Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Колективът е коректив - това помага страшно много за добрия спектакъл"

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

5
Проф. Даниела Дженева
Снимка: Георги Нейков, БНР

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина. Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство.

Другият концерт на древната пловдивска сцена е на 23 септември, а на 20 ти септември артистите ще имат среща с публиката в зала 1 на НДК. По повод годишнината в центъра на Пловдив беше представена и изложба със снимки от концерт-спектаклите "Хубава Яна", "Фолклорни легенди", "Земята на Орфей",  "Цветни щрихи от България",  "В делник и празник".


"На 50-ата годишнина на ансамбъла отправяме и послание към поколенията, чиято отговорност ще остане да продължат да съхраняват фолклора ни за бъдещето, казва художествения ръководител проф. Даниела Дженева, която повече от 20 години продължава и надгражда делото на баща си - Кирил Дженев, основател на ансамбъл "Тракия" .

"На първо място за успехите на ансамбъл "Тракия" аз поставям младите изпълнители, защото 50 години продължава ползотворното сътрудничество между Академията за музикално и танцово изкуство, фолкрорните и хореографските специалности и съставите на ансамбъл "Тракия". На второ място значение за многобройните успехи има прекрасният репертоар, каза за "Хоризонт" проф. Даниела Дженева.

На изложбата със снимки от концерт-спектаклите представяме 25 пана от първата премиера, от първите черно-бели снимки и две пана са посветени на детската школа, допълни проф. Дженева.


По думите й в далечната 1974 година се появява идеята за създаването на ансамбъл "Тракия". През есента на същата година се създава за първи път специалността в България - "Хореографска режисура".  Скоро след това се вижда, че едно творческо звено към педагогическата работа би било много хубав принос. И на 10 ноември 1974 г. се създава ансамбъл "Тракия" към община Пловдив.

На 5 септември на 1975 г. ансамбълът прави пълна мащабна премиера от 12 -13 нови произведения с прекрасни костюми и публиката е възхитена, зашеметена, репетира се в Панаирните палати до пълно изтощение, тогава съм била на 14 години, спомни си проф. Дженева.

"Това е моят живот покрай родителите ми, аз от 1 септемри 1978 г. работя в ансамбъл "Тракия".


От тогава досега винаги стъпваме на едни новаторски съдържателни форми, но стъпили на здрава основа, тематични танци, сюжетни танци, големи сюитни танци, интересни нови обработки, но и още нещо много важно, характерно за нас - колективът е коректив - това помага страшно много, работи се здраво, но искрено и честно, за да не чакаме после да се чудим дали публиката ръкопляска от любезност, или от истинска възхитена!, каза още за "Рано в неделя" проф. Дженева.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз, всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10