Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Снимка: община Благоевград

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии, обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай?

Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност. И ако в световен мащаб тези възможности са факт от години, в България прилагането им тепърва прохожда.

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград и да бъде превърнат в атрактивно място за посетители ? С решението на тези въпроси местната власт ангажира екип от специалисти, на които възложи изготвяне на стратегия за разширението на зоопарка и обособяване на част от територията му в "Гора на мечките и вълците"

В тази близка до естествената им среда територия ще се извършват консервационни дейности с цел запазване на защитените видове, като са предвидени и зони за рисове и диви котки. В идейния проект за новия облик на благоевградския зоопарк е предвидено и обособяване на многофункционална сграда с експозиционни зали и образователен център.

Идеята всъщност е позната практика в Европа, където големите зоопаркове вече са превърнати и в ценрове за опазване на редките и защитени животни.

Нещо повече - посетителите и най-вече децата ще имат възможност да продължат своето изживяване и познание след посещението си в зоопарка с така нареченото "Образование с добавена реалност". 

А това става чрез едноименното приложение, което те инсталират на своите смарт телефони.

Такъв метод вече се прилага в "Парка за танцуващи мечки" в Белица, а повече за това ни разказва управителят Димитър Иванов:

"Да добавим още реалност към самата реалност е нашата идея. Така че, докато разглеждате дадено животно в зоопарка, чрез това ново приложение на вашия телефон, аватар ви разказва за него, също може питате за хранането на това животно, аватарът ще ви води към следващата клетка на друго животно, ще ви подтиква да ставате все по-любопитен, така чрез това образование с нова реалносност, деца и възрастни ще научават все повече за зоопарка в Благоевград, разясни Димитър Иванов.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46