Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)
Снимка: Мая Данчева

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания. Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката. 

Може би са я приели, може би са я разбрали и затова в тях емпатията и съпричастността са достигнали до нивата на грижата за другите, споделянето на чуждата болка и работа в помощ на тези, които имат своя болка също като тях. 

Тези майки са част от пациентски организации, европейски мрежи и структури, които се борят за повече грижа за деца с редки и злокачествени заболявания. 

Разговорът е за семействата, които живеят с болката на децата си, за трудностите на това са бъдеш родител на тежко болно дете, за тяхната мисия в това да променят системата, да увеличат грижата и да намерят лечение за децата.

Срещаме ви с Лидия Витанова и Сузан Генова.

Сузан Генова е майка на 4-годишни близнаци. Едно от момичетата, Наталия, има две редки заболявания – изовалерианова ацидемия и синдром на Ангелман.

"По професия съм счетоводител, но съдбата ме направи личен асистент на дъщеря ми. Да имаш дете с две редки заболявания е едновременно благословия и предизвикателство. През последните пет години съм посветила всичките си усилия на това да овластявам заболяванията на Наталия и да се боря с предизвикателствата, вместо те да определят живота ми. Вярвам, че с правилна подкрепа и обединение, децата като нея могат да имат пълноценен и достоен живот в България.

Председател съм на две организации – Фондация „Наталия“ и Сдружение „Фаст България“. Сдружение "Фаст България" съвсем скоро ще стане част от глобалната мрежа за хора със синдром на Ангелман. Фокусът ми в момента е върху работата с "Фаст България", тъй като в страната има много засегнати от този синдром. За съжаление, Наталия е единствената диагностицирана с изовалерианова ацидемия в България.

Като пациентски застъпник в две европейски референтни мрежи – MetabERN и ERN-ITHACA – работя усилено за промяна, заедно с Националния алианс. Стремя се да донеса нови терапии, клинични проучвания и да осигуря на децата ни сигурен и достоен живот, разказа Сузан Генова.

"Времето ми е посветено на Наталия – от воденето ѝ на терапии и медицински прегледи до грижата вкъщи. Имам прекрасно семейство, което е загрижено и отдадено на това да осигури най-доброто за Наталия. Съпругът ми е поел ангажимента да осигури най-добрите терапии, добавки и прегледи, а родителите ни се включват при всяка възможност.

Благодарна съм, че Наталия избра нас за свои родители – това е най-големият дар в живота ми. Аз и съпругът ми сме възпитани да бъдем добри хора, и вярвам, че именно това ни прави способни да се справяме с предизвикателствата, които срещаме.

Въпреки че животът ми е напрегнат и пълен с отговорности, винаги се старая да намеря баланс и не забравям да правя малки, но важни неща за себе си. Вярвам, че доброто винаги побеждава.

MetabERN е европейска референтна мрежа, създадена с цел да подобри достъпа до най-доброто лечение за пациенти с редки наследствени метаболитни заболявания (IMDs). Мрежата обединява специализирани центрове в цяла Европа, за да насърчава превенцията, ускорява диагнозата и подобрява грижите за пациентите. Водена от пациенти и експерти, MetabERN съчетава опит и знания, за да отговори на нуждите на семействата.


Лидия Витанова е майка на момче в тийнейджърска възраст, диагностицирано с рядкото и агресивно заболяване остеосарком или първичен рак на костите. 
"По-малко от 1 година след поставянето на диагнозата, синът ми загуби битката с болестта. От този момент нататък, заедно със съпруга ми посветихме живота си на битката със саркома.

През май 2022 година създадохме сдружение "Заедно срещу саркома" заедно с други съмишленици засегнати косвено или директно от заболяването. Бидейки на фронта в борбата с това рядко и изключителон агресивно заболяване, ние се сблъскахме с действителността при лечението му – късна диагностика, недобро познаване на спецификата на болестта поради редкия й характер, липсата на клинични проучвания в областта, разказа за БНР Лидия Витанова.

Работата на организацията е посветена на повишаване на информираността на обществото относно саркома, създаване на общност за взаимопомощ на пациенти със сарком, наличие на всичко важно за заболяването на едно място и адаптиране на добри практики от чужбина в България за по-доброто лечение на болестта.

Витанова е председател на сдружение "Заедно срещу саркома" от неговото създване. Една от основните цели е организацията да е в партньорство с големи международни организации, които могат да допринесат за подобряване на средата в страната. 

Към настоящия момент, сдружение "Заедно срещу саркома" е признато и е пълноправен член на редица пациентски организации, сред които Глобалната група на пациентите със сарком (SPAGN), Европейската организация на децата с рак (CCI), EURORDIS и други. От лятото на 2024 година Витанова е представител на европейската референтна мрежа за детски рак PaedCan в България. 

"Голямата ми цел е да се опитам да убедя всички заинтересовани страни в страната, че най-добрия начин за промяна на средата е да работим заедно, допълни тя.

ERN PaedCan цели да намали неравенствата в преживяемостта на рак при деца, като предоставя висококачествено, достъпно и рентабилно трансгранично здравно обслужване на деца и юноши с рак, независимо къде живеят.



Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49