Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за представянето на наръчника.
Риана разказва за топлото посрещане в България…
"Знаех, от пътуванията на баща ми, че той има много фенове тук. Бях подготвена, че ще има доста читатели. Винаги е очарователно, когато попиташ: "Кои книги от Тери Пратчет си прочел?" и ти отговорят "Всичките!". Почти на всяка среща с читател чувах това. Очаквахме, че хората ще ни споменат едно – две заглавия. Или може би, че ще са харесали външния вид на нашата книга и за това ще са дошли на срещата. Озовахме се обаче сред толкова много истински фенове".
Габриел Кент и Риана Пратчет още от малки са докоснати от магията на книгите. От историите, пълни с необикновени същества…
"Майка ми е ирландка. Баба ми от тази страна имаше много истории за магии, случили се по земите й. Така и не разбрах дали са истина или не. Нямаше значение. Те бяха истински за мен. Баба породи в мен това усещане за магия. Не можех да чета нищо, което не съдържа в себе си поне малко вълшебство. Като например поредицата на К.С. Луис за Нарния. Обожавах книгата на Едит Несбут „Пет деца и то“, спомням си за толкова много страхотни истории. Макар и да са забавни, в книгите на Роалд Дал също се крие много магия. Естествено, четях и поредицата за „Най-непохватната вещица“ на Джил Мърфи. Хари Потър може би нямаше да го има без тази серия от книги, която ни запознава с училище за вещици. Още от малка съм читател, привлечен от магията. Разбира се, много любими за мен са "Хобит" и "Властелинът на пръстените". Знам, че "Хобит" е много важен и за Риана…", разказа Габриел Кент.
"Открадна ми историята с "Хобит"! Да, това беше най-важната книга за мен. Единствената, която си спомням баща ми да ми е чел като дете. Ние живеехме в розова къщурка на ръба на долина в най-дълбоката и тъмна част на Съмърсет. Израснах насред патици и кокошки, гледахме си зеленчуци, имахме и пчели. Живеехме много „вещерски“. Палехме си огън и баща ми сядаше в голямо зелено кадифено кресло. Аз бях в скута му. Тогава той ми четеше "Хобит". Този спомен винаги ще има магическо място в сърцето ми. Габриел и аз сме на еднаква възраст, за това сме израснали и харесваме почти същите истории. Обичах комиксите за Астерикс и Обеликс – там имаше също малко магия. Харесвах истории, развиващи се сред природата. Не беше задължително да са свързани с магията. Помня страхотни книги от автор с името БиБи, една от тях бе "Малките сиви хора" – история за група гноми. Баща ми им бе голям почитател. Освен фантастични, тези герои бяха написани и като много реалистични персонажи. Доста британски", сподели Риана Пратчет.
Защо Габриел и Риана избират да посветят наръчника точно на вещиците от света на Пратчет…
"Тези герои ни допадат най-много от „Света на диска“. В тях се и припознаваме. Някои от вещиците са вдъхновени от Риана. Поне по-младите. Във Великобритания се навършват 20 години от излизането на книгата „Волният народец“ на Тери Пратчет. Искахме да направим нещо, с което да отбележим събитието", каза Габриел, а Риана продължи:
"Вещиците съдържат много от историята на Пратчет. Не знам дали слушателите са чували за британския сериен филм "Добрият живот". В него млада двойка от средната класа решава да напусне удобния живот и да станат независими. Да отглеждат собствените си зеленчуци, собствени животни. Такива бяха и моите родители. Отглеждахме нашите зеленчуци в средновековно гробище. Там бяха и пчелните кошери. Повечето от вещиците бяха базирани на бабите на баща ми, както и на моите баби. За това този свят ми е толкова близък".
И още за живота с Тери Пратчет…
"Баща ми ме събуждаше в средата на нощта, за да идем да видим светещите червеи в тревата. Заедно наблюдавахме Халеевата комета. Не се интересуваше от това, че така отнема от съня на дъщеря си. Знаеше, че в света има чудеса, които един човек трябва да види поне веднъж в живота си", разказа Риана.
Книгите на Тери Пратчет, въпреки че се развиват в измислен свят, имат много послания за реалния свят. Отправена с чувство за хумор.
"Интересно е, че има и много политически теми в книгите на Тери Пратчет. Това прави още по-силна връзката с реалния свят. Мнението му по определени политики", каза Габриел.
"С него не сме имали задълбочен политически разговор. Той обичаше да говори за идеите, по които пишеше. Понякога питаше и за нашето мнение. По-често обаче се интересуваше от моментите в текста му, които ни разсмиваха. Чуваше, че се смееш и питаше защо? Какво ти се е сторило забавното в даден абзац?", сподели още Риана.
Защо имаме нужда и днес от магията, чудесата и щипка вещерски магнетизъм?
"Добротата в обществото може да е магия. Да се грижим един за друг в свят, който иска да разделя хората – това е магия. Има я в ежедневния живот. Също и в нещата, които можем да създадем като човешки същества – не само като творци, но и в науката. Може да усетиш магията и в усмивката на дете. Ние сами трябва да я създаваме. И да я даряваме на другите, дори и светът, понякога, да се опитва да ни я отнеме", каза Риана.
Интервюто на Иван Русланов с Риана Пратчет и Габриел Кент можете да чуете от звуковия файл.
На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..
Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година. „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..
За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален. Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни . Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..
През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..
Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...
Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот. С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..
Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..