Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Георги Лозанов: Има риск България да излезе от демократичната орбита

| Интервю
Георги Лозанов
Снимка: Даниел Ненчев

Политиците трябваше да разкажат действителността в дълбочина и в историческа перспектива, вместо да се занимават един с друг и само да си рисуват негативни портрети.

Това заяви пред БНР медийният експерт доц. Георги Лозанов.

"Липсва един важен демократичен разказ за това какво се случва в момента в света и в България, който евентуално така да бъде комуникиран, че да стигне до избирателите и те да направят своите решения и своя избор на базата на една по-широка перспектива, поглеждайки напред за това какво я чака България и света, вместо да се занимават с конкретни ежби между този и онзи политик, подхвърлени фрази, компроматни или други димки, които излизат на сцената, раздуват се и около тях се движи дебатът, вместо да видим, че голямата битка в момента е между демокрацията и диктатурата", коментира той. И добави, че "контролирана демокрация" е целта на водените от руския президент Владимир Путин.

Според него в предизборната кампания се е "загубило главното" и резултатите бяха налице.

"Очаква се този разказ в защита на демокрацията в крайна сметка да дойде от демократичната десница, от тези политици, които представляват либералната демокрация в нашата политика. Очевидно те не можаха да дадат достатъчно комуникативен разказ на ситуацията, който да стигне до избирателите. Затова много от тях си останаха вкъщи, защото не успяха да се мотивират".

Има риск България да излезе от демократичната орбита и да се върне към някакви по-стари практики на социалния и политически живот, предупреди доц. Лозанов в интервю за предаването "Неделя 150".

По думите му правителство трябва да се състави, но срещу него трябва да има и достатъчно активна и убедителна опозиция.

Медийният експерт подчерта, че използването на социалните мрежи и други платформи имат основният дефект, че хората все повече ги възприемат като медии, а те не са:

"За да бъде нещо медия, то трябва да пренася едно и също съдържание до много хора, но заедно с това, за това съдържание трябва да се носи редакционна отговорност, т.е. някой да гарантира, че то е произведено според професионалните стандарти, което социалните мрежи не позволяват и не изискват. В социалните мрежи няма ангажимент да произвеждат съдържание по някакви стандарти. Там е възможно абсолютно всичко".

Според него в социалните мрежи се извършва огромна манипулация, на която политиците също стават жертва.

По думите му проблемът е изваждането на журналистите от комуникацията, което е демократична обида. "По този начин запушваш гласа на аудиторията, на гражданите, и им говориш като на една празна дъска, на която рисуваш каквото ти хрумне", обясни той.

Доц. Лозанов бе категоричен, че по време на кампания журналистиката е изключително важен фактор, който все по-малко играе тази роля.

Цялото интервю на Диана Янкулова с доц. Георги Лозанов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване. Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за..

публикувано на 24.09.24 в 12:10
Проф. Христо Пимпирев

Подготовката за 33-ата антарктическа експедиция е в последен етап, очаква се корабът да отплава през ноември

Българският антарктически институт организира двудневен семинар, който ще се проведе на 25 и 26 септември в Ахелой. Темата е "Силни страни. Предизвикателства пред научното и логистично сътрудничество на балканските страни в полярните региони". Председателят на института проф. Христо Пимпирев подчерта пред БНР, че това е първа по рода си работна..

публикувано на 23.09.24 в 08:43
Проф. Милко Палангурски

Проф. Милко Палангурски: Българското общество е на парчета, политиците трябва да ги скрепят

" Бягството от управление означава бягство от политическа отговорност. Българското общество в момента е на парчета , има различни възгледи. Политиците трябва да скрепят тези парчета . Има моменти, в които трябва да преглътнеш егото си".  Това заяви пред БНР проф. Милко Палангурски, историк и преподавател във ВТУ в деня, когато отбелязваме 116-ата..

публикувано на 22.09.24 в 12:50

Певицата Камелия: Обществото ни се раздели на чалгаджии и културтрегери

Цялото интервю на Илия Вълков с певицата Камелия в предаването "РадиоТочка" чуйте в звуковия файл.

публикувано на 20.09.24 в 18:16