Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров.
Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време.
Уникалният парк се намира в близост до Плевен, което го прави предпочитано място за отдих ежедневно. Тук се срещат редки за България и Балканския полуостров растения, а много от птиците и бозайниците са включени в Червената книга на нашата страна.
Има добри условия за спорт, в последно време се увеличават и грижите за зоокъта.
Близо 200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си плевенчани и гостите на града в парк "Кайлъка". Лилиите са подарък за Плевен от Дойчин Владимиров – собственик на ферма и ботаническа градина за красивите растения. Идеята се осъществява със съдействието на Общината. В засаждането на цветовете се включи кметът д-р Валентин Христов, заедно с посетители на парка.
Избраното водно пространство за езерото с водни лилии отговаря на изискванията за пряка слънчева светлина, за да може цветовете да се развият добре. Лилиите са устойчиви на климатичните условия в Плевен, цъфтят в 4-5 различни цвята. Дойчин Владимиров лично ще поддържа и следи за развитието на новото цветно пространство. Богат е и културният афиш на изявите на най голямата открита сцена.
В Летния театър "Кайлъка", ще гостуват едни от най-големите звезди на родната музикална и театрална сцена. Близо 30 са концертите и постановките, които могат да бъдат посетени този летен сезон. Цялата програма може да видите на официалната страница на Общината. Паркът се простира на 10 хиляди декара. Една част държавата прехвърли на Общината за управление. Много доброволци спомогнаха нещата да изглеждат по-добре и разходките и спорта да са приятни. Усилия в тази насока полага и областният управител Николай Абрашев.
Повече чуйте в звуковия файл.
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че момента с Националния осигурителен институт се обсъжда как да бъдат платени преди..
В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще..
Бившият заместник-директор на Агенцията по храните Ангел Мавровски упрекна настоящото ръководство на агенцията в хаотични действия, с които може да..