Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве".
Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за Земята". Тя е международен екип от над 60 учени в областта на социалните и природни науки от целия свят.
Те са координирани от научен секретариат към организацията "Бъдеща Земя" - най-голямата мрежа от изследователи в областта на устойчивото развитие.
Целта на научния труд от 62 страници е да представи как населението на планетата, което в момента е 7 милиарда и 900 милиона души, може живее в безопасни за Земята граници на потребление и да има достъп до необходимите количества храна, вода, енергия, жилища и транспорт. Т.е. колко човечеството може да окаже натиск върху климата, екосистемите, продоволствените и водни ресурси, без да дестабилизира тези земни системи. Документът представят как това може да се развие до 2050 година, когато се очаква населението да хората на планетата да са вече 9 милиарда и 700 милиона.
При настоящите изключително неравни условия и социални системи, които са интензивно основани на изкопаеми горива, е невъзможно всички хора да живеят здравословно. Бедните са много по-засегнати от климатичните промени, загубата на биоразнообразие, замърсяването и недостига на вода.
Според изследването проблемите могат теоретично да бъдат избегнати, ако бъде намалено използването на ресурси от 15-е процента от най-големите замърсители с парникови газове, както и бързото възприемане на възобновяема енергия и други устойчиви технологии.
С ограничаване на търсенето емисиите могат да бъдат понижени между 40 и 80 на сто. Освен това е необходимо е въвеждането на прогресивно данъчно облагане, прилагане на различна система за цени на ресурсите, планиране на използването на земята, както и субсидии за устойчиви продукти, подчертават учените.
Авторите подчертават, че настоящата глобална ситуация с увеличаващо се неравенство и все по-националистически политики може да изглежда неподходяща за постигането на справедливо и безопасно бъдеще. Правителствата и общественото мнение обаче могат да се променят, особено в период на все по-голям климатичен стрес, уточняват още изследователите. В противен случай ще има социална нестабилност, миграция и конфликти.
"Ако сте патриот и искате да намалите миграционните потоци, по-добре да възприемате сериозно световната справедливост", посочва в тази връзка Йохан Рокстрьом който е съпредседател на "Комисия за Земята".
Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..
В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..
Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..
Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...
"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и..