Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Промените в Наредба 4 дават нова възможност - частичното изпълнение на електронна рецепта"

Димитър Маринов: Докато има хартиени рецепти, дефицитът на лекарства не може да се проследява

"За здравнонеосигурените има двоен контрол, при лекаря и в аптеката"

| Интервю
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Снимка: БТА

Нормално е да има дефицит на лекарствени продукти, няма държава в света, която да има от всички и по всяка време. Дефицитът винаги ще го има, въпросът е как се управлява? Докато има хартиени рецепти не може да се проследи.

Това каза в интервю пред БНР Димитър Маринов-председател на Българския фармацевтичен съюз. В предаването "Преди всички" той коментира промените в Наредба 4 за предписване и отпускане на лекарства по НЗОК.

"Най-точният измерител, какви количества лекарства са ни необходими, е борят на неизпълнените рецепти. Противното означава, че пациентът не се придържа и не може да ги намери. Всички дефицити сега се обясняват с хартиената рецепта, защото при тях няма проследимост", заяви Димитър Маринов.

И обясни за изчезналите лекарства за диабетици:

"При инсулина действително, ако имаше дефицит хората щяха да умират по улиците. Проблемът е че аптеките нямат равен достъп до съответните лекарствени продукти – за едни има за други няма. Най точният измерител за броя на неизпълнените рецепти, и когато го имате в електронния регистър, лесно се проследява, какво е предписано и кое  е изпълнена. Взимат се наличностите в страната, защо пациентът не го е взел и през другата система се проследява дали тези количества не отиват в определени аптеки. Докато има хартиени рецепти, такива анализи никой не може да направи."

НЗОК и БФС изясняват как ще се плаща на аптекитеФармацевти предвиждат икономически обезкървени аптеки и фалити. Какво е решението?

Маринов вярва, че хартиените рецепти съвсем скоро ще бъдат изключение.

Той повтори няколко пъти, че частичното изпълнение на електронна рецепта е само възможност. Когато започне изпълнението и ако липсва лекарство, то трябва да се вземе в рамките на 3 дни.

"Рано  е да кажем за частичното изпълнение на рецептите. Важно при него е може да има изпълнение при издадени след 1 септември рецепти, ако има тримесечна рецепта, не могат да бъдат частично. Тепърва ще наблюдаваме дали има проблеми или не. Като количество не знам точно. Съотношението е при частично 1/3 са изпълнени, след това 2/3 от частично изпълнение е довършено в други аптеки", каза Маринов.

Той препоръча на фармацевтите да не се занимават с административните процеси на НЗОК, а с пациентите си. И допълни, че за здравнонеосигурените, те нямат право на рецепта по Здравна каса, има предварителен контрол, веднъж при лекаря и после в аптеката.

Цялото интервю и анкетата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кюстендилци: Такса смет да се определя според реалните ползватели на имота

Кюстендилци имаха възможност чрез анкета на общината да кажат и предложат как да се определя такса смет от 1 януари догодина. Общините трябва да преминат към нова методика и основа за определяне на такса смета от следващата година. Наредбата дава избор между 3 варианта – да се определя според броя членове на домакинството и ползващите даден..

публикувано на 10.09.24 в 12:19
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Русия съобщи за свалянето на над 140 украински дрона

144 украински безпилотни летателни апарата са били унищожени или прехванати тази нощ над девет региона на Руската федерация. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова определи ударите като "незаконна терористична акция". Руската противовъздушна отбрана е унищожила над 20 украински безпилотни самолета около Москва...

публикувано на 10.09.24 в 12:11

ЦИК все още не се е произнесла за самостоятелната регистрация на ДПС-Доган

Очаква се Централната избирателна комисия да разгледа документите, подадени вчера от крилото на ДПС около Ахмед Доган  за самостоятелно явяване на изборите на 27 октомври. ЦИК трябва да се произнесе и по регистрацията на БСП за самостоятелно участие, за което внесоха документи пълномощници на бившата  председателка на социалистите Корнелия Нинова...

публикувано на 10.09.24 в 12:07
Представителите ГЕРБ Теменужка Петкова и Николай Нанков дадоха извънреден брифинг, 10 септември 2024 г.

ГЕРБ-СДС внасят промени в Закона за местните данъци и такси

ГЕРБ-СДС ще се регистрират утре в Централната избирателна комисия за участие в предсрочните избори на 27 октомври. ГЕРБ-СДС внасят промени в Закона за местните данъци и такси, с които се предвижда отлагане с една година на влизането в сила на новата методика за изчисляване на такса битови отпадъци. Това обяви пред журналисти депутатът..

публикувано на 10.09.24 в 11:39
Емил Минчев

Емил Минчев: "Франкенщайн" е сблъсъкът между твореца и неговото творение

Писателят Емил Минчев наскоро преведе класиката на Мери Шели "Франкенщайн".  Логично продължение на преводите му, тъй като преди време преведе още две от най-популярните готически романи като "Баскервилското куче" на Артър Конън Дойл и "Странния случай с доктор Джекил и Господин Хайд" на Робърт Луис Стивънсън. Освен това, наскоро Емил издаде и най-новата..

публикувано на 10.09.24 в 11:31
Габриела Руменова, създател на платформата

Габриела Руменова: Трябва да се подновят делата, ако не се постигне спогодба с телекомите

КЗП със заповед прави опити да се защитят интересите на потребителите в договорните отношения с трите телекома. Но дали е напипан най-верният път , попита Габриела Руменова, създател на платформата Ние потребителите. В интервю пред БНР Руменова смята, че започнатото от КЗП трябва да завърши с категорична яснота относно неустойките, защото и..

публикувано на 10.09.24 в 11:22
 Доц. Костадин Нушев

Доц. Д-р Костадин Нушев: Готови са новите учебници по религия

Ще продължи ли религиозното обучение в училище и християнската просвета? "Вече са подготвени и са преминали през процедурата по тестване, одобрение и практическо приложение новите учебници по религия за тази учебна година, доц. Костадин Нушев, автор на уроците по Християнска етика в учебниците по Религия: Християнство - Православие за 6, 7 и 10..

публикувано на 10.09.24 в 11:11