Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националните есенни изложби в Пловдив продължават до 30 септември

Пловдив - изглед от Стария град Снимката е илюстративна
Снимка: Красимир Мартинов

"Приземяване"- под това мото в Стария град на Пловдив отвори врати за посетители Националните есенни изложби. 

9 са авторите, които участват във форума за съвременно изящно изкуство, чието начало е поставено в далечната 1967 година. Сред тях са работещи в сферата на живописта, графиката, художествено стъкло, рисунка, фотография, скулптура. Самостоятелните изложби изпълват пространствата на емблематичните за Старинен Пловдив Балабанова къща, къща "Хиндлиян", а също и залите на Постоянната експозиция "Мексиканско изкуство".

Както е обичайно за този форум, казва кураторът  на Националните есенни изложби Галина Лардева, и тази година участниците не следваха  определения надслов, а работеха паралелно с него. В този смисъл "Приземяване" е интерпретативна платформа. 

"Със сигурност  беше предизвикателство и за мен, и за творците, подчертава проф. Лардева.  

В съвременния свят всекидневието губи непосредствената си сетивност за действителността, затова си заслужава човек да потърси противотежест чрез отрезвяващата перспектива на приземяването. Стъпвайки на това свое убеждение проф. Лардева започва пътуването към тазгодишното издание на Националните есенни изложби, още в края на миналогодишното.


В Балабановата къща са експонирани творбите на Петринел Гочев. Докато скулптурите му търсят израза на архетипната образност, рисунките му разполагат своите ничии пространства извън времето и именно този пренос , който се осъществява между две разнопосочни утопични зони , това свързване поставя проблема за приземяването и завръщането към началата. 

В двора на къща Хиндлиян пък ни посрещат гранитните скулптурни форми на Камен Цветков. Той с интерес очаква срещата със зрителите, а иначе творбите му са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност върху постаментите.

Да вижда как светлината си играе с изваяните от нея творби от стъкло - това стимулира и вдъхновява Гита Минкова, замислила своята експозиция специално за така наречената мааза на къща "Хиндлиян"
Към следващите експозиция ни повежда Галина Лардева, представяйки ни първо Станимир Генов и неговите  огромни живописни платна.

В цялото това разнообразие и визуално осмисляне на приземяването посетителите са поканени да се потопят до 30 септември.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41