Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

С този проект студентите и преподавателите от Стопанския факултет се присъединяват към Европейската седмица на мобилността, за да покажат, че човек е способен да учи и има силата да променя през целия си живот


Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка.
„Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач.

„Не съм минавала много често оттук, но от тези спомени, които имам са, че беше изключително мръсен, много неприветлив и даже имаше клошари, които спяха“, посочи млада жена, преминавайки през подлеза.

„Подлезът беше осветен. Не ме е било страх. Но по-скоро човек не би трябвало да се страхува от тъмнината, а от младежите. Защото тук в заведението, което се намира най-накрая. То е някакъв клуб за събития и покрай абитуриентските балове беше страшничко да се минава. Лично аз като жена на години определено се притеснявам от поведението на младите хора. Бих казала, че е доста агресивно. Ако са си и пийнали, вече става не много приятно и човек прибягва през подлеза“, обясни дама на по-зряла възраст, която работи в един от институтите на Българската академия на науките в близост до подлеза.


Подлезът под спирката на градския транспорт „жк. Изток“ е ключов за всички работещи и живущи в кварталите „Изток“ и „Гео Милев“. Тъй като над него преминава високоскоростният булевард „Цариградско шосе", това е единственият път, по който един пешеходец може да премине от другата страна на булеварда. Така подлезът се превръща в едно своеобразно преддверие на целия комплекс от образователни и научни институции, които са разположени от едната му страна.

Студенти и доброволци от Стопанския факултет на Софийския университет само за няколко месеца подготвят проект за обновяването на подлеза. Свързват се с двете общини „Изгрев“ и „Слатина“, на чиято територия се намира и през топлите месеци започват да работят по неговата реализация.

„Аз живея от другата страна на булеварда. Така че обновяването на подлеза прави и квартала и средата, която е близо до мен по-добра не само за мен. Място, което събира хората, а не просто място, по което преминаваме всеки ден.“ – казва е един от многото доброволци Боян Захариев. Той призна, че двигателят на проекта е била тяхната преподавателка по устойчиво управление доц. Марина Стефанова.


Концепцията за управление по устойчив и отговорен начин се базира на интегрираният подход за подобряване на градската среда. Той обединява усилията на гражданите, общината, бизнеса и университета. Създава по-благоприятна среда за живот и едни по-свързани и по-щастливи общности.

„От две години работим по концепцията за NetZero кампус и реализираме серия инициативи, с които променяме вида на залите, обособяваме разнообразни кътове, подобряваме достъпността и търсим начини да задържим студентите и гостите си на територията на Факултета“, обясни доц. Мартина Стефанова.

С този проект студентите и преподавателите от Стопанския факултет се присъединяват към Европейската седмица на мобилността, за да покажат, че човек е способен да учи и има силата да променя през целия си живот.

Повече по темата ще научите от репортажа на Виктория Петрова, който може да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06