Седем кандидати са подали документи за участие в процедурата за избор на генерален директор на БНР, съобщава Съветът за електронни медии (СЕМ). По реда на приемане това са Милен Митев, Цветослава Георгиева, Хелия Чавдарова, Маргарит Русев, Ива Дойчинова, Валерий Тодоров и Георги Даскалов.
В 17.00 часа изтече крайният срок, в който кандидатите за участие в процедурата за избор на генерален директор на Българското национално радио можеха да подават документите си в Съвета за електронни медии. Самият избор ще се състои на 17-и октомври. Мандатът на сегашния ръководител на БНР Милен Митев изтича в края на октомври.
Повечето от кандидатите са свързани с БНР.
Сегашният генерален директор Милен Митев работи в радиото от 2009 г.
Хелия Чавдарова свързва творческата си биография с Българското национално радио, като работи в него от 1985 г. Тя е автор и водещ на предаването "Тик Так" по програма „Хоризонт".
Георги Даскалов е отговорен редактор на Интернет портала на БНР.
Маргарит Русев е музикален продуцент от Радио Благоевград.
Цветослава Георгиева е свързана с частните радиостанции.
Ива Дойчинова е познато лице от ефира както на радиото, така и на телевизията. Работила е и за БНР от юни 2020 г., като до 2022 г. е директор на Радио София. Нейна е инициативата "Будител на годината".
Валерий Тодоров има в биографията си два мандата като генерален директор на БНР (2007/2010 и 2010/2013 г.)
Съветът за електронни медии обяви процедурата за избор на генерален директор на Българското национално радио на 18-и юли в изпълнение на правомощията си съгласно Закона за радиото и телевизията да избира и освобождава генералните директори на БНР и БНТ. Мандатът им е три-годишен.
Изборът на ръководителите на обществените медии става по специално приети от СЕМ процедурни правила с определени етапи и срокове. Подаването на документите беше до днес в 17.00 часа.
Оповестяването на допуснатите кандидати е до 10-и октомври, а на допуснатите до изслушване е до 14-ти октомври. Изслушванията ще бъдат на 15-и и 16-и октомври, а изборът на генерален директор ще се състои на заседание на медийния регулатор на 17-и октомври.
Изпълняващият длъжността председател на СЕМ Габриела Наплатанова каза, че с нейна заповед се сформира техническа комисия, за да прегледа документите на кандидатите:
"През следващата седмица техническа комисия, която ще бъде съставена от членове на СЕМ и от администрацията на СЕМ, ще трябва да прегледа документите".
Самите кандидатите декларират, че притежават висше образование, обществен авторитет и професионално признание, опит в следните области: електронни медии, електронни съобщения, журналистика, право или икономика, както и не по-малко от пет години стаж в радио. Те представят и концепция за развитието на БНР с виждания за финансирането, програмни намерения и приоритети.
При гласуването се счита за избран кандидат, получил най-малко три гласа от членовете на СЕМ. Ако на три поредни заседания не бъде избран генерален директор, процедурата се прекратява.
Втора нощ на протести в Турция, въпреки забраната за всякакви масови събирания и шествия. Сблъсъци между протестиращите срещу ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и полицията е имало в Анкара, Истанбул и Измир. В Турция се засилва напрежението след ареста на кмета на Истанбул и още над 100 високопоставени представители на..
ЕС ще засили опитите си да привлече добри учени от САЩ. Българският еврокомисар Екатерина Захариева иска всеки виден изследовател, който се премести от САЩ в Европа, да получава 2 млн. евро, съобщиха за БНР от нейния кабинет. Захариева е поискала Европейският съвет за научни изследвания да удвои финансирането, което в момента е 1 милион..
Кипър влиза в тежък противопожарен сезон със значително подсилване с наземна и въздушна противопожарна техника. Днес, в отбелязвания Международен ден на горите, министърът на земеделието и околната среда Мария Панайоту ще получи нови автомобили за гасене на горски пожари. Близо 26 млн. евро, осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, са..
"Татко" е семеен филм, а заглавието предполага, че е за отношения в семейството, но ситуацията е специфична, каза Марий Росен в интервю пред БНР. Той и Димитрис Георгиев са режисьори и сценаристи на филма, чиято премиера е днес от 18 часа в столичното кино "Люмиер". "Лентата разказва за семейството по различен начин. Не кръвта ги..
Трябва ли децата билингви да имат допълнителни часове по български език? "Факт е, че в българската образователна система и в българския закон за предучилищното и училищното образование нямаме т.нар. езикова интеграция ", признава министърът на образованието Красимир Вълчев пред парламентарната комисия. По думите му, това означава ако..
В сградата на Столичната община бяха изтеглени конкурсните въпроси за теста, който ще попълват кандидатите за главен архитект на София. Те са осем, а изпитът ще започне в 13:00 часа. Осем кандидати продължават в конкурса за главен архитект на София Кандидатите ще отговарят на 30 въпроса, свързани с устройството и функционирането на..
Пожарът в електрическа подстанция близо до "Хийтроу", който доведе до затваряне на летището, вече е овладян, но не е напълно потушен, съобщиха летищните власти, които потвърдиха, че летището ще остане затворено до полунощ. Заради пожар в електрическа подстанция британското летище "Хийтроу" ще е затворено през целия ден Някои медии побързаха да..
Необходима е сериозна работа с полицаите, за да не смятат случаите на насилие над животни за смешни. Това заяви за БНР ветеринарят и дългогодишен..
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по-обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече..
Парламентарната група на МЕЧ се разпадна. След гласуването на бюджета председателят на парламента Наталия Киселова анонсира, че депутатът Самуил..