Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Необходимо е подобряване на водопреносната и водосъхранителната структура"

Проф. Емил Гачев: Вече съществува трайна тенденденция към поява на водни дефицити

"Имаме голям проблем със състоянието на горите, а сушата се дължи и на това"

| Интервю
язовир „Жребчево“
Снимка: Стоян Радев

В отделни периоди, особено през лятото, вече съществува трайна тенденденция към поява на водни дефицити. За това предупреди проф. Емил Гачев, секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.

"В последните няколко десетиления се наблюдава промяна на валежите у нас - не толкова на общите количества, колкото събиране на изваляванията в по-кратки, но по-интензивни събития. Тенденцията отразява условията, които има в една по-затоплена атмосфера. Това ще се задълбочава".

Не сме подготвени за такива интервали на суша, отбеляза проф. Гачев в предаването "Преди всички". 

"Нашата система, включително язовирите, може да издържи месец-месец и половина засушаване без сериозни ограничения. Но когато е над два месеца, става сериозно изпитание за голяма част от страната. В ниско разположените райони си отива и почвената влага. 

В речната мрежа основното количество на водата идва от подпочвените води. А почвеният комплекс е една голяма гъба, която валежите попълват. Когато водата се изсипе наведнъж, почвеният комплекс се препълва. По-голяма част от тази вода се оттича повърхностно. Тя причинява ерозия, унищожава земеделски земи и т.н. 

При една умерена суша най-застрашени са източната и югоизточната част на страната. При драстична, каквато видяхме това лято, над две трети изпитват недостиг".

Необходимо е подобряване на водопреносната и водосъхранителната  структура, заяви експертът. 

"Да се намалят загубите на вода. Трябва да има и ясно разпределение на задължения и отговорности". 

Проф. Гачев смята, че е необходимо да се насърчи развитието на алтернативните технологии.

"Например събирането на дъждовна вода, инвестиране в алтернативни водоизточници, които не зависят от националната система". 

Имаме голям проблем със състоянието на горите, а сушата се дължи  и на това, отбеляза той.

"Гората предпазва както от наводнения, така и от суша. Ние ще апелираме за изготвяне на нова стратегия за възстановяне и съхраняване на гората". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илон Мъск и Доналд Тръмп

Роб Уотсън: Настъпващата ера на Тръмп и Мъск носи множество проблеми за европейските съюзници на САЩ

Илон Мъск - един от наследниците на т.нар. магнати разбойници, изградили икономическото могъщество на Съединените щати през 19-ти и началото на 20-ти век - все повече затвърждава усещането, че е тръгнал на кръстоносен поход срещу либералната демокрация не само във втората си родина - Америка - но и в Европа. Освен, че нагази в предизборната..

публикувано на 11.01.25 в 12:00

След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%

Цените на петрола на международните пазари се покачиха с повече от 3 процента, след като САЩ  обявиха мащабни санкции срещу две от най-големите руски петролни компании и срещу т.нар. "сенчест флот", използван от Москва за заобикаляне на санкциите. Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли  79 долара. От..

публикувано на 11.01.25 в 11:51
Илон Мъск

Новата служба на Илон Мъск - овластяването на един глобален олигарх

След самия Доналд Тръмп, а понякога и повече от него, най-видимото лице на новата американска администрация е най-богатият човек в света - технологичният предприемач Илън Мъск. Собственикът на "Тесла", "Спейс Екс" и на бившия "Туитър" на практика си купи значимо присъствие чрез огромните си дарения за кампанията на президента. Той стои до Тръмп по..

публикувано на 11.01.25 в 11:40

Части от центъра на София без ток, 200 екипа на "Електрохолд" на крак при аварии

Заради очакваното влошаване на времето тази събота и неделя от "Електрохолд", които снабдяват Западна България с ток, са увеличили броя на дежурните екипи до 200.  От компанията съобщават, че при необходимост имат възможност да мобилизират и още свои служители. Повече хора работят и в колцентъра на Електрохолд, където потребителите могат да подават..

публикувано на 11.01.25 в 11:36

Откриват нов Център за лечение на зависими младежи край Дряново

Нов Център за лечение на зависими непълнолетни младежи се открива днес в дряновското село Рaдовци. Капацитетът му позволява там да бъдат настанени 15 души. Екип от специалисти ще работи и със семействата на зависимите. Бившият дом за възрастни в Дряновското село Радовци беше основно ремонтиран и преустроен за нуждите на новия център, създаден от..

публикувано на 11.01.25 в 11:28

Накъде може да поведе Австрия крайнодесният Херберт Кикъл?

Следвоенна Австрия е рожба на разбирането на двете големи партии там - Народната и Социалдемократическата - че републиката е правова държава с демократично управление. Досега канцлерът винаги е бил представител на една от тези две партии, често е оглавявал голяма коалиция между тях. Сега тази традиция може би свършва. За първи път в следвоенната..

публикувано на 11.01.25 в 11:25

Навършват се 5 години от първия смъртен случай с Covid-19 в Ухан

Днес е петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на пандемията, но се предполага, че..

публикувано на 11.01.25 в 11:11