Това обясни пред БНР Борислав Петков, депутат от МЕЧ и председател на Комисията
Той посочи, че още от първото заседание е констатирал "доста разминавания между обясненията на администрацията в лицето на БАБХ, регионалните структури на агенцията и собствениците" по казуса с чумата по дребните преживни животни във Велинград.
"Всеки иска да се защити, но изначално, поне според мен и според голяма част от колегите, се забелязват пропуски, и то съществени, от страна на БАБХ основно – относно обследването на обекта, вземането на пробите, невъзможността да бъде комуникирано това със собствениците, и в един момент тази липса на информация е довела до напрежението, което е създадено."
Запитан означава ли това, че пробите са нелегитимни и не са взети както трябва, Петков коментира, че в следващите две заседания ще стане ясно:
"Ако се установи, че пробите са взети не съгласно разписаните процедури, правото има ясна трактовка на това - нещо, което не е взето по правилата, а е породило нещо, в случая заповедта… Ще изследваме момента защо са поискани втори проби. За себе си имам известни предположения. За мен вземането на втори проби е в резултат на допуснати грешки при вземането на първите. Това ще стане ясно на последното заседание."
Обследва се и документалната комуникация на българските власти с лабораторията в Монпелие, уточни председателят на временната комисия и допълни:
"Имам основания, въз основа на представените документи от страна на българските институции, да задавам въпроси."
В трикилометровата зона не са взети никакви мерки, изтъкна още Борислав Петков. По думите му мерките са "на лист" и "никой не контролира".
"Там функционира кланица, която работи с живи животни, което е пълен нонсенс спрямо заповедта, която е издадена. И това се случва пред очите на БАБХ. Не може да извоюваш подобно изключение в такава ситуация. Такъв прецедент не може да има в държавата."
"Там, където има дим, ще има и огън. Най-вероятно. Имам основания да задаваме още много въпроси, за да бъде изяснена и тази хипотеза, която се тиражира в общественото пространство" – така Петков отговори на въпроса имат ли основания подозренията, че се цели умишлено унищожаването на фермата във Велинград заради апетити към терени и пасища в околността.
Има изключително много законови пропуски, които ще бъдат включени в заключителния доклад с предложения за законодателни промени, стана ясно от думите на Петков.
Според него "има доста притеснителни неща откъм действието на лабораториите в страната".
"Документът, с който е акредитирана - в него липсва щамът на чумата. Това е истината. Видно е и от сайта на акредитиращия орган, и на акредитирания орган", подчерта Борислав Петков в предаването "Преди всички" относно лабораторията, в която бяха изследвани пробите от Велинград.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Русия нанесе удари по обекти на критичната инфраструктура в Западна Украйна, съобщиха украинските власти. Управителят на западната Лвовска област заяви, че при атаката са повредени два обекта. Украинската противовъздушна отбрана е отразила руски атаки срещу критична инфраструктура и в съседната Ивано-Франковска област. Не се съобщава за жертви и..
Парламентът реши окончателно, че членове на ВСС с изтекъл мандат не могат да гласуват за назначаване и освобождаване на главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд. Очаквайте подробности!
Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че редовно правителство, което се ползва с парламентарна подкрепа, може да сложи край на политическата криза. Той открои като успешно изпълнени задачи на служебното правителство - пълноправното членство на страната в Шенген и стъпките по изграждането на Националната детска болница. "Така че днес..
Близо час продължи почивката на депутатите, която беше поискана от БСП - Обединена левица. Това стана минути преди да бъде гласувани промените в Закона за съдебната власт, който забранява на членове на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да гласуват за главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд...
За необятното поле на седмото изкуство и за историите, които разказва киното разказва Ирина Иванова, кино журналист, преподавател по "История на Западноевропейското кино" в НАТФИЗ , а вече и режисьор. На 13 януари отбелязахме деня на българското кино. На тази дата преди 110 години се е състояла прожекцията на първия български филм..
Инфлацията в нашата страна се ускорява през декември 2024 г. спрямо година по-рано до 2,2% от 2,1% през ноември, достигайки 5-месечен връх, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Спрямо ноември индексът на потребителските цени се повишава с 0,4%, след като през единадесетия месец на отминалата година нарасна с 0,6 на..
Отпадна ограничението за движение на камиони по пътя Кърджали - Ардино, което е в сила от 13 януари, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". За БТА областният управител Никола Чанев каза, че няма населени места без ток на територията на областта заради зимната обстановка. По думите му, от вчера е възстановено електроподаването в петте..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Стихията в Лос Анджелис е с библейски размери. Това разказа пред БНР Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет...
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..