Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крайно време е да има правителство, но няма как да се получи, смята политологът

Проф. Александър Маринов: Системата е изчерпана!

Той прогнозира нови избори при същите условия

| Интервю
Проф. Александър Маринов
Снимка: Адриана Киселинчева

"Няма съмнение, че е крайно време да има правителство, но няма съмнение също така, че няма как да се получи. Системата е изчерпана".

Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов – политолог, бивш председател на Стратегическия съвет към президента и бивш съветник в политическия кабинет на служебния премиер Гълъб Донев.

"В своята цялост тези партии, които са представени в парламента, не могат да работят заедно, а те по дефиниция, за да функционира представителната демокрация, трябва да работят заедно", обясни той и подчерта, че избирателите искат "техните да направят правителство", но не искат да правят правителство с другите. По думите му избирателите наказват опити за колаборация.

Според проф. Маринов формула за правителство има, но тя е неосъществима:

"Няма как да бъде приет Бойко Борисов за министър-председател. Това не е възможно. Той е опрян до стената".

За него идеята на ПП-ДБ за равноотдалечен премиер е било просто предизборен пиар ход, а не сериозно намерение. В предаването "12+3" политологът подчерта, че от коалицията имат навика да хвърлят някакви интересни и екстравагантни идеи, а след това се сещат за друго. Според него проблемът не е толкова в личностите:

"Проблемът е крайното недоверие и нетърпимост между тези, които трябва да го подкрепят. /…/ Те си гледат своите щети, гледат да си запазят малките парченца, които са им останали, и няма да рискуват. Освен това, че не си вярват, напълно основателно, и даже се ненавиждат".

За искания от ПП-ДБ санитарен кордон около Делян Пеевски, проф. Маринов изказа мнение, че тази идея сама по себе си е основателна. Но:

"На това чудо трябва да се сложи някаква преграда. Не може да продължава така. Само че те, както често се случва при тях, предлагат неща – мислени, недомислени, и по скоро в сферата на бомбастичната реторика. Някои от предложенията са противоконституционни или най-малкото против досегашната практика, отразена в правилника на НС. Не можете да лишите парламентарна група от място на зам.-председател".

Една част от партиите подкрепят тази декларация, друга част не я подкрепят от страх, а трета – се ослушват и гледат да изкарат печалба от това да се бият другите помежду си, смята политологът. Той е категоричен, че това трябва да бъде направено, но по друг начин.

Според него е било много по-важно да се акцентира върху създаването на парламентарна анкетна комисия, която да разгледа всички данни и доказателства за нарушенията при изборите и да предложи изменения в изборното законодателство. По думите му работата на такава комисия пък би довела до де факто кордон. Няма нужда от извънредно законодателство и извънредни репресивни политически мерки, категоричен бе той.

За трудния избор на председател на Народното събрание, проф. Маринов изтъкна съображението, че този човек може да се окаже следващият служебен премиер.

"Това е някаква демонстрация, преследване на някакви политически цели, например кой е по-по-най-изолиран".

Може би се опитват да договорят някакво пакетно решение, допуска той, но го смята за нелепо. За него обяснението на такова нещо би могло да е "да го докараме поне до март".

Проф. Маринов подчерта, че Конституционният съд се натоварва вече с няколко изключително тежки и сложни политически, а вероятно и в правно отношение дела. По думите му делото за касирането на изборите е нетипично за КС, защото там той ще трябва да борави с доказателства, факти, експертизи.

"Ако към това прибавите и ново конституционно дело от гледна точка на поправките в Конституцията – не им завиждам на конституционните съдии".

Той прогнозира нови избори при същите условия. 

"В политическата ни система протича тежка системна криза. Днешните партии в този си вид и начина, по който работят, са изчерпани. Има огромно пространство и има силно обществено очакване за поява на нови политически субекти. Най-логично е от гледна точка на обществено доверие и влияние в България и извън нея, такъв проект да се роди под егидата на президента. Но това не е единственият възможен вариант. Твърдо убеден съм, че ще има нови политически субекти и те започват да се появяват още от следващата седмица".

Според политолога са нужни нови партии, нови ръководители, нова идеология и политика, нов начин на общуване с обществото и нов начин на реално поемане на отговорност.

Цялото интервю на Стефан Кунчев с проф. Александър Маринов и анкетата на Виолета Борисова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Марко Рубио е в Париж за разговори с Макрон относно Украйна

Американският държавен секретар Марко Рубио пристигна в Париж за разговори с френския президент Еманюел Макрон и министъра на външните работи Жан-Ноел Баро в хода на усилията на Съединените щати за постигане на примирие в Украйна.  Заедно с първия американски дипломат във френската столица пристигна и Кийт Келог, представител за Украйна на..

публикувано на 17.04.25 в 12:33
Кирил Петков

От ПП-ДБ потвърдиха, че няма да участват в гласуването на вота на недоверие

От ПП-ДБ потвърдиха, че няма да участват в гласуването. Ще внесат свой вот на недоверие, когато бъде определена дата за приемането ни в еврозоната и не възнамеряват да станат част от управлението. Кирил Петков каза. "В този момент, в тази конфигурация и този брак, който имат между Пеевски и Борисов не виждам реален начин". От "Има такъв..

публикувано на 17.04.25 в 12:24

НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" празнува дух и традиции с юбилеен концерт

Едно от най-престижните училища у нас – 91-ва НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" в София, празнува 65 години от създаването си и 30 години от учредяването на немския отдел в гимназията. С тържествен концерт "Пътят към успеха" ще бъдат почетени духа и традициите на училището, с които то се утвърждава като водещо по езиково обучение в България...

публикувано на 17.04.25 в 11:55
Председателят на АБА Светослав Станулов (вляво) връчи статуетка на ръководителя на направление

БНР с награда за цялостен принос и коректно отразяване на авиационната тематика

Асоциацията на българските авиокомпании връчи по случай 90-годишнината на Българското национално радио статуетка и грамота за цялостен принос и коректно отразяване на авиационната тематика. Награди получиха и програма "Хоризонт" на БНР - направление "Собствени източници на информация" с ръководител Виолета Ашикова и Даниела Стойнова -..

публикувано на 17.04.25 в 11:51
Делян Пеевски

Делян Пеевски отрече неговата формация да е част от управлението

Председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски отрече неговата формация да е част от управлението, въпреки че ще гласува против вота на недоверие към кабинета: "Аз подкрепям правителството да прави добри неща за хората и да работят срещу олигархията. Ние в правителството не участваме и няма да участваме. Моят тяснопартиен интерес е да има избори...

публикувано на 17.04.25 в 11:45
Красимира Катинчарова, Стилиана Бобчева, Ивелин Михайлов

Партия "Величие" обмисля внасяне на нов вот на недоверие след две седмици

От "Величие" обмислят внасяне на нов вот на недоверие след две седмици, съобщи лидерът на партията Ивелин Михайлов, но не уточни каква ще е темата. Депутатите гласуват втория вот на недоверие към кабинета Той коментира и очакванията си за насроченото за 14.30 часа гласуване по вота на недоверие на тема корупция: Ивелин Михайлов коментира..

публикувано на 17.04.25 в 11:28
Бойко Борисов

Борисов: Правителството на Желязков ще продължи като кабинет на малцинството

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че правителството на Росен Желязков ще продължи като кабинет на малцинството и ще разчита на тематични мнозинства в парламента, за да прокарва предложенията си. "Толкова са ни ясни реперите напред за еврозоната, Плана за възстановяване, борбата с корупция, законите, които се приемат.  Толкова сме..

публикувано на 17.04.25 в 11:14