Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с река Тополовец в село Градец

6
Снимка: радио Видин

Радио ВИДИН продължава да следи темата за екологичния проблем във видинското село Градец, свързан с река Тополовец, която преминава през населеното място. В момента тя е пресъхнала. Причината -  действията на хората, които преди 12 години затрупват саваците, регулиращи нивото ѝ, заради наводнени къщи и земи. 

Екип на Радио ВИДИН отиде на място, разговаряхме с кмета на село Градец, с местни хора, бяхме на мястото на насипа, който възпрепятства водата да потече в коритото на реката. Писахме до всички институции, които имат отношение към проблема. 

Кметът на село Градец Илия Томов, със съдействието на Община Видин, направи акция за възстановяване коритото на река Тополовец:

"Първо, почистихме саваците от дървета, за да може да влезе багерът... Наехме Тошко Фишкин от Градец, който има багер с голям захват, и свършихме много добра работа. 

Имаше проблем със савака единия, но другият е отворен. Водата е навлязла, но няма достатъчно количество. Това, за да се случи, трябва да се пусне повече вода от язовира в Кула. Теренът е много дълъг и е суша, и водата се изпарява. Остава 1/3, сега корекцията и коритото на реката нямат вода. По реката имаше извори, но от сушата и те са намалели и затова се получава този проблем."


Според Борис Пантев, жител на село Градец, е необходимо да се доизчисти, както и да се осигури санитарен минимум на реката:

"Съоръжението е в два савака. Единият е дигнат, но другият - не. От другата страна на дигнатия савак има нанос от 30-40 метра и той е на нивото на горната част на савака. Това трябва да се изравни с нивото на тръбата и тогава водата ще тръгне. Савакът на "Напоителни системи" не е пуснат и водата се изтича по техния канал. Не знаем какъв е санитарният минимум на реката, за да има живот в нея. Поне да се спазва санитарният минимум."

Изпратихме въпроси до Министерството на земеделието и храните, откъдето ни отговориха:

1. Изпуска ли се задължителния санитарен минимум вода от язовир Кула към река Тополовец?
Да, задължителният санитарен (екологичен) минимум към река Тополовец след язовир „Кула“ се изпуска. 
2. Колко е законният санитарен минимум на река Тополовец за оводняване на реката?
В месечните графици на МОСВ за ползване на водите на комплексните и значими язовири, за всеки един от летните месеци на 2024 г. (юни, юли и август) за осигуряване на минимално допустим отток в р. Тополовец след язовир „Кула“, са разпоредени (предвидени) 0,040 млн. м3 (или 40 000 куб.м) за месец. 
3. Има ли причина това да не се извършва и защо от язовир Кула  не се пуска необходимото количество вода, за да се спази санитарният минимум в реката?
„Напоителни системи“ ЕАД - клон Видин изпуска задължителния санитарен минимум в река Тополовец след язовир „Кула, в съответствие с месечните графици за ползване на водите от комплексните и значими язовири, утвърдени от министъра на околната среда и водите. 
В одобрените от МОСВ месечни графици за комплексните и значими язовири не се предвижда осигуряване на какъвто и да е отток (екологичен минимум) в старото корито на р. Тополовец в землището на с. Градец тъй като в рамките на землището коритото на река Тополовец е коригирано. Утвърденият с графиците на МОСВ екологичен минимум в река Тополовец, след язовир „Кула“, е планиран и протича през „Корекция на река Тополовец“ в землището на с. Градец, а не в старото корито на реката, което минава през регулационните граници на с. Градец. 

Повече - в двата прикачени звукови файла. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10