Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тревожни са резултатите от одитния доклад на Сметната палата в образованието

Люба Йорданова: Проблемите в образованието са риск за икономическото развитие на страната

"От "Заедно в час" смятаме, че е необходим обществен дебат и цялостна реформа"

| Интервю
Снимка: Георги Налбантов

От Фондация "Заедно в час" ще настояват за цялостна реформа на училищното образование у нас, но и да се поставят цели, както и да се определят критерии, за да се оценяват резултатите от постигнатите цели.

Това каза в интервю пред БНР Люба Йорданова от Фондация "Заедно в час". 

В предаването "12+4" тя коментира тревожния доклад на Сметната палата за родната система на образование, дефицити, проблеми и решения.

"Една от целите, която трябва да си поставим, е какви хора искаме да излизат след 12. клас, да са активни граждани, да имат умения. Също така как да се промени обучението на учители и директори. Трябва да има обществен консенсус за тези цели как да се променят учебните програми и как да бъдат оценявани учениците. В доклада се казва, че външното оценяване не помага на качеството на българското образование". 

Докладът, който обхваща периода от януари 2019 г. до юни 2023 г., е всеобхватен и се фокуса върху училищното образование и върху неговото качество.

"Сметната палата е проверила доколко МОН предприема ефективни действия за осигуряване на качество на българското училищно образование. В доклада факторът частни уроци не се изключва, защото 60% от родителите признават, в представително проучване, че плащат за частни уроци".

По думите на Йорданова се отдалечаваме от целта за приобщаващо и качествено образование и учене през целия живот за възрастни, какъвто ангажимент България е поела към ООН.

"Одиторите са разгледали и резултатите от PISA – повечето 15-годишни в България са функционално неграмотни, нямат аналитични умения, не разбират смисъла на един текст. Въз основа на доказателства Сметната палата излиза с извода, че резултатите на учениците стават по-лоши, родителите плащат частни уроци, а работодателите казват, че не намират кадри за компаниите си". 

Сметната палата дава над 20 конкретни препоръки към министъра на образованието със срок на изпълнение края на 2025 г.

"И тези препоръки касаят неизпълнени задължения на МОН, като това да направят анализ на резултатите от PISA", обясни Люба Йорданова.

Според нея проблем в родното образование е, че политиките в образованието не се взимат на база конкретни данни.

"Когато МОН отделя милиони за национални програми – СТЕМ центрове и квалификация на учители, ние не знаем какво са постигнали тези програми. Няма индикатори освен брой учители, което не е качествен индикатор. Как да знаем дали дадена програма е постигнала целта си? Въпросът е как тези учители са приложили знанията от това обучение, приложили ли са го в класната стая, учениците им подобрили ли са резултатите си".

Тя обясни, че в доклада на Сметната палата е посочено, че училището не успява да компенсира дефицитите на семейната среда и има голяма неграмотност.

"Сметната палата констатира, че това представлява риск за икономическото развитие за страната. И за мен това налага истински дебат. Децата, родени в семейства и региони с по-ниски икономически възможности, получават по-ниско качество на образованието в сравнение с тези, родени в големи градове и в семейства с финансови възможности. Училището не помага на децата да излязат от цикъла на бедност, в който са родени. Училището не го компенсира и като възрастни те продължават да живеят в тази бедност, техните деца също", каза още Люба Йорданова.

Тя е категорична, че от образованието зависи как ще изглежда държавата ни в бъдеще, от уменията и нагласите на учениците зависи как ще изглежда България".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм

Денят, който обединява храма и семейството

От почти едно столетие Българската православна църква чества Деня на християнското семейство заедно с църковния празник "Въведение Богородично", който се отбелязва на днешната дата 21-ви ноември.  Евангелският текст разказва за въвеждането на Пресвета Богородица в храма. Нейните родители - праведните Йоаким и Ана - са хората, които първи..

публикувано на 21.11.24 в 15:38

Бившият депутат Петър Димитров оглави партия "Център", създадена от Васил Божков

Бившият депутат от ИТН в 45-ото и 46-ото Народно Петър Димитров оглави партия "Център", създадена от бизнесмена Васил Божков. За това съобщи самият Божков с публикация във Фейсбук. "ЦЕНТЪР вече официално e регистрирана като политическа партия. Въпреки опитите на институциите да ни спрат. За председател избрахме Петър Димитров. Заедно ще изринем..

публикувано на 21.11.24 в 15:35
В сградата на Народното събрание Тошко Йорданов (вляво) и Станислав Балабанов (вдясно) от ИТН дадоха брифинг - 21 ноември 2024 г.

Балабанов призова депутатите от ДБ и БСП да помислят дали ще дадат шанс на 51-вото НС въобще да функционира

В парламента се проведе среща между представители на групите на "Има такъв народ" и "БСП – Обединена левица", на която бяха обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-вото НС. Отново неуспешен опит за избор на председател на 51-вото НС Президентът напомни, че може да започне консултации за..

публикувано на 21.11.24 в 15:25

Петър Бунев: Ако дадат печеливши линии на частници, жп транспортът ще е още по-неефективен

Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На практика ставаме в пъти по-неефективни , затова искаме среща с министър Красимира Стоянова, за да си изясним въпросите. Това сподели в интервю пред БНР Петър Бунев, председател на синдиката в..

публикувано на 21.11.24 в 15:24

Червен код за силен вятър за областите Враца и Монтана

Червен код за силен вятър е издаден за областите Враца и Монтана за петък, 22 ноември, сочи справка в сайта на НИМХ. За областите София-град, София-област, Видин, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Пловдив, Хасково и Кърджали кодът е оранжев, за всички останали - жълт. През нощта срещу 22 ноември вятърът ще отслабва и ще се ориентира от..

публикувано на 21.11.24 в 15:20
Проф. Емилия Друмева

Проф. Емилия Друмева: КС ще извърши спасителна операция с произнасяне по промените в Конституцията

КС ще извърши спасителна операция, т.е. изчистване на възможни конфликти, от които могат да произтекат кризи. Това каза пред БНР проф. Емилия Друмева, бивш конституционен съдия и бивш съветник на президента Румен Радев по правните въпроси, във връзка с  повторното сезирана на Конституционния съд от държавния глава за промените в Конституцията,..

публикувано на 21.11.24 в 15:03

МНС издаде заповеди за арест на Нетаняху, Галант и висш военен ръководител на "Хамас"

Международният наказателен съд издаде днес заповеди за арест за израелския премиер Бенямин Нетаняху, за бившия военен министър Йоав Галант, както и за военният ръководител на ислямисткото движение "Хамас" Мохамед Деиф, предаде АФП. Заповедите за арест на Бенямин Нетаняху и Йоав Галант са заради престъпления срещу човечеството и военни..

публикувано на 21.11.24 в 14:48