„Не съм минавала много често оттук, но от тези спомени, които имам са, че беше изключително мръсен, много неприветлив и даже имаше клошари, които спяха“, посочи млада жена, преминавайки през подлеза.
„Подлезът беше осветен. Не ме е било страх. Но по-скоро човек не би трябвало да се страхува от тъмнината, а от младежите. Защото тук в заведението, което се намира най-накрая. То е някакъв клуб за събития и покрай абитуриентските балове беше страшничко да се минава. Лично аз като жена на години определено се притеснявам от поведението на младите хора. Бих казала, че е доста агресивно. Ако са си и пийнали, вече става не много приятно и човек прибягва през подлеза“, обясни дама на по-зряла възраст, която работи в един от институтите на Българската академия на науките в близост до подлеза.
Подлезът под спирката на градския транспорт „жк. Изток“ е ключов за всички работещи и живущи в кварталите „Изток“ и „Гео Милев“. Тъй като над него преминава високоскоростният булевард „Цариградско шосе", това е единственият път, по който един пешеходец може да премине от другата страна на булеварда. Така подлезът се превръща в едно своеобразно преддверие на целия комплекс от образователни и научни институции, които са разположени от едната му страна.
Студенти и доброволци от Стопанския факултет на Софийския университет само за няколко месеца подготвят проект за обновяването на подлеза. Свързват се с двете общини „Изгрев“ и „Слатина“, на чиято територия се намира и през топлите месеци започват да работят по неговата реализация.
„Аз живея от другата страна на булеварда. Така че обновяването на подлеза прави и квартала и средата, която е близо до мен по-добра не само за мен. Място, което събира хората, а не просто място, по което преминаваме всеки ден.“ – казва е един от многото доброволци Боян Захариев. Той призна, че двигателят на проекта е била тяхната преподавателка по устойчиво управление доц. Марина Стефанова.
Концепцията за управление по устойчив и отговорен начин се базира на интегрираният подход за подобряване на градската среда. Той обединява усилията на гражданите, общината, бизнеса и университета. Създава по-благоприятна среда за живот и едни по-свързани и по-щастливи общности.
„От две години работим по концепцията за NetZero кампус и реализираме серия инициативи, с които променяме вида на залите, обособяваме разнообразни кътове, подобряваме достъпността и търсим начини да задържим студентите и гостите си на територията на Факултета“, обясни доц. Мартина Стефанова.
С този проект студентите и преподавателите от Стопанския факултет се присъединяват към Европейската седмица на мобилността, за да покажат, че човек е способен да учи и има силата да променя през целия си живот.
Повече по темата ще научите от репортажа на Виктория Петрова, който може да чуете от звуковия файл.
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост ! Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info . " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..
Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството. Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...