Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

Снимка: Ася Пенчева

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България?

Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура 

Отзвук от 19-та Световна среща на българските медии в Одеса

Българският дух в Общобългарския културен център в Одеса

Първата спирка от журналистическата обиколка в украинската част на Бесарабия бе село Камчик. През социализма Сталин го преименувал на Заря, но с независимостта на Украйна отново си връща българското име - да напомня на всички как прародителите им тръгнали от селата край Камчия и построили домовете си в мирната земя.


Тук живеят само българи и посрещат гостите си по български - въпреки войната с изобилие на трапезата и музика.

На подредения и чист площад има специално място за паметника, открит официално през 2021 г в чест на 190-та годишнина от основаването на селото. 

Елена Арнаудова

Елена Арнаудова, учителка по български език в училището и директорка в Двореца на културата, ни води към това място за памет и почит.

46 семейства били и се разрастнали до 5500 жители. Хората в Камчик не увеличават българския род, а го умножават. А камъкът, от който е направен паметника, също не е случаен, а символен, казва предприемачът Георги Чикликчи.

Георги Чикликчи

Георги Чикликчи е един от основните спонсори на всички културни прояви в селото, на въпроса как му се отразява войната, ще има ли сили за помощ на певците и танцьорите, бизнесменът е оптимист, че скоро този ужас ще свърши. 

И докато си говорим, а музикантите свирят Дайчовото, отново сирени за въздушна тревога раздират синьото небе на селото.

Всяка среща с българи, които поколения вече живеят извън родината и въпреки всичко са запазили езика и идентичността си, е като искрица любов към България, която ни е нужна, за да разгори позатихналите от ежедневие въглени на родолюбието.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00