На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена.
Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята забележителна акустика. След основно саниране през 2021 г. тя впечатлява с блясъка на своята архитектура и заема престижно място като зала с оживена концертна дейност на виенската културна сцена. В допълнение към най-модерната озвучителна и осветителна техника, основното оборудване на Ehrbarsaal включва и прекрасeн инструмент - роял на известна германска фирма.
На този концертен подиум Мартин Иванов посрещна своята многобройна публика, пред която изпълни избрани произведения в празничното юбилейно матине.
В разнообразната като стил и подбор на автори програма прозвучаха творбите на Бах- Бузони - „Шакона“ , Ференц Лист – Унгарска рапсодия №10 и №11, Утешение №3 в Ре-бемол мажор, Моцарт – Фантазия в ре минор, Сибелиус – Етюд оп. 76 №2 в ла минор, Шопен – Ноктюрно в ла-диез минор, Йохан Щраус - Алфред Грюнфелд – Парафраза „Прилепът“, Дворжак – Хумореска в Ре-бемол мажор, Гершуин – Рапсодия в синьо, както и три авторски композиции от Мартин Иванов: Прелюд №2 „Пролет“, Валс тристе и Славянски валс.
Почитателите на виртуозния пианист реагираха емоционално на неговата интерпретация и след всяко изпълнение публиката аплодираше въодушевено. Сред гостите на юбилейното събитие бе и Леонард Лееб - авторитетна фигура в австрийския музикален живот, известен тромпетист, композитор, преподавател по музикален мениджмънт в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. След края на концерта той сподели своето вълнение, изтъквайки качествата на българския пианист:
„При Мартин Иванов ме впечатлява неговата забележителна, неоспорима виртуозност, тази интензивност на звукоизвличане и неговата специфична, индивидуално изградена пръстова техника. Когато той свири, се забелязва удоволствието и лекотата, с която изпълнява най-сложните виртуозни произведения. Днес в програмата на концерта чухме и собствени композиции на Мартин, което беше специален момент - в тях се усеща цялата музикална вселена, в която той живее и твори. Беше наистина брилянтно изживяване!“
През годините, в които изгражда своята музикална кариера, пианистът Мартин Иванов винаги подчертава с уважение и признателност имената на личностите, допринесли най-много за успешното му формиране като инструменталист - на първо място заслугата на неговата майка и първи учител Красимира Иванова, уважаван преподавател в НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе, както и пианистката Султана Марковска. Решението на Мартин Иванов да продължи обучението си във Виена от 2009 г. е свързано със желанието му да усъвършенства своите качества при проф. Олег Майсенберг, а от 2013 г. до 2017 г. е студент на проф. Стефан Владар в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
Като изключителни постижения в своята успешна кариера досега Мартин Иванов откроява дебюта си в Златната зала на Музикферайн през декември 2021 г., когато изпълнява Концерт за пиано и оркестър в сол минор, оп. 33 от Антонин Дворжак и изсвирването на всички Унгарски рапсодии от Ференц Лист в рамките на една концертна вечер във Виена на 15 ноември 2019 г.
През последните години Мартин Иванов умело съчетава концертната си дейност с композицията, както и с удоволствието от реализацията на две други негови мечти – откриване на собствено звукозаписно студио и достигане на високо ниво в играта на шах.
След юбилейния концерт „30 години на сцена“ Мартин Иванов отдели време за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте интервюто с пианиста в звуковия файл.
В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..
Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше издаден през 2022 година. След смъртта на създателя на Tangerine Dream- Едгар Фрьозе през 2015..
На български език излезе книгата "Нацизмът-история, генезис, идеи и влияние". Норвежкият автор Карл Мюлер Фрьолан търси отговор на въпроса какво води до опасната привлекателност на тези философските идеи. Книгата разказва историята на Третия райх, но и търси отговори на въпроси, които не са изгубили актуалност: Как една водеща европейска..
Изкуството е мост между поколенията , културите и народите. То има способността да изразява идеи, които думите не могат да уловят и да оставя послания, които преодоляват границите на времето и пространството. Историята познава безброй примери за монументални произведения, които надскачат своята епоха – от прочутите Колоси на древния..
До Коледа остават седемнайсет дни. Това е време на трепетно очакване, но и време за подготовка: къде и как ще прекараме празниците, какво ще има на трапезата, какви подаръци ще купим, каква ще бъде украсата и други организационни задачи. Част от празничната атмосфера за Рождество Христово са поздравителните картички. Традицията им е от..
Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч ще представя "Асансьорът" на писателя-дисидент Георги Марков. Пиесата е писана през 1967 година. Две години по-късно Марков емигрира, а през 1978 г. е убит в Лондон. Творчеството му е забранено у нас. По тази причина и пиесата е свалена от репетиции, в която младият тогава Йосиф Сърчаджиев..
Актрисата Мария Бакалова връчи наградата за европейски режисьор на французина Жак Одиар за филма му "Емилия Перес" на 37-ата церемония за Европейските филмови награди в Люцерн. Над 1000 гости присъстваха на галата в швейцарския град. Филмът "Емилия Перес" беше избран измежду 15 продукции за европейски филм на 2024 година. Одиар получи..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач...
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..