В 58-минутната продукция се разглеждат теми, свързани с децата със синдром на Даун и аутизъм.
"Решихме да разкажем историите на тези деца по един кинематографичен начин - техния живот, трудностите, през които преминават", казва терапевтът Любомир Миланов, един от създателите на "Земята на розите", който е режисьор по образование.
"Опитваме се да помогнем с каквото можем, но лично, не като институции, след като навършат 18, да има къде да отидат – в някоя фирма, някоя фабрика, нещо, в което могат да бъдат полезни. Нашата идея като терапевти е да ги научим на занаят, нещо да могат да правят, защото всеки може да бъде полезен", коментира терапевтът.
"Това са невидимите деца. Хората се обръщат на другата страна, защото се молят да не им се случва. Т. нар. интеграция, която се случва в училищата, всъщност не е интеграция. Слушам всеки ден как се подиграват на тези деца, как ги бият, как ги наричат луди. А те са прекрасни! Имат дефицити, но имат и много таланти и умения. Кой от нас няма дефицити? Една от любимите ми преподавателки казваше – аутистите са като всеки един от нас, без задръжки", разказва логопедът Антоанета Костова, която е сценограф и художник и работи заедно с Миланов в дневен център за деца и младежи с увреждания в Елин Пелин.
Децата от дневния център са актьори в "Земята на розите".
Общината в Елин Пелин е подкрепила създаването на филма, който ще бъде показан на 8 юни на прожекция с благотворителна цел. Средствата от нея ще бъдат дарени за деца с увреждания.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..