Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валери Йорданов, гост в "Магията на театъра" с любов към писането, за бруталността в живота и за творческия плам

2
Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор
Снимка: Георги Бангиев

"В момента работя над третия си сценарий за филм, с който ще кандидатствам и се надявам да успея да го заснема, историята е доста различна и доста брутална, като всичко, което ни заобикаля, разказа в "Нощен Хоризонт" Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор, гост в поредицата на БНР -  "Магията на театъра".

"Темата е свързана с нашето историческо минало, тема, по която много малко е работено. Кога ще е готов ли - това е една болезнена тема, с която аз обичам да се шегувам, "Кецове" ми отне 8 години, а "Шекспир като улично куче" ми отне 12-13 години почти...Сега се надявам със собствени сили, с мускули, с помощ на талантливи хора да нарушим тази практика! Затова с един мой колега и приятел ще продуцираме филма, Мирослав Петров е той, ще търсим средства и отвън, ще разчитаме и на помощ от нашите институции.

А засега мен и мои много талантливи колеги може да ни гледате в "Опит за летене", в "Големанов", "Народът на Вазов", "Заешка дупка", "Караконджул" - моят моно-спектакъл, с който се надявам скоро да пътувам и в страната, сподели още Йорданов.

По думите му най-важното в живота му е семейството и децата - това е Родината, както да можеш да дадеш най-доброто от себе си.

"Гризачи" е книга на актьора, която излиза през 2022 година, като провокация за нея е пандемията:

"Обичам да пиша. Когато започна пандемията и се затворихме в къщи, започвах да се сещам за хора, които познавам, а скоро не съм виждала и така събрах техните образи в едни 18 разказа, това са 18 истории по един ден от живота на всеки един от тези хора, ден, в който те са направили нещо важно.

По един ден, който да говори за целия им живот. Това са кино истории в разкази. Сам не бих написал сценарий за филм по тях, защото са твърде лични, а съм твърде взискателен към себе си най-вече. Но има хора, които ме питат дали биха могли да направят сценарий по някой от разказите. 

По-скоро бих се опитал наесен да направя представление по 4-5 от тези разкази. Мога да го направя с млади хора, защото срещам прекрасни млади хора, вярвам, че ще се провокираме взаимно.

"Гризачи" се казва книгата, защото всеки един от нас нещо го гризе, не всеки обаче го споделя това нещо, а е хубаво е да се осмисли и да се направи нещо хубаво от това вътрешно гризене, а не да остане в нас, смята актьорът.

Валери Йорданов

Той е ученик на проф. Стефан Данаилов и завършва Театралната академия през 1996 год. Валери Йорданов е творец с ярко присъствие на сцената, киното и малкия екран. Играл е на сцената на Младежкия театър, Театрална работилница "Сфумато", Театър 199 и Народния театър. Освен от сцената познавате Валери Йорданов и от големия екран, където играе в някои от най-известните български филми: "Откраднати очи", "Емигранти", "Раци", "Хъшове", "Кецове" и много други. Той е режисьор и автор на сценария на филмите "Кецове" и "Шекспир като улично куче". 

Валери Йорданов има силно присъствие и в телевизионните сериали: "Дяволското гърло“, "Дървото на живота", "Хайка за вълци" и много други. 

Дебютният му филм "Кецове" беше българското предложение за „Оскар“ за 2012 год. А филмът му "Шекспир като улично куче" получи шест награди "Златна роза" на Фестивала за българско игрално кино във Варна през септември 2022 год. - награда за режисура, награда за сценарий, награда на младежкото жури, награда за мъжка роля, награда на Съюза на българските филмови дейци и наградата на град Варна.

За театралните си роли Валери Йорданов е носител на две награди "Аскеер" и две награди "Икар". Има награди и за ролите си в киното. Това е един творец, който застава зад важни каузи в живота и не се бои да ги отстоява.

Валери Йорданов и Пламена Бачийска

В предаването ще чуете още: проф. Ивайло Христов, актьор, режисьор и преподавател в НАТФИЗ; актрисата Меглена Караламбова и приятелят на нашия гост каскадьора и координатор на каскадьорите Мирослав Петров.


Още по темата в интервюто на Пламена Бачийска с Валери Йорданов в поредицата на БНР -  "Магията на театъра".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02
Интервю на Веселина Миланова с Мария Тодорова

Прекалено ли е да мечтаем за утопия? Фестивалът ShapeShift ще потърси отговор!

В НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" за втора поредна година ще се проведе Фестивал за изкуство, технологии и иновации ShapeShift .  Темата на тазгодишното издание е " Прекалено ли е да мечтаем за утопия? ".  Тя е провокирана от събитията, които се случват в света през последните две години, обясни пред БНР Мария Тодорова, куратор на фестивала...

публикувано на 30.05.24 в 11:00
Българска галавечер в Музикферайн - Виена

Българска галавечер в Музикферайн увенча честването на 24 май във Виена

На 25 май в зала „Брамс“ на престижния виенски концертен комплекс Музикферайн се състоя емоционална галавечер на българската култура и музика, посветена на светлия празник 24 май.  Бляскавото събитие с участието на великолепни български и австрийски музиканти беше организирано по идея на виртуозната българска пианистка Донка Ангъчева...

публикувано на 29.05.24 в 20:50
Клементин Марген

Звездата Клементин Марген гостува в поредицата "Съкровени гласове"

В петък, на 31 май, в зала "България" ще бъде заключителният концерт от първия сезон на “Съкровени гласове“, в който световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева представя свои звездни колеги на наша сцена. Френският мецосопран Клементин Марген, смятана от критиката за една от най-добрите изпълнителки на ролята на Кармен в света, ще..

публикувано на 29.05.24 в 20:27