Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитектурните потайности на Русе във фотокнига на млад лекар

| Репортаж
Христо Христов (вляво) и Борислав Стойков (вдясно)
Снимка: Виктория Петрова

Млад лекар от Русе издаде фотокнигата "Архитектурата на град Русе". Христо Христов е любител фотограф, с интереси в областта на историята и архитектурата.

Книгата съдържа снимки на 310 обекта.

"Това е моята мисия. Не само хората в Русе, а в цялата страна да се гордеят с това, че са българи и всеки със собствената си архитектура в своя град, с култура и бит да я опази, съхранява и предава на идните поколения. Като отиде в чужбина да се гордее с това, че е българин и русенец."

Идеята му хрумва от неговия дядо Христо Маринов, на когото е кръстен и който по професия бил строител, арматурист. С неговите бригади са строили сградите през 50-те, 60-те и 70-те години. Правил е ремонт на бившия партиен дом, както и на Доходното здание. Като малък младият лекар придружавал дядо си и той запалил у него искрата към архитектурата.

"Реших да посветя тази книга на него и да заснема всички сгради – да ги покажа към настоящия момент как изглеждат."

През 2021 г. Христо Христов издава малка фотокнига с 50 забележителности на града. След това разширява и доразвива обектите, като освен снимки допълва информация, свързана с годината на построяване на сградата, името и мястото, където се намират. Систематизира обектите по тяхното предназначение. Има жилищни и обществени сгради, културни и финансови институции, лечебни заведения. Една от по-емблематичните сгради, за която Христов разказва, е къщата на братята Димитър и Теньо Мантови - търговци на тютюн от началото на 20 век.

Къщата е близо до регионална библиотека "Любен Каравелов" в стария център. Интересното за нея е, че собственикът ѝ Димитър Мантов е бил директор на милицията и от нея до дома му е имало тунел.

Друга забележителна сграда – паметник на културата, е на рода на Ана Вентура, която е била ремсистка, разказва настоящият ѝ собственик Борислав Стойков.

"Нейният баща и моят дядо са били крупни търговци на мебели. Тази сграда е била държавна собственост, помещавало се е обществено хранене. Навремето е била емблематична за Русе като хотел "Варшава", в близост до "Ислях хане", където е създадена първата торта "Гараш".

Русенката Розалина Димитрова смята, че архитектурата на града има потенциал да привлича много посетители – както от страната, така и от чужбина.

"Сградите ни са уникални. Има си арменска махала, имаше си навремето еврейска махала. Наследството, което имаме от Мидхад паша – тази къща си стои (Къщата на Калиопа – бел. ред.), музей е."

Интересен обект от римско време е и крепостта "Сексагинта Приста" или в превод "Пристанище на 60 кораба". Екскурзоводът Николай Митев разказва за бункер, който е изграден в началото на крепостта и където по време на Втората световна война са се укривали германски  войници. Днес бункерът е отворен за посетители и могат да се видят интересни архитектурни артефакти, открити при неговата реставрация.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22