Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

Акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова си представят България през 2050 г. като цветуща, просперираща страна

| Интервю
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова
Снимка: Таня Милушева

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще."

Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат представени достиженията на доказани световни български учени в областта на приложната земеделска наука.

"През годините на промените изпратих над 400 човека в целия свят. Искат ги като топъл хляб тези наши възпитаници. Ако българинът попадне при подходящи условия, той може така да реализира своя потенциал! (…) Тези хора дълбоко ги боли – реализираха се по света, а България ги е забравила", коментира акад. Атанасов в предаването "Преди всички". Една от идеите на форума е да покаже на тези хора, че са добре дошли, "че България е една на всички и трябва да я направим, няма на кого да чакаме", допълни той.

"След промените изведнъж се оказахме в небрано лозе. Всички мислехме, че демокрацията ще ни направи по-работливи, по-обединени. Оказа се, че социализмът ни е направил доста големи консуматори", посочи ученият.

След 2000-а година водещите селекционери се пенсионираха, а младите бяха взети от мощните фирми, които сега ни продават семената, отбеляза Атанас Атанасов. Според него липсва предприемачески дух - както преди промените, така и след тях, така че познанието да стане бизнес.

От 82 интензивно отглеждани в България култури в момента сме на под 40, алармира академикът.

"Всичко започва от науката. Можем да помогнем на нашия бизнес с технологиите, които разработваме", категоричен е акад. Атанасов.

"Моите родители са били изцяло отдадени на земеделието. Когато решихме да стартираме нашия бизнес, изключително нишов за България, нямахме нито правилен, нито грешен пример. До момента всичко, което сме успели да създадем, е със собствени средства и на принципа проба – грешка. Нямахме никакъв опит. Винаги ни е липсвало да имаме хора около себе си, които са свързани с науката", разказа Славена Родинова, която има семеен бизнес за люти чушки от цял свят.

"България през 2050 г. си я представям цветуща. Такива хора ще направят България щастлива, благодатна. Светът ще се възхищава на България. Убеден съм в това", подчерта акад. Атанас Атанасов.

"Възможностите в нашата страна са изключително много. Виждам други млади хора, обединени от обща визия за едно хубаво бъдеще. Светът е отворен. В по-малка страна като България много по-лесно може да постигнем устойчиво развитие. Вярвам, че през 2050 г. България ще бъде страхотно място, просперираща страна", смята Славена Родинова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32