Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България отпразнува 24 май

Снимка: Ани Петрова

В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия.

Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици ученици, учители и родители търпеливо изчакваха Гвардейския духов оркестър да даде начало на тържествата.


Шествието премина по жълтите павета на булевард „Цар Освободител“. Покрай сградата на Българска народна банка, Националната художествена галерия, Националния природонаучен музей, градинката „Кристал“. Десетки, дори стотици хора посрещаха тържествената процесия. 

На две места шествието спря, за да посрещне първо учените от Българската академия на науките, а след това преподавателите от Софийския университет, подредени на стълбите на ректората, облечени с красиви академични тоги.

Пред паметника на Светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека където щеше да започне официалната програма на честването и по булевард „Васил Левски“ вече се бяха събрали много хора.

Някои от учениците бяха облечени в красиви училищни униформи и носеха плакати с името на своето училище. Техните учители също бяха с тях.


Точно в 11 церемония започна с тържествен водосвет, отслужен от свещеници на Българската православна църква. Кметът на София Васил Терзиев първи отправи своето приветствие, като призова да не забравяме значението на културата в нашето ежедневие.

По традиция в церемонията участва един представител на писателската общност – значима обществена фигура. Тази година словото за 24 май произнесе Тони Николов – философ, журналист и писател.

Президентът на България Румен Радев приветства множеството хора. Той обаче не подмина и събитията от последната седмица, през която образованието отново беше оставено да проси възнаграждение за своя труд. 

24_may

Въпреки празничния ден и приповдигнатата атмосфера част от преподавателите на университетите носеха протестни лепенки. 

Специални гости на тържеството бяха талантливи деца от фондацията на футболиста Димитър Бербатов, дошли за празника от черноморския град Балчик.

Празникът приключи с изпълнение на стихотворението на Иван Вазов „Аз съм българче“ от Учениците от 1 „А“ клас на 73. СУ „Владислав Граматик“ Елеонора Богданова и Мартин Костов. 


Хорът на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ с диригент маестро Славил Димитров, изпълни химна „Върви народе възродени“, по текст на писателя Стоян Михайловски и музика на композитора Панайот Пипков.

Репортаж на Виктория Петрова чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Евелина Стоянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24