има ги в региони, където овцевъдството и скотовъдството са единственият поминък на тези хора. В 90% за тях това не е бизнес, предава се от поколение на поколение", коментира Караколев.

"Животновъдството и селското стопанство са оставени на самотек. Когато няма ясна цел какво искаш и към какво се стремиш, не се получава нищо резултатно. В последните над 20 години не помня министър да е казал, "ето това е целта – повече животни, повече хора да отглеждат или по-голяма продуктивност". Като нямаш цел, няма как да постигнеш цел, наблюдаваме посредственост. Надявам се да се промени това със стратегическите планове на ЕС, които са за цели и критерии. Но тук пък се сблъскваме с остарялото ни законодателство, което да навакса нуждите на ЕС. Трябва да се намали административната тежест на земеделските производители", обясни проблемите в сектора председателят на Асоциацията. 

"Шапка свалям на такива хора, които продължават да се борят да произвеждат храна", похвали малкото останали овцевъди той.

Той обясни, че цените на пазара тази година на агнешкото са достъпни, но лошото е, че у нас не се консумира целогодишно агнешко и овнешко, каквато и била традицията.

"В страните около нас целогодишно консумират, а у нас само на Великден и Гергьовден. Най-съществената причина е промяна на вкусовите, подрастващото поколение прибягва до полуфабрикати от свинско и пилешко. Преди на село не е имало двор без овце. Сега са останали малко - около 9000 стопанства, с по около 50 животни. Което е нищо в сравнение с 1989 г.", разказа Симеон Караколев.

Той допълни, че вече не се отглеждат породи овце за вълна, защото "за съжаление затвори врати последното предприятие, което работеше с вълна".

"И вече в България вълната се брои за отпадък, а не като суровина. Все още овчето сирене задържа своите позиции в Западна Европа и Близкия изток, експортно ориентирано като продукция. Агнешко не изнасяме, тъй като и консумацията, която се разраства по морето и заведения, води до задоволяване на българския пазар и за износ няма нищо. А сме изнасяли около 5 млн. агнета годишно", припомни Караколев.

И допълни: 

"За разлика от Западна Европа, където и овцевъдството се индустриализира, у нас имаме уникалния шанс да имаме месо и мляко от животни, гледани по пасища. В Запада Европа кравите се отглеждат само оборно и не вкусват свежа трева".

Колев припомни, че на 24 май е 12-ото издание на Националния събор на поляните на Петропавловския манастир. 

"Събитието е в топ 3 на България и през него минават над 200 000 души", каза председателят на овцевъдите.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След руската атака детската болница в Киев продължава да работи

"Болницата е доста стара, на повече от 100 години. Специализирана е за деца. Там се лекуват най-тежките случаи – деца от цялата държава. Там има уникално оборудване, с което Украйна разполага в единични бройки. Вследствие на атаката е разрушена сграда, в която децата правят хемодиализа. В тази болница има и онкологично отделение за лечение на..

публикувано на 09.07.24 в 07:56

НЗОК и БЛС изясняват как ще се плаща на аптеките

Очаква се днес да станат ясни окончателните правила, по които Здравната каса ще плаща на аптеките за отпускане на лекарства, заплащани напълно от здравния фонд. Димитър Маринов: Някой се опитва да саботира договарянето между аптеките и НЗОК Те се договарят между ръководството на Касата и Българския фармацевтичен съюз, а причина за..

публикувано на 09.07.24 в 07:55

КС решава дали изборът на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков противоречи на Конституцията

Близо шест месеца след като Десислава Атанасова и Борислав Белазелков положиха клетва като конституционни съдии, Конституционният съд ще каже противоречи ли на Основния закон решението на 49-тото Народното събрание, с което двамата бяха избрани.  Президентът не уважи клетвата на новите конституционни съдии Полина Паунова: Десислава..

публикувано на 09.07.24 в 07:50
Делян Пеевски

Депутатите от ПГ на ДПС на среща в НС за втория мандат

Депутатите от парламентарната група на Движението за права и свободи се събират днес в сградата на Народното събрание във връзка с втория  проучвателен мандат за съставяне на правителство. За заседанието на парламентарната група бе съобщено вчера от председателя ѝ Делян Пеевски, който свика Председателски съвет на Движението. Пеевски:..

публикувано на 09.07.24 в 07:49
полк. Вилис Цуров

Полк. Вилис Цуров: Ние сме едно от слабите звена в НАТО

НАТО се готви за защита на неговата територия. Това казва в интервю за БНР председателят на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик" полк. Вилис Цуров. Беше малко комична ситуацията кой да води дружината , отбелязва Цуров относно разногласията кой да представлява страната ни на юбилейната среща на върха на НАТО във Вашингтон...

публикувано на 09.07.24 в 07:47

Да, България: ПП-ДБ да поиска третия мандат

ПП-ДБ да поиска третия мандат за съставяне на правителство, за да го реализира като непартийно и национално с мандат до 1 година. Това реши в понеделник Националният съвет на "Да, България" – една от партиите в коалициите - с лед продължилото повече от 3 часа заседание. От "Да, България" излязоха с предложение към коалиционните си партньори от ПП ДБ..

публикувано на 09.07.24 в 07:45