Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Дариева: Пеевски си поставя въображаем санитарен кордон и сякаш трасира път на коалиция

| Интервю
Елена Дариева
Снимка: Адриана Киселинчева

"От това кой ще бъде избран за председател зависи какво ще е бъдещето на това Народно събрание, защото, ако председателят е от по-малките политически формации - ИТН или БСП - по-трудно ще се състави мнозинство за бъдещ кабинет. И все пак, ако изборът на председател мине, това ще е ясен знак, че би могло да се намери мнозинство и за правителство".

Този коментар направи пред БНР Елена Дариева, управител на социологическа агенция "Насока", като добави:

"Това, което наблюдаваме между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е игра с нулев резултат. В този фрагментиран парламент не може да се стигне до мнозинство, ако не се мине през разговор между първите две политически сили".

По думите ѝ с номинацията на Атанас Атанасов от ПП-ДБ за председател на парламента "ставаме свидетели на нов развой на тази сага", но добави, че тя не очаква този развой да доведе до нещо различно:

"Смятам, че подкрепата за Атанасов ще бъде съизмерима с тази, която получаваше Андрей Цеков, който беше първата номинация на ПП-ДБ за поста, но неговата кандидатура беше оттеглена, защото не събираше нужната подкрепа. За да бъде избран ген. Атанасов, трябва да получи подкрепата от ГЕРБ, но те настояват ПП-ДБ да приемат номинацията на Бойко Борисов за премиер - условие, което е неприемливо за тях. ... Очаквам тази кандидатура да не успее да събере достатъчно подкрепа".

"БСП чукат на отворена врата, те подкрепата от ГЕРБ за Наталия Киселова вече я получиха при предишното гласуване за избор на председател на 51-вото Народно събрание", смята тя.

Според Елена Дариева с решението да не издига от "ДПС - Ново начало" кандидати за председател и заместник-председател на НС, както и председатели на парламентарни комисии, Делян Пеевски е освободил и ГЕРБ, и БСП от ангажимент да подпишат декларацията за санитарен кордон:

"Все едно Пеевски сам си поставя един такъв въображаем санитарен кордон с това намерение да не издига председатели на парламента и на комисии. Това, което беше трудното условие, той го премахва, сякаш трасира пътя на една такава коалиция. Аз смятам, че това е прекалено прозрачно като стратегия и не мисля, че ПП-ДБ ще дадат подкрепа за Киселова. Не и без подпис под декларацията, което е тяхното изискване". 

Интервюто на Людмила Железова с Елена Дариева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50
Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Разпит на свидетел по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..

публикувано на 19.02.25 в 19:41

Предупредиха GSM операторите, че може да има и по-сериозни санкции за нарушени потребителски права

Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...

публикувано на 19.02.25 в 19:30