Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според проф. Г. Атанасов има пряка връзка между делото на Кирил и Методий и Патриаршеския комплекс

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

В центъра на днешна Силистра се намират останките на средновековния Дръстър, наследник на древния Дуросторум, наречен от византийците Доростол - една от най-древните крепости на територията на страната ни.

И макар градът да възниква като селище още по време на траките и животът там никога да не е спирал, първото му споменаване е през 106 година, когато в него се настанява IX Клавдиев легион.

В Дуросторум е роден спасителят на Рим – Флавий Аеций, наречен „последния римлянин”, който през 451 година разгромява Атила в битката при Каталаунските полета.

Градът е известен и със своите дванадесет светци, застигнати от мъченическа смърт между 303 и 307 година, които се превръщат във фундамент за християнството в българските земи.

Останките от многовековната история на този град показват как в едно са свързани делото на братята Кирил и Методий, българската църква- православна, българската патриаршия и патриаршеската катедра в Дръстър.

Днес Силистра пази останки, които свидетелстват, че градът е бил важен център на християнската вяра.

Град признат като пръв между епископските градове в България, където се е намирала и резиденцията на първият български патриарх Дамян, разказва проф. Георги Атанасов.

Освен писмените извори, които посочват Дръстър еднозначно като първа патриаршеска катедра на България, за това свидетелстват и направени археологически открития, които дават сигурни доказателства за наличието на патриаршески комплекс на брега на Дунав.

Между двете църкви се намира и патриаршеската резиденция.

Според проф. Георги Атанасов има пряка връзка между делото на светите братя Кирил и Методий и Патриаршеският комплекс, защото именно служещите на Бога са били тяхна опора, предвид изискването това да са хора владеещи четмо и писмо.

Археологическите разкопки и находките в Силистра са свидетелство за духа и културата на този древен град. Те дават възможност на всеки да се докосне до тях и да разпали пламъчето на гордостта ни, че сме потомци на славен народ.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел с условие за връщането на разселени палестинци в Северна Газа

Израел блокира връщането на хиляди разселени палестинци в Северна Газа, а Доналд Тръмп поиска арабски страни в Близкия изток да приемат разселените. Завръщането на хиляди разселени палестинци в Северна Газа е блокирано от израелските сили. Тел Авив настоява радикалната групировка "Хамас" да освободи конкретен заложник - Арбел Йeхуд. От..

публикувано на 26.01.25 в 08:37
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски: САЩ не са спрели военната помощ за Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че САЩ не са спрели военната помощ за Украйна, след като новоназначеният държавен секретар Марко Рубио обяви, че ще спре отпускането на чуждестранна помощ за срок от 90 дни, предаде Асошиейтед Прес. Зеленски не уточни дали хуманитарната помощ за страната му е спряна. Украйна разчита на САЩ за..

публикувано на 26.01.25 в 08:21
Александър Лукашенко

Беларус гласува на президентски избори

Избирателните секции за президентските избори в Беларус отвориха врати, предаде АФП. Очаква се на изборите да победи дългогодишният лидер на Беларус Александър Лукашенко, който се бори за седми последователен президентски мандат. Лукашенко е начело на Беларус от 1994 година, припомня БТА. Секциите отвориха врати в 08:00 часа местно..

публикувано на 26.01.25 в 08:09

Продължава издирването на мъж след взрива в Банкя

Продължава издирването на още един човек, който се води безследно изчезнал, след като в Банкя при взрив на подземен газопровод рухна къща. Под отломките вчера беше открито тяло. Полицията предполага, че откритата жертва е изчезналата 58-годишна жена, която се издирваше след взрива. Директорът на столичната полиция старши комисар Любомир..

публикувано на 26.01.25 в 07:59

КНСБ иска от кабинета поне 10% ръст на заплатите през 2025 г.

До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година...

публикувано на 26.01.25 в 07:46

Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Плевен започва работа по нов проект

Регионална библиотека „Христо Смирненски“ - Плевен спечели проект, финансиран от Министерството на културата по програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и информационна грамотност в обществените библиотеки“. Проектът е на стойност близо 75 хиляди лева. Техническо преоборудване ще има и за..

публикувано на 26.01.25 в 05:41
Освободените заложнички Наама Леви, Лири Албаг, Даниела Гилбоа и Карина Ариев, 25 януари 2025 г.

Четирите освободени израелски заложнички вече са със семействата си

Били са пленени на 7 октомври 2023 г. при изненадващата атака на ислямисткото движение "Хамас" в Южен Израел и отвлечени в тунелите под Газа. В събота за тях войната свърши. Това са четири девойки, които са били наблюдателки на мониторите на границата.  Постъпили са на служба след като са преминали през курс, който се е провел по-малко от..

публикувано на 26.01.25 в 05:32