Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателство: Здравословно хранене в училище

| Интервю
Снимка: Архив

Българската агенция по безопасност на храните започна проверки в училищните столове и бюфети във връзка с началото на учебната година. Инспекторите проверяват всички столове, бюфети, обекти по Закона за храните на територията на училищата, както и кетъринг фирми, доставящи храна на учебните заведения в цялата страна.

"Надявам се усилията, които полагаме, да доведат до едно здравословно хранене на децата", каза пред БНР проф. Веселка Дулева, началник на отдел "Храни и хранене" в Националния център по обществено здраве и анализи и главен координатор на експертния съвет по хранене и диететика към Министерството на здравеопазването.

В държавата функционират наредби за здравословно хранене, в които са описани ясно изискванията към отделните групи храни и как да се подготви менюто, така че да е здравословно, напомни тя и добави, че са разработени и специални сборници с рецепти. 

"Осигурили сме инструментариум, който да помогне на цялата система в страната, в организираните колективи, там, където децата прекарват голяма част от времето, да имат достъп до здравословна храна". 

Експертът отново подчерта, че закуската е много важна част от хранителните приеми за деца, като тя трябва да осигури енергия и хранителни вещества за работа на детския организъм. 

В предаването "Хоризонт до обед" проф. Дулева цитира данни от последното проучване по темата, проведено през 2020 г., според което 2/3 от учениците между 10 и 19 г. закусват редовно. Консумацията на храна, приготвена вкъщи - под формата на топъл обяд, приемат около половината от децата, а топла вечеря - 2/3 от тях. 

Проблемно е, че по собствено желание около 18% от учениците спазват някаква диета, изтъкна проф. Дулева и обясни, че става дума обикновено за деца между 10 и 19 г. Момичетата намаляват хранителния прием и ограничават енергията, а момчетата приемат повече белтъчни храни с цел натрупване на мускулна маса. Тук трябва да се намесят родителите, категорична бе тя. 

Вредни храни като снаксове и захарни тестени изделия не би трябвало да присъстват в училищните бюфети, коментира специалистът, но призна, че когато учениците излязат извън училище, те могат да си купят такива. Затова е важно децата да бъдат добре информирани и съветвани от родителите за здравословно хранене. 

"Рискове съществуват при свръх прием на захарни и тестени изделия, мазнини. Не само наддаването на тегло е проблем, но това крие риск и от някои хронични сърдечни заболявания в по-късна възраст". 

Много от родителите на по-малките деца приготвят храна в кутия за училище. Проф. Дулева обаче ги посъветва да внимават каква храна слагат, защото тя трябва да престои поне до обяд в неподходящи условия на съхранение. 

Родителите трудно се справят със злояди деца, призна още тя. Съветът е храната, която детето не харесва, да се предлага по атрактивен начин. Родителите са съветвани също да предлагат малки порции на често.

Препоръката за деца е за 5 хранения дневно, като 3 от тях са основни. 

Проф. Дулева отбеляза важността на редовното пиене на вода. Тя подчерта, че това трябва да се случва регулярно през деня. Препоръчва се да се приема между 6 и 8 чаши вода, а общото количество на течности да бъде между 1,5 - 2 литра. "Редовно, в малки количества, през целия ден, преди да се почувства жажда. Водата е добре да бъде на температурата на околната среда", препоръча тя. 

Цялото интервю на Валерия Николова с проф. Веселка Дулева и анкетата на Калина Стоянова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Илиевски

Светлин Русев и Константин Илиевски: Има много с какво да се гордеем!

Маестро Константин Илиевски и цигуларят Светлин Русев застават за първи път заедно пред Радиооркестъра тази вечер . За тях това е голямо призвание.  Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР, посветен на Деня на независимостта на България . Събитието започва в 19 часа в Голямата зала на Софийската опера и..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук?

До месец и половина Върховния административния съд ще се произнесе по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на цех за производство на каменна вата и енергоизточник за нуждите на производство в землището на село Върбовка, община Павликени. Как се стигна дотук? През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за..

публикувано на 18.09.24 в 07:00

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12