Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вили Николов за най-новата си самостоятелна изложба - "Полифония и техника. Динамичен диалог"

Вили Николов
Снимка: Мая Данчева


Светът е дуален и контрастен. В него паралелно съществуват доброто и злото, тъмното и светлото, красивото и грозното. Ние живеем в този свят със задачата да даваме оценки, именно на тези опозиции. За да приемем нещо, то трябва непременно да го сложим в някоя от изброените категории и като че ли да вземем страната на съдник, който дава правото да съществуват. Не можем или не искаме да гледаме на света безпристрастно или да задълбочим в разбирането си за него. 

В този свят обаче, съществуват много неща, които не можем да определим с думи, да ги оценим морално, естетически, да разберем тяхната валидност да бъдат такива, каквито са. Наричаме това мистика. Тя е там, в легендите, в приказките, в света на някой чуден творец, в неговата музика, в неговите рисунки или просто в сънищата.

Изкуството е тази част от света ни, в която откриваме, поставяме и категоризираме паралелната реалност, мястото между действителното и измисленото, между истинското и сънуваното. Тази нова естетика има свой собствен живот в произведенията на автора. 

В нея той поставя философия, ново разбиране за света, своето обяснение на нещата, на връзките между тях и ни показва колко красиво всъщност е в света на въображението, какъв живот имат измислените от него герои, къде е видял светлини и къде сенки и как те си общуват в свой собствен разговор.

Национален политехнически музей

Такъв е и творческият свят на художникът Вили Николов. Неговите картини са високо оценени от множество световни личности, сред които крал Хуан Карлос I, бившият испански министър-председател Хосе Мария Аснар, както и от първия китайски писател с Нобелова награда за литература – Мо Йен.

Вили Николов сподели, че от дете се въодушевява "от опушените стари снимки, черно-бели енциклопедии, в които с графики и гравюри са изобразени изобретенията на човешкия гений през вековете". 

В изложените живописни платна "оживяват" чудновати машини, старинни красиви грамофони, ретро автомобили и велосипеди. 

"Експозицията на Националния политехнически музей допълнително ме вдъхнови. Тук имах възможността на живо и отблизо да видя някои от изобретенията през последните столетия", допълни художникът.

Той представи самостоятелната си изложба в Националния политехнически музей, която носи името "Полифония и техника. Динамичен диалог".

Николов е и любител и изпълнител на латино танци, като от 17 годишен рисува и танцува.

"Новият ми проект е свързан с това да нарисувам движението, искам да успея да пресътворя на платното вихъра на танца, няма да рисувам статични фигури, каза за "Нощен Хоризонт" Николов.

"Аз рисувам през нощта, тогава е тихо, мирише на нощ, дори когато вали и е тъмно много обичам да усещам мириса на дъжд и да творя, допълни той.

"Заглавието на сегашната ми изложба е продължение на една друга моя изложба в галерия "Милениум", там проф. Любомир Стойков измисли това прекрасно заглавие - "Полифония" и аз си позволих да продължа заглавието в следващата си изложба, каза още Николов.

Любимите ми неща са старите неща - машини, колела, автомобили, стилни и красиви от преди век - два. Старая се да бъда съвременен художник. След едно обучение в Испания изцяло се промени цветовият ми свят в изкуството. Там се вдъхнових, там открих много колорит, разказа още Вили Николов, син на художника Александър Николов.

Младият Николов обещава много багри, движение и устрем в следващия си художествен проект.

Вили Николов

Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Неравноделната душа" с прожекция-специално събитие на 12 юли в "Одеон"

Прожекция-специално събитие на документалния филм "Неравноделната душа" се подготвя във Филмотечно кино "Одеон" - на 12 юли от 18:00 часа.  Пълнометраженият документален дебют на София Стойчева – сценарист и режисьор на филма, е емоционален разказ за хора от различни националности, които, без да имат родови връзки на Балканите, посвещават години..

публикувано на 09.07.24 в 17:25
Димитър Драганов

Как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите

В свят, изпълнен с предизвикателства и неочаквани обрати, често се оказваме изправени пред изпитания, които ни карат да се чувстваме сами и безнадеждни . Но точно в тези моменти, когато сме на "дъното на пъкъла", можем да открием вътрешната си сила и да излезем по-силни от всякога. Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами..

публикувано на 09.07.24 в 16:47

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще открие "Банско Джаз Фестивал"

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще бъде гост на "Банско Джаз Фестивал". Той ще открие предстоящото издание с концерт на 3-ти август заедно със своето трио - Мишел Сахрауи (китара), Йонатан Коен (бас) и Шир Гинот (барабани).  Сахрауи е китарист и композитор от Назарет, Израел. Когато е на 19 години, взема уроци по китара. През 1995 г. се..

публикувано на 09.07.24 в 16:35
Диана Данова – Дамянова

Диана Данова – Дамянова в дебрите на "Софийски музикални седмици" от 70-те години до днес

Музикология или музикознание – от гръцки се превежда като музика и думи. Обект на изследване в музикознанието са произходът на музиката и нейното историческо развитие, теорията на музикалните елементи и проблемите на музикалното изкуство. Този музикален анализ цели да открои естетиката, хармонията и критиката за музикалните произведения . В..

публикувано на 09.07.24 в 10:43
 Айтен Огуджу

Айтен Огуджу - един от най-добрите сценографи на Турция

Айтен Огуджу е сценограф за драматичен и куклен театър , преподавател е по сценичен дизайн в университета в Измир . Родена е в Разград, но 1989 година се преселват в Турция, където завършва Художествена гимназия, а след това и Измирския университет - специалност "Сценография".  Работила е за постановки освен в Турция и в Лондон, Косово, Катар,..

публикувано на 08.07.24 в 11:22

В крепостта "Царевец" във В. Търново беше открит 9-ият летен оперен сезон "Сцена на вековете"

С балетния спектакъл „Кармен“ по музика от едноименната опера на Жорж Бизе снощи в крепостта „Царевец“ във Велико Търново беше открит Деветият летен оперен сезон „Сцена на вековете“. До 11 септември в основната и съпътстващата програма на културния форум ще бъдат представени 14 оперни и балетни спектакъла. Българското национално радио е медиен..

публикувано на 07.07.24 в 12:53

Започва "Arbanassi summer music"

Две от емблематичните средновековни църкви в архитектурния резерват Арбанаси до Велико Търново от днес до 12 юли ще домакинстват за 14-и път международния фестивал на камерната музика "Arbanassi summer music". Културният форум по традиция извежда камерната музика от концертната зала и я представя в атмосферата на арбанашките средновековни..

публикувано на 07.07.24 в 09:03