Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Александър Кьосев: Най-страшното е отсъствието на гражданската енергия и привикването с абсурда

Според него българският политически живот се е превърнал в чудовищен и срамен цирк

| Интервю
Проф. Александър Кьосев
Снимка: БГНЕС

"Не виждам краткосрочно решение. Нито един гениален лидер не може да изведе ситуацията от блатото, в което тя се намира. Единственото, което остава, е да заложим на културни и образователни програми, които изискват политическа воля, енергия, пари и най-вече изискват устойчивост и дълготрайност във времето. Дългосрочните усилия имат шанс, краткосрочните - не". 

Това заяви пред БНР проф. Александър Кьосев.

"Бедна ни е била фантазията да си представим какво може да стане и до какви абсурдни екстремуми може да стигне т.нар. български политически живот. В момента той няма никаква политика, няма борба за принципи, няма борба за програми, няма борба за електорат, дори няма борба за истинско медийно присъствие. Има надцакване с процедурни врътки и това се нарича политика. В случая това надцакване е за един символ. Никой не можеше да подозира, че този символ ще се окаже толкова важен, по-важен от всички материални активи", коментира той относно случващото се в ДПС. 
По думите му българският политически живот се е разпаднал. "Той се превърна в някакъв чудовищен и срамен цирк", смята той, но добави: 

"Ние сме толкова обръгнали, че вече дори не забелязваме това. По някакъв начин присъстваме на нещо изключително срамно, почти невероятно по свята наглост, и незнайно накъде водещо". 

"Представителната демокрация е в тежка криза и т.нар. партии са срамни организации от полуклиентелистки тип, които играят особени игри и притежават съответните лостове да въздействат и на институциите, и на публичното мнение, не ги намирам вече за партии в истинския смисъл на думата. Това са политически играчи от най-висок комарджийски порядък", изказа мнението си проф. Кьосев в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

Според него лидерите не са никакви лидери, а са "играчи, които пред очите ни правят този чудовищен цирк". Той смята, че ако Корнелия Нинова е искала да запази левицата, е трябвало да я напусне преди 10 години. 
По думите му обаче тези неща не важат за коалицията ПП-ДБ. Това са партии, въпреки многото им дефекти и въпреки че електоратът им е недоволен - там случаят е друг, отбеляза проф. Александър Кьосев. Според него там има много голяма дребнавост, отсъствие на общата картина и незнание какво трябва да се прави. Ако се получи разпадане, резултатът ще бъде катастрофален, категоричен бе той и добави, че това обаче ще е несравнимо с разпадането в БСП и ДПС.

Коалиция ГЕРБ - "Възраждане"?

ГЕРБ си вкара тежък автогол с гласуването на училищния закон, изказа мнението си професорът. Според него в момента от партията вероятно дълбоко съжаляват. "Силно подозирам, че второ подобно гласуване от страна на ГЕРБ няма да има", подчерта той. 

"Българският политически живот е толкова неочакван и абсурден, че нищо чудно да се получи ситуация, в която да има нов временен съюз между ГЕРБ - "Възраждане". Но шанс за истинска коалиция - няма и не може да има", коментира той.

Според Кьосев най-страшното нещо е отсъствието на гражданската енергия, привикването с абсурда и усещането за безнадеждност, което е завладяло всички нас. 

Цялото интервю на Ирина Недева с проф. Александър Кьосев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтеглиха въпросите за теста в конкурса за главен архитект на София

В сградата на Столичната община бяха изтеглени конкурсните въпроси за теста, който ще попълват кандидатите за главен архитект на София. Те са осем, а изпитът ще започне в 13:00 часа.  Осем кандидати продължават в конкурса за главен архитект на София Кандидатите ще отговарят  на 30 въпроса, свързани с устройството и функционирането на..

публикувано на 21.03.25 в 12:02
Лондонските огнеборци са успели да овладеят пожара в електрическа подстанция, захранваща летище

Пожарът, заради който затвориха лондонското летище "Хийтроу", е овладян, но не е потушен

Пожарът в електрическа подстанция близо до "Хийтроу", който доведе до затваряне на летището, вече е овладян, но не е напълно потушен, съобщиха летищните власти, които потвърдиха, че летището ще остане затворено до полунощ.  Заради пожар в електрическа подстанция британското летище "Хийтроу" ще е затворено през целия ден Някои медии побързаха да..

публикувано на 21.03.25 в 11:42
Радостин Василев

Радостин Василев поиска оставката на председателя на НС Наталия Киселова

Лидерът на партия МЕЧ Радостин Василев обяви, решението на Натaлия Киселова за разпускане на ПГ за незаконосъобразно.  Той поиска тя да подаде оставка и заплаши с гражданско неподчинение. "Ако в сряда няма парламентарна група на "Морал, Единство, Чест", започваме блокади", обяви Василев. ПГ на МЕЧ се разпадна, Василев вече не е..

публикувано на 21.03.25 в 11:34
Тодор Джиков

Тодор Джиков: Да се възстановят изкупвателите Родопа, Сердика и Булгарплод

Предлагам държавата да възстанови изкупвателните предприятия по общините – Родопа, Сердика, Булгарплод, през законопроект и местните производители да станем съдружници в тези държавни структури. Като опцията е след 10 години, отчислявайки от печалбите, да станем съсобственици, коментира бившият зам.-министър на земеделието и председател на..

публикувано на 21.03.25 в 11:32
Никола Стърджън.

Никола Стърджън е оправдана след финансово разследване на нейната Шотландска национална партия

Бившият първи министър на Шотландия Никола Стърджън беше оправдана след разследване на финансите на нейната Шотландска национална партия. Скандалът доведе до криза в партията на шотландските националисти, които се борят за независимост на Шотландия с намерения да се проведе втори референдум по въпроса.  Никола Стърджън заяви пред Би Би Си, че изпитва..

публикувано на 21.03.25 в 11:28

В Гърция проверяват ТИР-овете за спазване на европейското законодателство

В Гърция проверяват ТИР-овете за спазване на европейското законодателство за трансфер на стоки. Масово има глоби за нарушения. Транспортните фирми, които извършват дейност през Гърция са задължени да спазват европейското законодателство, съобщават екипите по контрол. Полиция и експерти от министерството по труда проверяват документите на..

публикувано на 21.03.25 в 11:25
Самолет каца на летището в Ларнака, Кипър.

Рекорден ръст на туристическите посещения в Кипър извън традиционния летен пик

Кипър постигна първия си значим успех в усилията за удължаване на туристическия сезон извън традиционния летен пик. През първите два зимни месеци на годината е постигнат рекорден ръст на туристическите посещения, съобщи статистическата служба на страната. Туристическите пристигания през февруари са със 7% повече от същия месец миналата година, а общо..

публикувано на 21.03.25 в 11:12