На 29 октомври в Националната галерия "Квадрат 500" в столицата се състоя дългоочакваната церемония по връчването на две скъпоценни цигулки от държавния фонд на техните нови притежатели за период от пет години.
Още по време на Празниците на изкуствата "Аполония" служебният министър на културата Найден Тодоров съобщи, че избраниците на специалната комисия в министерството, начело с проф. Минчо Минчев, са Светлин Русев, който получава цигулката "Стадивариус" от 1716 г. – тя доскоро беше в ръцете на самия Минчо Минчев, а цигулката, на която свиреше проф. Стойка Миланова, която загубихме неотдавна, отива при Лия Петрова – това е "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г.
Почти два месеца продължиха приготовленията и вълненията - и ето че цигулките не само бяха предадени на ярките ни таланти, но и зазвучаха за първи път в техните ръце. Беше наистина вълнуващо – и за маестро Найден Тодоров, който сподели, че е доволен и в двете си роли – и като министър, и като диригент.
Специално за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" своето вълнение споцелиха Лия Петрова и Светлин Русев, който само два дни по-късно готви представяне на световна премиера на творба от българския композитор Минко Ламбов като солист на Кралския камерен оркестър на Валония с диригент Вахан Мардиросян. Това ще бъде и първата му сценична изява с цигулката "Страдивариус", известна с името "Барон Витгенщайн".
Чуйте емоционалните думи на министър Найден Тодоров, Лия Петрова и Светлин Русев в звуковия файл.
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново,..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София...
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят..
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..