На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена.
Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята забележителна акустика. След основно саниране през 2021 г. тя впечатлява с блясъка на своята архитектура и заема престижно място като зала с оживена концертна дейност на виенската културна сцена. В допълнение към най-модерната озвучителна и осветителна техника, основното оборудване на Ehrbarsaal включва и прекрасeн инструмент - роял на известна германска фирма.
На този концертен подиум Мартин Иванов посрещна своята многобройна публика, пред която изпълни избрани произведения в празничното юбилейно матине.
В разнообразната като стил и подбор на автори програма прозвучаха творбите на Бах- Бузони - „Шакона“ , Ференц Лист – Унгарска рапсодия №10 и №11, Утешение №3 в Ре-бемол мажор, Моцарт – Фантазия в ре минор, Сибелиус – Етюд оп. 76 №2 в ла минор, Шопен – Ноктюрно в ла-диез минор, Йохан Щраус - Алфред Грюнфелд – Парафраза „Прилепът“, Дворжак – Хумореска в Ре-бемол мажор, Гершуин – Рапсодия в синьо, както и три авторски композиции от Мартин Иванов: Прелюд №2 „Пролет“, Валс тристе и Славянски валс.
Почитателите на виртуозния пианист реагираха емоционално на неговата интерпретация и след всяко изпълнение публиката аплодираше въодушевено. Сред гостите на юбилейното събитие бе и Леонард Лееб - авторитетна фигура в австрийския музикален живот, известен тромпетист, композитор, преподавател по музикален мениджмънт в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. След края на концерта той сподели своето вълнение, изтъквайки качествата на българския пианист:
„При Мартин Иванов ме впечатлява неговата забележителна, неоспорима виртуозност, тази интензивност на звукоизвличане и неговата специфична, индивидуално изградена пръстова техника. Когато той свири, се забелязва удоволствието и лекотата, с която изпълнява най-сложните виртуозни произведения. Днес в програмата на концерта чухме и собствени композиции на Мартин, което беше специален момент - в тях се усеща цялата музикална вселена, в която той живее и твори. Беше наистина брилянтно изживяване!“
През годините, в които изгражда своята музикална кариера, пианистът Мартин Иванов винаги подчертава с уважение и признателност имената на личностите, допринесли най-много за успешното му формиране като инструменталист - на първо място заслугата на неговата майка и първи учител Красимира Иванова, уважаван преподавател в НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе, както и пианистката Султана Марковска. Решението на Мартин Иванов да продължи обучението си във Виена от 2009 г. е свързано със желанието му да усъвършенства своите качества при проф. Олег Майсенберг, а от 2013 г. до 2017 г. е студент на проф. Стефан Владар в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
Като изключителни постижения в своята успешна кариера досега Мартин Иванов откроява дебюта си в Златната зала на Музикферайн през декември 2021 г., когато изпълнява Концерт за пиано и оркестър в сол минор, оп. 33 от Антонин Дворжак и изсвирването на всички Унгарски рапсодии от Ференц Лист в рамките на една концертна вечер във Виена на 15 ноември 2019 г.
През последните години Мартин Иванов умело съчетава концертната си дейност с композицията, както и с удоволствието от реализацията на две други негови мечти – откриване на собствено звукозаписно студио и достигане на високо ниво в играта на шах.
След юбилейния концерт „30 години на сцена“ Мартин Иванов отдели време за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте интервюто с пианиста в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...