Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурните потайности на Русе във фотокнига на млад лекар

| Репортаж
Христо Христов (вляво) и Борислав Стойков (вдясно)
Снимка: Виктория Петрова

Млад лекар от Русе издаде фотокнигата "Архитектурата на град Русе". Христо Христов е любител фотограф, с интереси в областта на историята и архитектурата.

Книгата съдържа снимки на 310 обекта.

"Това е моята мисия. Не само хората в Русе, а в цялата страна да се гордеят с това, че са българи и всеки със собствената си архитектура в своя град, с култура и бит да я опази, съхранява и предава на идните поколения. Като отиде в чужбина да се гордее с това, че е българин и русенец."

Идеята му хрумва от неговия дядо Христо Маринов, на когото е кръстен и който по професия бил строител, арматурист. С неговите бригади са строили сградите през 50-те, 60-те и 70-те години. Правил е ремонт на бившия партиен дом, както и на Доходното здание. Като малък младият лекар придружавал дядо си и той запалил у него искрата към архитектурата.

"Реших да посветя тази книга на него и да заснема всички сгради – да ги покажа към настоящия момент как изглеждат."

През 2021 г. Христо Христов издава малка фотокнига с 50 забележителности на града. След това разширява и доразвива обектите, като освен снимки допълва информация, свързана с годината на построяване на сградата, името и мястото, където се намират. Систематизира обектите по тяхното предназначение. Има жилищни и обществени сгради, културни и финансови институции, лечебни заведения. Една от по-емблематичните сгради, за която Христов разказва, е къщата на братята Димитър и Теньо Мантови - търговци на тютюн от началото на 20 век.

Къщата е близо до регионална библиотека "Любен Каравелов" в стария център. Интересното за нея е, че собственикът ѝ Димитър Мантов е бил директор на милицията и от нея до дома му е имало тунел.

Друга забележителна сграда – паметник на културата, е на рода на Ана Вентура, която е била ремсистка, разказва настоящият ѝ собственик Борислав Стойков.

"Нейният баща и моят дядо са били крупни търговци на мебели. Тази сграда е била държавна собственост, помещавало се е обществено хранене. Навремето е била емблематична за Русе като хотел "Варшава", в близост до "Ислях хане", където е създадена първата торта "Гараш".

Русенката Розалина Димитрова смята, че архитектурата на града има потенциал да привлича много посетители – както от страната, така и от чужбина.

"Сградите ни са уникални. Има си арменска махала, имаше си навремето еврейска махала. Наследството, което имаме от Мидхад паша – тази къща си стои (Къщата на Калиопа – бел. ред.), музей е."

Интересен обект от римско време е и крепостта "Сексагинта Приста" или в превод "Пристанище на 60 кораба". Екскурзоводът Николай Митев разказва за бункер, който е изграден в началото на крепостта и където по време на Втората световна война са се укривали германски  войници. Днес бункерът е отворен за посетители и могат да се видят интересни архитектурни артефакти, открити при неговата реставрация.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановиха Пиклата в Червена вода

В дните на суша и воден режим в десетски селища на страната, една чешма потече отново, а майстори възстановиха красивия й каменен дом. "За нас не е срамно да кажем, че чешмата се казва Пикла." Да, така хората в село Червена вода наричат чешмата, която след десетилетна почивка отново разхлажда хората по стария римски път...

обновено на 01.09.24 в 08:39

В село Крушовица възстановиха паметната плоча на гроба на поп Минко

През това лято във врачанското село Крушовица се проведе голяма родова среща на наследниците на местния свещеник от периода на Възраждането - поп Минко Цалов.   Със средства на фамилията беше възстановена паметната плоча на гроба на поп Минко, който се намира в двора на селската църква. Неговите наследници са и сред дарителите за..

публикувано на 01.09.24 в 07:00

В Тел Авив представиха шоуто "Четири стихии"

"Четири стихии" е названието на необикновено шоу, при което любителите на приключения станаха свидетели на „магическо превъплъщение“, изиграно от циркови артисти на изключително необичайно място - Експо центъра на Тел Авив, където обикновено се показват изложби на иновации или има спортни състезания.  Всъщност това са четири части на цирков..

публикувано на 01.09.24 в 04:51
Младият таханджия Димо Каракехайов от Ивайловград

Таханджията Димо Каракехайов с труд, желание и любов продължава поминъка на дедите си

Тази среща носи аромат на прясно изпечен сусам. В Ивайловград Ива Георгиева и Мерим Тенев се запознаха с младия Димо Каракехайов – потомствен таханджия, който с усилен труд, желание и любов продължава поминъка на своите предци. Зрънцето сусам се превръща във вкусната паста, която можем да съчетаваме с плодове, за да подсили..

публикувано на 01.09.24 в 06:10

За седма година в с. Бръшлен се проведе фестивал на рибата

За седма година в село Бръшлен, община Сливо поле, се проведе "Рибен фест", който събра кулинарни майстори на менюто с основа дунавска риба и традиционната за този край ракия. „На Дунава като уловиш риба, слагаш сол, пържиш я и ядеш.“ Това е най-кратката и проста рецепта за приготвяне на риба. Само че в село Бръшлен, където рибата от..

публикувано на 25.08.24 в 06:42
Басейнът в античната вила Армира до Ивайловград

Над 1200 души са посетили античната вила "Армира" край Ивайловград в първите две седмици на август

Ивайловградското село Свирачи отбелязва 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години. "Рано в неделя" с Ивелина Георгиева и Мерим Тенев ще бъдам на гости на ивайлоградския регион и с музиката, създадена от композитора Явор Русинов, вдъхновена от красотата на ивайловградско. Първата ни спирка е в..

публикувано на 25.08.24 в 06:18

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49