Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мамолог: Всяка осма българка е застрашена от рак на гърдата

Не всяка напипана бучка е рак на гърдата. Не всяко оплакване е злокачествено образувание, каза д-р Гергана Георгиева

| Интервю
д-р Гергана Георгиева
Снимка: Валерия Николова

Жените от 25 до 40-годишна възраст трябва да правят ехография на млечните жлези веднъж годишно. Това е достатъчно, ако няма нещо друго за проследяване. След 40-годишна възраст са необходими и мамографски снимки веднъж на 2 години.

Това обясни в интервю за БНР д-р Гергана Георгиева, специалист по образна диагностика и мамолог в "Аджибадем Сити Клиник" – "Младост".

От личния си лекар жените над 50-годишна възраст могат да изискват направление за мамография, а тези от 30 до 50 години могат да настояват ежегодно за направление за ехография. В диапазона от 40 до 50 години направления за мамография по НЗОК се предоставят при оплаквания, допълни тя.

3500 жени всяка година заболяват от рак на гърдата, тоест, застрашена е всяка осма българка, напомни д-р Георгиева в предаването "Хоризонт до обед".

"Ако е хванато навреме, в началото, то се лекува."

Ако имаме роднини с рак на гърдата или на яйчниците, броим за фамилна обремененост, ако те са заболели под 50-годишна възраст, уточни мамологът. Ако обаче имаме двама такива родственици, дори да са заболели над 50 години, отново се счита за обремеменост. 

Други фактори са хормонални терапии, проведени повече от 4 ин витро процедури, по-плътната структура на гърдите, настъпване на менопаузата прекалено рано или прекалено късно.

Снимка: БГНЕС

Д-р Гергана Георгиева препоръча всеки месец жените да оглеждат гърдите си и да ги опипват – да няма новости, неравности, секрет, хлътвания, трапчинки.

Не всяка напипана бучка е рак на гърдата. Не всяко оплакване е злокачествено образувание, подчерта специалистът.

"При кърмене жените също може да усещат бучки, може да се установи мастит. Просто трябва да посетят лекар. Може да има доброкачествени образувания - фиброаденомите, кистите на млечните жлези. (…) Почти всяка жена има кисти. Жените винаги са притеснени, дори да идват без каквито и да е оплаквания. Просто не трябва да ги е страх."

Д-р Георгиева посъветва жените, особено по-младите, "да не търсят в Гугъл, защото това не е мястото за решение на техния проблем".

Тазгодишната кампания на "Аджибадем Сити Клиник" – "Младост" през месец октомври за профилактика на рака на гърдата е озаглавена "Не отлагай, МАМО/графията". Целта е чрез по-младите жени посланието да достигне и до техните по-възрастни близки, роднини, колеги и познати.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20