Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлана Дичева: Изкуственият интелект е приятел, но и бариера пред въображението

"Хората днес не четат по-малко, а четат по различен начин"

| Интервю
Светлана Дичева
Снимка: Иван Русланов

"24 май е празникът на мисълта, защото думите ни карат да мислим по-задълбочено, по-богато. Колкото повече думи имаме в речника си, толкова повече детайли от богатия и вечно развиващ се свят можем да възприемем. Това е един от най-хубавите празници!".

Това каза Светлана Дичева, писател, преводач и журналист, водеща на предаванията "Графити по въздуха" и "Закуска на тревата" по "Хоризонт", гост в рубриката "От другата страна на радиото" в предаването "Хоризонт за вас".

От първата прочетена книга разбрах, че трябва винаги да се опитваме да бъдем добри, сподели тя и добави:

"Още докато сме в майчината утроба, езикът се появява около нас. Българският език е дошъл в мен благодарение на мама, която по-късно ми купи и първата книжка".

Като преводач тя призна, че благодарение на английския език е успяла да "преоцени българския" и да го заобича още повече:

"Да се влюбя в неговото богатство, във всички възможности, които дава, в динамиката на езика. Преди това, докато пишех, осъзнавах, че думите са нещо специално, че носят някаква енергия. Когато започнах да вървя по тези паралелни пътища на двата езика, още повече започнах да ценя не само думите, но и мълчанието. Има един принцип в литературата, който е принципът на минимализма - малкото е повече. Това означава, че всяка дума трябва да има своето значение в определена история, а всяка излишна дума трябва да отсъства от историята. Това се постига много трудно. Изисква се опит и в писането, и в превода".

Изкуствения интелект Светлана Дичева определи като приятел:

"Убедена съм, че поне в близките 10-20 години той няма да може да влезе в онази човешка способност, която е уникална. Той не може да се разположи в контекст. Все пак той продължава да бъде буквалист. Човекът е толкова сложно творческо същество, което е уникално и се развива постоянно, че няма как изкуственият интелект да успее да достигне до уникалността на човека. Не, той не може да бъде конкуренция и аз не се плаша от него. Когато превеждам, аз не го използвам, защото изкуственият интелект ми пречи, той е бариера пред моето въображение. Той може да ми помага, когато превеждам стандартни текстове, в които няма идиоматичност, няма художествено творчество, просто е един информативен текст. И аз тогава съм му много благодарна. Той ми спестява много време. Когато превеждам художествен текст, който е уникален, създаден от уникален творец, създаващ една уникална история, затварям вратата на изкуствения интелект. И мисля, че той не се сърди. Там той няма работа".  

Според журналистката хората днес не четат по-малко, а четат по различен начин.

Интервюто на Снежана Иванова със Светлана Дичева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: Следващи избори ще ни вкарат в страховита турбуленция

" Следващи избори наистина ще ни вкарат в страховита турбуленция, от която не знам дали изобщо ще можем да излезем ". Това мнение изказа пред БНР писателят Радослав Бимбалов. " Те ще направят правителство, то е ясно . То ще бъде правителство, което ще бъде облечено под форма на програмно, експертно. Може би премиерът ще бъде образно..

публикувано на 16.06.24 в 13:51
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Има риск България да излезе от демократичната орбита

Политиците трябваше да разкажат действителността в дълбочина и в историческа перспектива, вместо да се занимават един с друг и само да си рисуват негативни портрети. Това заяви пред БНР медийният експерт доц. Георги Лозанов. " Липсва един важен демократичен разказ за това какво се случва в момента в света и в България , който евентуално..

публикувано на 16.06.24 в 13:05

Академик Христо Григоров: Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия

"Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия", казва неговият председател академик Христо Григоров. "146 години от създаването на тази организация, тя винаги е била с протегната ръка към хората в нужда. В момента ние изхранваме над 630 хиляди българи. Помагаме на над 150 хиляди емигранти в България.  Бяхме първи след голямото..

публикувано на 16.06.24 в 06:05
Христо Иванов

Христо Иванов: Ако Борисов има шанс да се измъкне от прегръдката на Пеевски, ще опита, но е късно

Ако конституционните промени в частта им за съдебната власт бъдат съборени, това ще бъде с много тежки последици за България. Това предупреди пред БНР Христо Иванов, който подаде оставка като лидер на "Да, България". Според него с оглед на "ядрото" на техните цели и усилия в глава "Съдебна власт" на основния закон задачите са..

публикувано на 15.06.24 в 13:52

Изборите за Европейски парламент - водещата международна новина на седмицата

Дясноцентристката Европейска народна партия спечели изборите за Европейски парламент и участието на крайната десница нарасна - е равносметката след три дни гласуване в 27-те страни членки в края на миналата седмица.  Европейският парламент не предлага закони, но избира председателя на Европейската комисия - най-влиятелния пост в Европейския..

публикувано на 15.06.24 в 10:00

Партийните предпочитания на изток и на запад разкриват драматично разделение в Германия

Следизборният трус в Германия - за разлика от Франция - не е толкова голям. И все пак - крайната десница е втора политическа сила. Друга, нова популистка партия, но лява - Съюз Сара Вагенкнехт - спечели на евроизборите от раз толкова подкрепа, колкото би й стигнала за влизане в Бундестага. А трите управляващи партии записаха изключително..

публикувано на 15.06.24 в 09:39

Журналисти: Кампанията не беше обърната към избирателите

" Политиците не успяха да научат много за избирателите си. Тази кампания като че ли не беше обърната към избирателите. Политиците разговаряха сами със себе си. Кампанията се отличи със скучноватост и сивост ".  Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт за вас" Мария Филева - репортер от БНР.  "Размина им се дневния ред - политиците..

публикувано на 14.06.24 в 13:57