Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Кирев: Железницата е вдъхновение за изкуството

Релсите като вдъхновение - концерти на гарите в Карлово и Казанлък

Пенка Минчева: Пътуването с влак е подарено време. Българските железници имат своя чар

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Концерти на гарата – тази необичайна инициатива ще зарадва пътуващи с БДЖ. Засега прояви са предвидени в Карлово и Казанлък, а наесен се очаква да се включи и Пловдив. Входът е свободен.

Първият концерт ще се състои в Карлово на 25 май, събота, от 15,30 до 18,30 часа. Вторият концерт – в Казанлък, ще бъде на 31 май от 15,30 до 19,00 часа. И двете събития са част от празниците на розата.

"Това е вдъхновение и на блус, и на рокендрол, и на класическа музика – когато започват да оперират първите пътнически влакове, железницата се превръща в основно вдъхновение на изкуството", обясни пред БНР Веселин Кирев, познат като активист на инициатива за обществения релсов транспорт, поет и музикант от група X-Ray.

Партньор на събитието е НКЖИ. Пространствата за концертите са достатъчно големи, така че присъстващата публика да не е застрашена и да не се пречи на движението, обясни Кирев.

Тези неизползваеми пространства на много гари са изключително подходящи за изкуство. Така то става по-достъпно, смята художничката Пенка Минчева, която ще участва със своя изложба от портрети на гарата в Карлово. Тя сбъдва своя отдавнашна мечта да направи изложба на гара.

"В това пространство тези портрети рефлектират, лицата, които виждаме, през прозорците на влаковете. Получи се много интересен паралел – непознати лица. Техниката на печата носи символиката на някакво лице, нещо мимолетно, което сме видели."

На гарата в Казанлък пътуващите ще видят творби на художничката Петя Илиева и два атракционни влака.

В предаването "Хоризонт до обед" Веселин Кирев коментира, че като пресечна точка на различни емоции железницата дава голям хоризонт и ни пренася както символично, така и реално през времето и пространството.

"Купето във влака е място за самовглъбяване. Място, където човек може да остане сам със себе си, с мислите си, да се наслаждава на пейзажа. Едно пътуване с влак е подарено време. В динамиката на днешния живот все по-малко време ни остава да мечтаем. Идеята е да откраднем това време за себе си", сподели Пенка Минчева.

"Има нещо автентично в това, че нашите железници се различават от европейските стандарти. До някаква степен това е богатство. Българските железници имат своя чар в състоянието, в което се намират. Всички мечтаем да настъпят промени за по-комфортно пътуване. Но есенцията на Източна Европа като цяло са точно такива неща - недокоснати или леко изоставени", отбеляза художничката.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38