Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на руската Дума: САЩ стоят зад ареста на основателя на "Телеграм"

Председателят на Държавната дума (долната камара на руския парламент) Вячеслав Володин.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съединените щати стоят зад ареста във Франция на основателя и главен изпълнителен директор на комуникационната платформа "Телеграм" Павел Дуров, заяви днес председателят на руската Държавна дума Вячеслав Володин, цитиран от Ройтерс.

Роденият в Русия Дуров бе арестуван във Франция през уикенда, в рамките на разследване на престъпления, свързани с детска порнография, трафик на наркотици и незаконни трансакции в "Телеграм".

Съединените щати, посредством Франция, се опитват да упражняват контрол над "Телеграм", заяви Вячеслав Володин, без да представя доказателства за твърденията си.

"Телеграм" е една от малкото, и в същото време най-голямата, интернет платформи, които не са контролирани от САЩ", се казва в изявление на Володин.

"В навечерието на американските президентски избори е важно за (президента Джо) Байдън да установи контрол над "Телеграм", каза още председателят на Държавната дума.

Белият дом не е коментирал ареста на Дуров. Френският президент Еманюел Макрон заяви, че арестът не е политически мотивиран.

Кремъл заяви вчера, че все още не се е запознал с официалните френски обвинения срещу Дуров.

Базираното в Дубай комуникационно приложение "Телеграм", има около един милиард потребители и e особено популярно в Русия, Украйна и в бившите съветски републики.

След като руските сили нахлуха в Украйна през 2022 година, "Телеграм" стана основният източник на нефилтрирана информация за конфликта, отбелязва Ройтерс. Платформата се превърна, по думите на някои анализатори, във "виртуално бойно поле", като се използва активно както от украинския президент Володимир Зеленски и други украински представители, така и от руското правителство.

 
По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЦИК изпрати писмо до кмета на столичния район "Триадица"

Централната избирателна комисия взе решение да изпрати писмо до кмета на столичния район "Триадица" Димитър Божилов заради конкретна секционна избирателна комисия. От видеозаписа от видеонаблюдението става ясно, че бюлетините, с които се гласува, са прибрани в синя торба, а не в определения с решение на ЦИК бял чувал, оповести..

публикувано на 18.03.25 в 14:17

Състоянието на лекуваните у нас пострадали от Кочани остава тежко

Състоянието на пострадалите при инцидента в Република Северна Македония, настанени за лечение в България, остава тежко, съобщи Министерството на здравеопазването. Осемте пациенти, настанени за лечение в "Пирогов", са на апаратна вентилация и остават в реанимация.  Транспортираха за лечение в Загреб двама пациенти, пострадали при пожара в..

публикувано на 18.03.25 в 14:06

Евакуация в сградата на Районния съд в София заради сигнал за бомба

Сигнал за бомба е получен в Районния съд в столицата. Евакуирани са служителите. В момента се извършва оглед от полицията.

публикувано на 18.03.25 в 14:01

Иван Христанов: Има координиране за овладяване на храната и оттам за контрол на вота

Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на земеделието Иван Христанов, лидер на партия "Единения". "Има координиране между законопроекта на Министерството на земеделието и предложението на Делян Пеевски за магазини в пощите . Задавам си въпросът..

публикувано на 18.03.25 в 13:59

През лятото се очаква бедствено положение в община Стралджа заради безводие

Липсата на достатъчно валежи през зимата и загубите на питейна вода по мрежата, вероятно ще доведат до обявяването отново на бедствено положение в община Стралджа през това лято. Търсят се нови водоизточници, но включването в мрежата преминава през дълги процедури, обясняват от ръководството на общината. В момента във всички 22 населени..

публикувано на 18.03.25 в 13:47

В Южна Италия масово не могат да си позволят зъболекарски услуги

Анализ на Националния статистически институт на Италия ISTAT извършен съвместно с Key-Stone - изследователска обсерватория, специализирана в денталния сектор, показва, че в южната половина от страната, хората масово не могат да си позволят зъболекарски грижи и услуги. Анализът е по повод 22-рия Международен конгрес на Италианското дружество..

публикувано на 18.03.25 в 13:47

Ресторантьори блокират основни пътища у нас заради повишаването на ДДС-то

Собственици на заведения и ресторанти ще блокират основни пътища и пътни възли в страната в сряда в знак на протест срещу повишаването на ДДС за бранша.  Националната протестна акция ще включва повече от 30 големи града и туристически центъра, съобщиха от Сдружението на заведенията в България. Чрез блокадите на възлови пътища и ключови..

публикувано на 18.03.25 в 13:40