Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Той е скептичен, че "президентът би зарязал комфорта си, за да оглави една несигурна партия с несигурен резултат"

Христо Панчугов: В парламента наблюдаваме помпане на мускули

Това ще продължи, докато негласуващите не си намерят радикална алтернатива, смята политологът

| Интервю
2
Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Това, което наблюдаваме в момента, е театър. Ситуацията не само прилича на фарс, тя е фарс – така е замислена, така е осъществена.

Този прочит на политическия блокаж направи в интервю за БНР политологът Христо Панчугов.

Според него се търсят за пореден път провокация и радикализация на групите, които подкрепят една или друга партия.

Единствената възможна формула е ясно споразумение между ПП-ДБ и ГЕРБ. Кои други ще се включат към тази основа, подлежи на интерпретация. Но тъкмо тези две формации не се срещат, отбеляза Панчугов.

Въпросът не е за председателството на парламента, а за конфликта, за шантажа, за обвързването на подобна позиция с договорка, помпане на мускули, коментира политологът в предаването "Преди всички".

"Те друг стил на поведение не познават, не могат да си представят или не могат да си позволят."

Панчугов изрази мнение, че това ще продължи, докато негласуващите не си намерят някаква радикална алтернатива.

"Може да се роди нещо на принципа – дайте да видим какво ще стане. Дори не е протестен този вот. Той е – в безизходицата нека да видим и това какво ще е."

Запитан президентът ли е магическата ключова фигура, която може да разреши политическата криза, Христо Панчугов подчерта:

"Той е част от проблема, какъвто е в момента, както и от подкопаването на устоите на българската демокрация."

Политологът вижда лансиране на тезата, че демокрацията е в опасност и може да бъде спасена чрез смяната на модела на управление – опитваме се да създадем паралелна реалност, в която партията на президента ще бъде спасението, но:

"Ако се стигне до бързи избори и разпад на възможността за управление в този парламент, много се съмнявам, че президентът би зарязал комфорта си, за да оглави една несигурна партия с несигурен резултат."

По някаква причина президентът е решил, че Делян Пеевски е този образ, който би му донесъл допълнителна подкрепа. Пеевски също има нужда от силен враг. Останалите не изглеждат достатъчно силни, останалите са догонващи, отчита още Панчугов.

Ако нищо не се промени, ако имаме същата ситуация на следващите избори, със същата избирателна активност, тежестта на ДПС трудно ще се измести, категоричен е той.

"Тя е диспропорционално висока по тези причини."

Позиционирането на политическите формации по оста спрямо Делян Пеевски не би мотивирала хората да гласуват, смята политологът. Според него сблъсъкът с Делян Пеевски не връща интереса към изборите и трябва да се смени политическата стратегия.  

"Може би разговорът как променяме българската политическа система по същество, така че да не позволи следващ Делян Пеевски, е този разговор, който би мотивирал. И провалът му, липсата на доверие в българските граждани, че някой би могъл да обърне тази ситуация, е това, което ги отблъсква от гласуването."

Снимка: БТА

Относно петте дела пред Конституционния съд за касиране на изборите и на този фон провеждането на консултации в парламента Христо Панчугов коментира, че това е "най-малкото странно":

"От една страна голяма част от политическите формации в този парламент са обявили останалите за купуващи и манипулиращи изборите, политически формации, които очевидно не играят по правилата на демокрацията. Защо се водят разговори с тях, е тема, която трябва да бъде изчистена. Как водят преговори с нелегитимни политически субекти?

От друга страна, трябва да се върви напред и партиите го дават по инерция. Този двоен стандарт – политическите партии казват едно, пък правят съвсем друго: ако ще бойкотират този парламент, то трябва да бъде бойкотиран изцяло, ако няма да бъде бойкотиран, трябва да се фокусираме върху недъзите на избирателната система, без да се правят опити да се касират изборите - лутането между тези две политически стратегии, създава усещането, че голяма част от политическите формации не знаят какво правят и това няма как да върне българските граждани в процеса."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ливан има ново правителство

Ливан има ново правителство с министър-председател Науаф Салам, обявиха от канцеларията на президента Жозеф Аун. В състава му има 24 министри.С президентски указ беше приета оставката на служебния премиер Наджиб Микати. Новият кабинет бе формиран след продължили повече от три седмици консултации между партиите и под пряк натиск от страна на..

публикувано на 08.02.25 в 19:11
Доха, Катар

Нетаняху изпрати делегация в Доха за преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е изпратил делегация в катарската столица Доха за следващия етап от преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщиха израелски медии. Преговорите за втората фаза на примирието се очаква да са по-трудни, отбелязват анализатори. В нея "Хамас" трябва да освободи още десетки заложници в замяна на..

публикувано на 08.02.25 в 19:09

Съдът отрече да има постановление за оттегляне на европейската заповед за арест на Петьо Еврото

Софийският градски съд отрече да е издавал постановление през декември миналата година, с което да е оттеглена европейската заповед за арест на Петьо Петров-Еврото - нещо, което заяви в четвъртък при изслушването си в парламента заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов. Това съобщи БТА. Какво казаха пред НС представителите..

публикувано на 08.02.25 в 18:52

Испанската филмова академия ще връчи тази вечер наградите "Гоя"

"47" и "Инфилтраторът" са двете продукции, които събраха най-много номинации за най-големите награди в испанското кино тази година. Двата филма имат съответно по 14 и 13 номинации. В списъка с претендентите е и лентата на Педро Алмодовар "Съседната стая" с 10 номинации, включително за най-добър режисьор и най-добър адаптиран сценарий, но не е в..

публикувано на 08.02.25 в 18:23

Телефонна измама в Италия: Мним министър иска пари за откуп на журналисти

Прокуратурата в Милано започна разследване за измамени VIP личности и богати предприемачи от представил се по телефона за министъра на отбраната Гуидо Крозето. Това стана известно от интервю на ежедневника "Република" с бившия президент на ФК "Интер" и петролен предприемач Масимо Морати. Той казва, че всичко изглеждало "абсолютно достоверно"...

публикувано на 08.02.25 в 18:12

Шествие в памет на убит с нож 15-годишен младеж се проведе в английския град Шефилд

Хиляди хора се присъединиха към шествие  в английския град Шефилд в знак на почит към 15-годишния Харви Уилгуус, който почина, след като беше намушкан с нож в училище в града и като протест срещу високата престъпност с ножове във Великобритания. Харви Уилгуус почина от прободни рани в гърдите в католическата гимназия "Вси светии" в Шефилд в..

публикувано на 08.02.25 в 18:10

Пета размяна на заложници и затворници между "Хамас" и Израел

Израел и палестинската ислямистка организация "Хамас" извършиха петата размяна на заложници и палестински затворници по силата на споразумението за примирие в Ивицата Газа.  "Хамас" освободи днес трима мъже - двама отвлечени от кибуца Беери в деня на координираните атаки на палестинската групировка на израелска територия, а - третият от..

публикувано на 08.02.25 в 17:56