Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събева: Завеждаме дело срещу МЗ за това, че лекарствата за епилепсия след 18 годишна възраст не се покриват от НЗОК

Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия

Около 65 хиляди души са хората, които страдат от епилепсия у нас . Една трета от тях са деца. Заболяването е сред най-честите неврологични заболявания, но все още има проблем при достъпа до медикаменти и до терапия, каза за БНР Веска Събева – председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.

Как да продължи терапията за епилепсия, ако пристъпите не спират?

Започва Балканска среща - "Епилепсията не е присъда" в столицата

Веска Събева: Проблемът е и с липса на педиатри и офталмолози в ТЕЛК комисиите

У нас са останали много малко медикаменти за лечение на епилепсия, допълни Събева.

В момента в България се лекува по документи, а не чрез медикаменти, каза Веска Събева. Темата бе поставена и по време на Балканската среща “Епилепсията не е присъда”, организирана от “Асоциацията на родителите на деца с епилепсия”. 

Проблемът с достъпът до лекарства е представен и пред парламентарната здравна комисия

Асоциацията на родители на деца с епилепсия води и дело срещу Министерството на здравеопазването във връзка с достъпа до медикаменти за пациентите с епилепсия:

"Делото ще бъде и за дискриминация, затова, че лекарствата, заплащани по линия на НЗОК и се внасят и покриват у нас, са само за пациентите до 18 годишна възраст

След 18 годишна възраст пациентите нямат достъп до тях, а по-голямата част от тях ние си внасяме от чужбина, някои от тях са и доста скъпи, много е трудно семействата да си купуват. 

Да, два нови медикамента се вече достъпни у нас, както и съвременен метод за лечение, но медицинските изделия и всички останали медикаменти, които са на разположение на европейските пациенти, ги няма за нашите условия. А цените им за българите са високи, ние обикаляме с куфарите за тях из Европа, за да ги търсим.

Продължаваме да си закупуваме и медикаменти при спешни и животозастаршаващи състояния при епилептичните пристъпи.

Ние сме единствената европейска държава, която нямаме медикаменти за спешна реанимация и спешна помощ. А вече има толкова модерни медикаментозни начини, които спират гърча, те не са и толкова скъпи, държавата може да ги покрива, когато фирмите нямат интерес да ги внасят, каза още Веска Събева. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в принудителна ваканция

Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..

публикувано на 06.04.25 в 15:57

В Сапарева баня изграждат трети резервоар за Гейзера

Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..

публикувано на 06.04.25 в 15:48

80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд"

80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите.  От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..

публикувано на 06.04.25 в 15:09

Един човек е убит при руска атака срещу Киев

Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Подмяна на 2440 лампи - улично осветление в Лом

С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...

публикувано на 06.04.25 в 14:53

В Кипър започна "Походът на Христодула“ - кампания за борба с рака

В Кипър започва най-голямата ежегодна кампания, посветена на борбата с рака и за набиране на дарителски средства в подкрепа на онкоболните. Началото на 50-ия "Поход на Христодула“ ще даде днес председателят на парламента Анита Димитриу. На своята 50-а годишнина "Походът на Христодула“ ще премине през Кипър по "специален и символичен маршрут,..

публикувано на 06.04.25 в 14:53
Иван Димитров и Станислава Кирилова

Национален конкурс за българска драматургия "Иван Радоев" в Плевен

В Плевен на официална церемония връчиха наградите от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев".  С голямата награда беше удостоен Иван Димитров за пиесата "Книгата на моя живот" . Журито с председател драматурга и поет Стефан Иванов, присъди отличия за три пиеси за драматичен театър и една за куклен театър...

публикувано на 06.04.25 в 14:45