Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти по водите и климата предупреждават, че през септември рискът от възникване на наводнения е висок

проф. Емил Гачев и д-р Валентин Симеонов
Снимка: Личен архив


Преди година в началото на септември опустошително наводнение по Южното Черноморие взе четири човешки жертви. Бяха разрушени мостове и пътища. Имаше потенциален риск Синеморец и Ахтопол да бъдат откъснати от останалата част от страната заради падналия мост по пътя Царево – Ахтопол. Експерти по водите и климата предупреждават, че през септември рискът от възникване на наводнения е висок.

Рискът от екстремни наводнения и валежи ще си остане и занапред. Обикновено те започват в края на август, развиват се през септември и продължават чак до ноември. За това предупреди проф. Емил Гачев от Института за изследване на водите и климата към БАН.

„Причината е в това, че през последните години, температурата на морската вода в Средиземно море е анормално топла. Това е във връзка с климатичните промени и затоплянето на климата. Особено високи температури бележи водата на Средиземно море и на Черно море като част в по-голям смисъл от Средиземноморския басейн“.

Когато лятото премине и температурата на сушата започне да се понижава, температурата на морето остава висока. Това причинява огромни изпарения на влага и генериране на енергия. В процеса на изпарение от морската вода в атмосферата, всяка една частичка пренася енергия, казва проф. Гачев.

Това дава гориво за едни много бурни процеси. Голямата влага на морето и голямото изпарение зареждат въздуха с огромни количества влага. Това идва да ни покаже, че този район на Южното Черноморие е рисков по отношение на стихийните наводнения с много интензивни валежи и то по това време на годината“.

Други две бедствия през последните години са наводнението в Средногорските села в Карловското поле преди две години и наводнението в Берковица.  Те бяха причинено от кратки, но много интензивни валежи.

Компрометираното състояние на гората в склоновете над съответните населени места, повишава риска от наводнения в по-ниските части.

Едно от обясненията защо наводненията се случват след суша и след пожари е, че горният слой на почвата става непропусклив.

Наводненията сами по себе си естествени явления, но намесата на човек в природата могат да направят така, че някои не толкова екстремни явления да се превърнат в екстремно събитие.

Отделно от структурните мерки са мерки насочени реакцията на обществото по отношение на наводненията. Моделът включва правителството, науката и хората, които взаимодействат едни с други, за да постигнат.

Репортаж на Виктория Петрова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36