Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валери Йорданов, гост в "Магията на театъра" с любов към писането, за бруталността в живота и за творческия плам

2
Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор
Снимка: Георги Бангиев

"В момента работя над третия си сценарий за филм, с който ще кандидатствам и се надявам да успея да го заснема, историята е доста различна и доста брутална, като всичко, което ни заобикаля, разказа в "Нощен Хоризонт" Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор, гост в поредицата на БНР -  "Магията на театъра".

"Темата е свързана с нашето историческо минало, тема, по която много малко е работено. Кога ще е готов ли - това е една болезнена тема, с която аз обичам да се шегувам, "Кецове" ми отне 8 години, а "Шекспир като улично куче" ми отне 12-13 години почти...Сега се надявам със собствени сили, с мускули, с помощ на талантливи хора да нарушим тази практика! Затова с един мой колега и приятел ще продуцираме филма, Мирослав Петров е той, ще търсим средства и отвън, ще разчитаме и на помощ от нашите институции.

А засега мен и мои много талантливи колеги може да ни гледате в "Опит за летене", в "Големанов", "Народът на Вазов", "Заешка дупка", "Караконджул" - моят моно-спектакъл, с който се надявам скоро да пътувам и в страната, сподели още Йорданов.

По думите му най-важното в живота му е семейството и децата - това е Родината, както да можеш да дадеш най-доброто от себе си.

"Гризачи" е книга на актьора, която излиза през 2022 година, като провокация за нея е пандемията:

"Обичам да пиша. Когато започна пандемията и се затворихме в къщи, започвах да се сещам за хора, които познавам, а скоро не съм виждала и така събрах техните образи в едни 18 разказа, това са 18 истории по един ден от живота на всеки един от тези хора, ден, в който те са направили нещо важно.

По един ден, който да говори за целия им живот. Това са кино истории в разкази. Сам не бих написал сценарий за филм по тях, защото са твърде лични, а съм твърде взискателен към себе си най-вече. Но има хора, които ме питат дали биха могли да направят сценарий по някой от разказите. 

По-скоро бих се опитал наесен да направя представление по 4-5 от тези разкази. Мога да го направя с млади хора, защото срещам прекрасни млади хора, вярвам, че ще се провокираме взаимно.

"Гризачи" се казва книгата, защото всеки един от нас нещо го гризе, не всеки обаче го споделя това нещо, а е хубаво е да се осмисли и да се направи нещо хубаво от това вътрешно гризене, а не да остане в нас, смята актьорът.

Валери Йорданов

Той е ученик на проф. Стефан Данаилов и завършва Театралната академия през 1996 год. Валери Йорданов е творец с ярко присъствие на сцената, киното и малкия екран. Играл е на сцената на Младежкия театър, Театрална работилница "Сфумато", Театър 199 и Народния театър. Освен от сцената познавате Валери Йорданов и от големия екран, където играе в някои от най-известните български филми: "Откраднати очи", "Емигранти", "Раци", "Хъшове", "Кецове" и много други. Той е режисьор и автор на сценария на филмите "Кецове" и "Шекспир като улично куче". 

Валери Йорданов има силно присъствие и в телевизионните сериали: "Дяволското гърло“, "Дървото на живота", "Хайка за вълци" и много други. 

Дебютният му филм "Кецове" беше българското предложение за „Оскар“ за 2012 год. А филмът му "Шекспир като улично куче" получи шест награди "Златна роза" на Фестивала за българско игрално кино във Варна през септември 2022 год. - награда за режисура, награда за сценарий, награда на младежкото жури, награда за мъжка роля, награда на Съюза на българските филмови дейци и наградата на град Варна.

За театралните си роли Валери Йорданов е носител на две награди "Аскеер" и две награди "Икар". Има награди и за ролите си в киното. Това е един творец, който застава зад важни каузи в живота и не се бои да ги отстоява.

Валери Йорданов и Пламена Бачийска

В предаването ще чуете още: проф. Ивайло Христов, актьор, режисьор и преподавател в НАТФИЗ; актрисата Меглена Караламбова и приятелят на нашия гост каскадьора и координатор на каскадьорите Мирослав Петров.


Още по темата в интервюто на Пламена Бачийска с Валери Йорданов в поредицата на БНР -  "Магията на театъра".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17