Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка!
"Баба и дядо - те ми липсват. Те са ме отгледали. Като бяхме в София те живяха с наси съм прекарал ранното си детство с тях и много ми липсват. Живеят в момента в Ямбол. Дядо ми е пчелар. Има и градина. И двамата са пенсионери, казва Кристиян Куртев.
През 90 -те години на миналия век американски лекари и психолози констатират имигрантски феномен. В училищата се оказва, че децата на новопристигащите по това време имигранти са много по-различни от децата на тези, които идват 30-40 години по рано. В училище децата на новите имигранти те са с по-висок успех от американските си връстници, спокойни и не агресивни са. През 1994 година лекарите обръщат внимание на това ,че децата на имигрантите от 90-те години са по-здрави от американските деца и изследователите наричат това “Парадоксът на детското здраве”. Д-р Леонард Сакс, лекар и психолог стига до извода, че силните и здрави семейства на имигрантите, културата на уважение към родителите, решителното, не сурово, но строго родителство са най-важните фактори, които правят децата на имигрантите от края на 20-ти век по добри от американските им връстници! Ценностите на нашите баби изглежда се оказват твърде актуални и важни. Семейството възпитава, а училището учи!
15 годишният Кристиян Куртев живее от 5 години близо до Сан Хосе в щата Калифорния. Запознаваме се с него се на българския фолклорен фестивал "Верея" в Чикаго.
Кога започна да танцуваш народни танци?
"Още в детската градина в България преди да се преместя в Щатите. След това танцувах в юношески танцов ансамбъл “Пламъче” в България.
Има ли танц, който ти си направил, на който хореографията е твоя?
"Имам около 4 танца на които аз съм измислил хореографията, като този, който го представихме тук на фестивал "Верея" аз го измислих изцяло".
Преместих се с родителите си в САЩ. Първоначално търсих място ,където да танцувам, защото това е едно от нещата, които съм правил през целия си живот. Липсваше ми и много се радвах, че успях да намеря група, с която да танцуваме в тукашното българско училище в Калифорния.
Първоначално бях леко скептично настроен, защото тъкмо бях приет в Първа частна математическа гимназия, където исках да уча математика. Имах много приятели, с които щяхме да учим заедно. Тъкмо щях да бъда в 5-ти клас. Също така исках и да се преместим, защото е съвсем друго място и ще получа възможности, които няма да получа в България.
Образът, който имах за Америка беше изцяло въз основа на филмите, които бях гледал за американските училища и за тукашното общество, но в момента в който се преместих това се промени, защото открих, че живота не е такъв, какъвто се показва по филмите.
Най-напред ме изненада това в училищата, че всички деца бяха много мили, а по филмите понякога показват хора, че са много груби. Аз ходих в 2 училища и всички бяха много мили.
Нямам проблем с ученето, така че и на двете места ми е еднакво лесно.
Освен танците, обичам и математиката. Аз съм състезател по математика още от България. Също така съм състезател и по информатика. Искам да се занимавам с математика, информатика, инженерство..
По математика съм участвал на много Олимпиади. Тази година моят отбор, аз се състезавам към Руското училище по математика, спечелихме 4-то място на отборния кръг в Харвард MIT състезанието. Също така спечелихме 1-во място на Pupple Comet се нарича. В някои седмици се случва да участвам в по 4 състезания, разказва Кристиян.
"Баба Мариана Тагарева и дядо Герорги Тагарев са електроинженери. Те са ме научили на много важни неща. Например четенето. Баба ми ме научи да чета едно лято. Точно преди първи клас и това са ми едни от най-скъпите спомени, защото след като се научих да чета, аз открих света на книгите и съм прочел със сигурност много, много книги.
Аз съм един от най-големите зубрачи в училище, но в моето училище голяма част от децата са зубрачи и обичат да четат и да учат и това е вдъхновяващо. Когато отидем на обяд, ние не си говорим там за социалните медии какво се е случило, кой какво казал на кого, ние си говорим за това, което сме прочели, кои книги четем в момента, какво сме научили в час по математика.
И спорт обичам. Аз тази година се записах да бягам. А също така плувам още от детската градина, тази година реших да се запиша и на лека атлетика.
Веднъж на всеки 2 седмици да се събирам с приятели, да отидем на кино, да ходим в парка да играем футбол, споделя той.
Не си мечтал за Америка, а сега имаш ли американска мечта?
"Мечтата ми е след като завърша училище да работя нещо, което ми доставя удоволствие и което да помогне на хората."
Още по темата в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..