Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юрий Вълковски: Малки библиотеки може да изпаднат от програма за подпомагане

МК: Имаме готовност да облекчим процедурата за кандидатстване по подходящ начин

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

На 23 юли Министерството на културата отвори възможността обществените библиотеки да кандидатстват за финансово подпомагане по програмата "Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност". Тази година за първи път кандидатстването е обявено само по електронен път и с електронен подпис. Изказаха се обаче и притеснения, че някои библиотеки ще бъдат затруднени.

От Фондация "Народни читалища" изпратиха специално послание до служебния министър на културата Найден Тодоров. Пред БНР директорът на организацията Юрий Вълковски предупреди, че има опасност от програмата да изпаднат част от библиотеките и то точно тези, които имат най-голяма нужда от подкрепа за закупуване на книги. Става дума за малките селски читалищни библиотеки, уточни той.

По думите му има огромни разлики в бюджетите на читалищата:

"Както има читалища, които разполагат със стотици хиляди бюджет, така има и такива, които са с по един наистина скромен бюджет от по-малко от 1000 лв. на месец. Именно при тях този процес на електронно кандидатстване има опасност да създаде проблеми".

Проблемът е както с липсата на електронен подпис, така и с остарялата техника, обясни Вълковски, като подчерта, че някои читалищни библиотеки разполагат с техника от преди 15 години и вече доста остарял софтуер.

Дигитализацията създава много възможности, призна той, но посочи световния опит, който показва, че най-бедните, изолирани и неподготвени най-лесно изпадат.

И все пак Юрий Вълковски се надява процедурата да не бъде обжалвана, защото тогава министерството ще влезе в много по-тежка ситуация:

"Ако бъде обжалвана процедурата, тогава ще бъдат спрени парите за всички. Това е много сериозна опасност".

По думите му все още има време министерството да промени правилата.

Според него и самата програма има своите проблеми и тя има нужда от преосмисляне:

"Първо – парите не достигат. Второ – това не е най-удачният начин да се разпределят парите за попълване на библиотечните фондове".

Нека да не блокираме читателите и да мислим включващо, а не изключващо, призова той.

В становище, изпратено до БНР, от Министерството на културата посочват, че са за все по-широко използване на електронния документооборот и на електронни административни услуги. По този начин се намалява административната тежест върху гражданите, посочват от ведомството. От там декларират готовност за съдействие при проблеми и въпроси, свързани с кандидатстването. "Имаме готовност да облекчим процедурата за кандидатстване по подходящ начин, спазвайки правилата и реда за кандидатстване", се казва в становището. Към момента работата по подаването на документи протича нормално.

"При необходимост и крайна невъзможност за справяне с електронния портал специалистите от Министерството на културата имат готовност да улеснят подаването на проектни предложения чрез сканирани копия по мейл с цел да могат всички организации, желаещи да участват в сесията, да подадат своите документи в указания за кандидатстване срок", съобщават от министерството.

Юрий Вълковски отбеляза позитивното развитие на въпроса, но смята, че ведомството трябва да обяви това официално. В момента на сайта на министерството пише, че документите се подават само по електронен път през техния портал, уточни той.

Според него темата за читалищата е много неглижирана. В същото време ресурсът за читалищата е огромен – те получават около 130 млн. лв., което е около 20% от общия бюджет за култура. По думите му обаче по темата за читалищата в министерството работят 2-3 души.  

Цялото интервю на Ирина Недева с Юрий Вълковски в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18