Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

| обновено на 02.11.24 в 22:06 | Интервю
4
Мартин Иванов
Снимка: Rossi Nedyalkova / rossArt Fotografie

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена.

Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята забележителна акустика. След основно саниране през 2021 г. тя впечатлява с блясъка на своята архитектура и заема престижно място като зала с оживена концертна дейност на виенската културна сцена. В допълнение към най-модерната озвучителна и осветителна техника, основното оборудване на Ehrbarsaal включва и прекрасeн инструмент - роял на известна германска фирма.

На този концертен подиум Мартин Иванов посрещна своята многобройна публика, пред която изпълни избрани произведения в празничното юбилейно матине.

В разнообразната като стил и подбор на автори програма прозвучаха творбите на Бах- Бузони - „Шакона“ , Ференц Лист – Унгарска рапсодия №10 и №11, Утешение №3 в Ре-бемол мажор, Моцарт – Фантазия в ре минор, Сибелиус – Етюд оп. 76 №2 в ла минор, Шопен – Ноктюрно в ла-диез минор, Йохан Щраус - Алфред Грюнфелд – Парафраза „Прилепът“, Дворжак – Хумореска в Ре-бемол мажор, Гершуин – Рапсодия в синьо, както и три авторски композиции от Мартин Иванов: Прелюд №2 „Пролет“, Валс тристе и Славянски валс.

Почитателите на виртуозния пианист реагираха емоционално на неговата интерпретация и след всяко изпълнение публиката аплодираше въодушевено. Сред гостите на юбилейното събитие бе и Леонард Лееб - авторитетна фигура в австрийския музикален живот, известен тромпетист, композитор, преподавател по музикален мениджмънт в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. След края на концерта той сподели своето вълнение, изтъквайки качествата на българския пианист:

„При Мартин Иванов ме впечатлява неговата забележителна, неоспорима виртуозност, тази интензивност на звукоизвличане и неговата специфична, индивидуално изградена пръстова техника. Когато той свири, се забелязва удоволствието и лекотата, с която изпълнява най-сложните виртуозни произведения. Днес в програмата на концерта чухме и собствени композиции на Мартин, което беше специален момент - в тях се усеща цялата музикална вселена, в която той живее и твори. Беше наистина брилянтно изживяване!“

През годините, в които изгражда своята музикална кариера, пианистът Мартин Иванов винаги подчертава с уважение и признателност имената на личностите, допринесли най-много за успешното му формиране като инструменталист - на първо място заслугата на неговата майка и първи учител Красимира Иванова, уважаван преподавател в НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе, както и пианистката Султана Марковска. Решението на Мартин Иванов да продължи обучението си във Виена от 2009 г. е свързано със желанието му да усъвършенства своите качества при проф. Олег Майсенберг, а от 2013 г. до 2017 г. е студент на проф. Стефан Владар в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.

Като изключителни постижения в своята успешна кариера досега Мартин Иванов откроява дебюта си в Златната зала на Музикферайн през декември 2021 г., когато изпълнява Концерт за пиано и оркестър в сол минор, оп. 33 от Антонин Дворжак и изсвирването на всички Унгарски рапсодии от Ференц Лист в рамките на една концертна вечер във Виена на 15 ноември 2019 г.

През последните години Мартин Иванов умело съчетава концертната си  дейност с композицията, както и с удоволствието от реализацията на две други негови мечти – откриване на собствено звукозаписно студио и достигане на високо ниво в играта на шах.

След юбилейния концерт „30 години на сцена“ Мартин Иванов отдели време за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте интервюто с пианиста в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..

обновено на 09.12.24 в 18:34

Германското трио за електренна музика "Tangerine Dream" в интервю за "Евробокс"

Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше издаден през 2022 година. След смъртта на създателя на Tangerine Dream- Едгар Фрьозе през 2015..

публикувано на 09.12.24 в 16:59
Пламен Тотев

"Нацизмът-история, генезис, идеи и влияние" - предупреждение към политиците, че заиграването с национализма е игра с огъня

На български език излезе книгата "Нацизмът-история, генезис, идеи и влияние". Норвежкият автор Карл Мюлер Фрьолан търси отговор на въпроса какво води до опасната привлекателност на тези философските идеи. Книгата разказва историята на Третия райх, но и търси отговори на въпроси, които не са изгубили актуалност: Как една водеща европейска..

публикувано на 09.12.24 в 12:18
Златин Орлов

Златин Орлов - създател на скулптури за единството на Балканите

Изкуството е мост между поколенията , културите и народите. То има способността да изразява идеи, които думите не могат да уловят и да оставя послания, които преодоляват границите на времето и пространството. Историята познава безброй примери за монументални произведения, които надскачат своята епоха – от прочутите Колоси на древния..

публикувано на 09.12.24 в 10:08
Дигитализирана ретро коледни картичка от колекцията на Регионална библиотека

За традицията и историята на коледните картички

До Коледа остават седемнайсет дни. Това е време на трепетно очакване, но и време за подготовка: къде и как ще прекараме празниците, какво ще има на трапезата, какви подаръци ще купим, каква ще бъде украсата и други организационни задачи. Част от празничната атмосфера за Рождество Христово са поздравителните картички. Традицията им е от..

публикувано на 08.12.24 в 10:01
Драматичният театър

Ловешкият драматичен театър представя пиесата "Асансьорът"

Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч ще представя "Асансьорът" на писателя-дисидент Георги Марков.  Пиесата е писана през 1967 година. Две години по-късно Марков емигрира, а през 1978 г. е убит в Лондон. Творчеството му е забранено у нас. По тази причина и пиесата е свалена от репетиции, в която младият тогава Йосиф Сърчаджиев..

публикувано на 08.12.24 в 09:37
Мария Бакалова на церемонията в Люцерн, 7 декември 2024 г.

Мария Бакалова връчи престижна награда на режисьора Жак Одиар за филма му "Емилия Перес"

Актрисата Мария Бакалова връчи наградата за европейски режисьор на французина Жак Одиар за филма му "Емилия Перес" на 37-ата церемония за Европейските филмови награди в Люцерн. Над 1000 гости присъстваха на галата в швейцарския град. Филмът "Емилия Перес" беше избран измежду 15 продукции за европейски филм на 2024 година. Одиар получи..

публикувано на 08.12.24 в 08:52