Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи. 16 отбора от страната участваха на турнира на язовир "Огоста". Състезанието се финансира от Агенцията за хора с увреждания. 

В деня на Варна, Голяма Богородица, победител стана отборът на "Успех", от морската ни столица.


Състезание по спортен риболов за хора с нарушено зрение се проведе на язовир "Огоста", на полуостров Расника, в района на садките. Всеки от 16-те отбора е от по трима състезатели. Председателят на клуба по риболов към сдружението "Огоста"-Монтана -  Захарин Савов - обясни правилата. Задно с Евтим Лозанов са съдии на турнира.

Риболовът е на дъно. Най-често състезателите използват спирала с бял червей или сладка царевица. Всеки от участниците с нетърпение чака да чуе звукът от уловена риба на въдицата си.

Бончо Бонев е председател на спортен клуб за слепи "Успех"-Варна и не скри, че е запален рибар.

На специален смолянски царевичен качамак заложи Теменужка Миткова, председател на спортен клуб "Орфей".


От отбора на домакините от Монтана участва Георги Фердинандов, познат сред приятелите си със своя шеговит характер.

Спортният риболов за хора със зрителни увреждания в страната се практикува повече от 25 години, разказа Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите.

Победител в отборното класиране е "Успех"-Варна, следван от "Светлина"-Шумен и "Пауталия спорт"-Кюстендил. 


Наградата за първа уловена риба получи Тодор Георгиев от Габрово, а призът за най-голяма риба беше за Румен Трендафилов от Перник, платика - 370 грама.

На състезанието по спортен риболов за хора със зрителни увреждания на язовир „Огоста“ участие взеха отбори от Варна, София, Шумен, Силистра, Кюстендил, Благоевград, Смолян, Ямбол, Габрово, Перник, Плевен, Петрич и Монтана. Турнирът се финансира от Агенцията за хора с увреждания.


Репортаж на Любомир Андреев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Любомир Андреев

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят на природата към Университета в Тел Авив

Световно известни изследователи предупреждават, че кораловите рифове са изчезващ вид

Всеки водолаз разказва, че най-красивите си преживявания е имал сред красотата на кораловите рифове . Но в последно време във всички морета и океани около екватора се забелязва явлението побеляване на кораловите рифове .  Белите корали са скелетите на коралите . Когато това се случва, то много затруднява цялата екосистема. Влияе върху рибите,..

публикувано на 13.08.24 в 10:22
Снимката е илюстративна

Ювал Ариха за екологични и дизайнерски решения в откритите градски площи

Когато бабите и майките на съвременните деца са били малки, най-любимото им занятие е било да играят на улицата и парковете,  да се пръскат с вода от чешмите , да играят на криеница край дърветата. В последно време местната власт се вълнува особено и от  глобалното затопляне, което най-много се чувства в големите градове .  "Наш патент..

публикувано на 12.08.24 в 11:11
Цар-Симеоновата градина

Какви мерки трябва да бъдат предприети за зеления ландшафт в Пловдив?

Жителите на Пловдив са свикнали с летните жеги . Много специалисти обаче вече предупреждават, че градът трябва да е по-добре подготвен за климатичните промени , които вече се усещат и призовават администрацията да реагира.  За това какви мерки трябва и могат да бъдат предприети в по-кратък и по-дългосрочен план разказва ландшафтния архитект..

публикувано на 11.08.24 в 08:30
Мартин Томов, координатор в

Как влияят климатичните промени на Черно море и защо е важно да има защитена морска зона в него?

Необичайно високи температури на морската вода бяха регистрирани по българското Ч ерноморие през настоящото лято. Какви са причините за това анализира Мартин Томов, който е координатор на кампанията "Живо Черно море“ в екипа на "Грийнпийс“ - България . Какви са причините за високите температури на морската вода и как влияе това върху..

публикувано на 10.08.24 в 07:10

Как да се грижим в жегите за цветята на балкона ни?

"Трябва да правим разлика между почвеното засушаване и атмосферната суша", подчерта в интервю за предаването "Чуй лятото" по програма "Хоризонт" специалистът по озеленяване Антония Василева  от Ботаническата градина на БАН.  " Почвеното засушаване много лесно може да го предотвратим чрез поливане, а атмосферното засушаване -  най-лесно..

публикувано на 08.08.24 в 17:40

Арх. Невена Цветкова за капковото напояване и подходящите дървета по улици и паркове в Пловдив

Пловдив, титулуван като Европейска столица на културата - винаги е бил горещ през лятото и в пряк, и в преносен смисъл.  Жителите на града са свикнали с жегите, които в Тракийското поле не са изненада, но това лято много високите температури, жарещото слънце и задухът продължават доста дълго време, а промяната е видима за всички. Масово изгорели..

публикувано на 07.08.24 в 22:34

Как се справят с огнената стихия в САЩ - страната с най-много и най-чести горски пожари?

Съединените щати са държавата, която оглавява световната класация по брой и честота на горските пожари . Те са концентрирани предимно в западната част на страната, като най-засегнатият щат е Калифорния , но множество пожари се наблюдават и в други щати като Орегон, Вашингтон и Аризона. През последните 5 години в третия по големина..

публикувано на 07.08.24 в 17:33