Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

| Репортаж
Снимка: БТА

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра, смятат от Българския червен кръст.

При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни – тогава случаен минувач или човек в близост до пострадалия е добре да може да реагира и да окаже първата лекарска помощ, коментира д-р Надежда Тодоровска, заместник генерален директор на БЧК.

БЧК има споразумение с МОН, но всичко е на доброволни начала, напомня д-р Тодоровска. По думите ѝ, това не може да замести задължителното обучение.

Снимка: Моника ЙочневаПо-големите ученици могат да бъдат обучени подробно за разпознаване на състояния, изискващи намеса с първа помощ, отбелязва Боряна Стоянова, заместник-командир на младежкия авариен екип в София.

Засега у нас само кандидат-водачите на БЧК са задължени да преминат курс по първа помощ, уточнява Надежда Тодоровска.

"Доказано в Европа е, че 57% от хората, попаднали в пътно-транспортен инцидент, са спасени в резултат на това, че някой случаен е оказал на място първа лекарска помощ. В България такава статистика не се прави. Другата ситуация – да седиш да гледаш как някой не може да диша и ти не знаеш какво да направиш, и си безпомощен, това е много тежко преживяване."

При децата най-важно е да разпознаят признаците на спешни състояния и да могат да позвънят на телефон 112. В такава ситуация – да окаже помощ, може да попадне и дете, посочва проф. Здравко Маринов, председател на столичната организация на БЧК. Той поставя акцент върху доброволчеството.

Снимка: БТА

"В последните години ни сполетяха най-различни бедствия. Доброволчеството е невероятно полезна дейност. Трябва да се възпитава в семейството, в обществото. Доброволчеството ни прави хора. Законът за доброволчеството беше  приет на първо четене. Този закон е много необходим за България. Този закон ще направи обществено признание на човека, който е доброволец и се регистрира като такъв. Доброволчеството е кауза, доброволчеството е вътре в душата." 

Повече по темата чуйте от репортажа в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13