Александър Морфов е композитор, поет, публицист и офицер, известен като един от пионерите на българската хорова музика и баща на българската войнишка хорова песен. Той е и един от създателите на Съюза на народните хорове в България.
Брат е на голямата оперна певица Христина Морфова, която насърчава да се насочи към вокалното изкуство.
Александър Морфов е роден на 13 януари 1880 г. в Пловдив, в рамките на тогавашната Източна Румелия. Завършва българската католическа гимназия в Одрин, където учи основни музикално-теоретични дисциплини и флейта. Свири също на виола и виолончело.
После постъпва във Военното училище в София, което завършва през 1902 г. Участва в Балканските войни (1912-1913 г.) и Първата световна война. Още като юнкер пише първите си военни маршове („Ний ще победим, всички дружно кат‘ вървим“, 1900 г.). Най-известният сред маршовете му е „Изгрей, зора на свободата“, познат още като „Марш на македонските революционери“.
За създаването на „Изгрей, зора на свободата“ разказва съвипускникът и близък приятел на автора, също композитор, подполковник Павел Христов в спомените си, публикувани във вестник „Целокупна България“ на 27 май 1941 г.:
„1925-то лято. Седи до мене в канцеларията другарят ми от младини – подполковник Александър Морфов. Седи и тананика. Вслушвам се. Хубавият му глас реди приятна боева мелодия. Но познавайки го добре, правя се, че не му обръщам внимание, за да не го смутя. След като тананика доста, грабна бързо от масата ми листове хартия и повдигна високо дясната си вежда – знак за силното му творческо напрежение, започна да пише. След като приключи да пише, Морфов каза смутено: „Македонската организация е натоварила нашите композитори да напишат текст и музика за македонски марш, а мен викаха за член на комисията по одобрението му. Един писал марш, друг писал химн. Слушах, слушах около десетина. Не ми хареса нито един. И си рекох: да напиша и аз един, но за себе си, за мое и твое удоволствие, приятелю. Ето, написах го! Слушай сега, пък отсъди!“
И Морфов запява: „Изгрей, зора на свободата, зора на вечната борба…“
Морфов е творческа личност с разностранни интереси. Освен поет, публицист, музикален общественик, той е също художник, скулптор, дърводелец, резбар, фотограф. Изобретател е на нов вид флейта, която се произвежда от италианската фирма “Рампони” и на нов инструмент - орфеин, с тембър на виола и виолончело.
Александър Морфов е автор на повече от 40 военни марша и патриотични песни; песни за мъжки и смесен хор; една литургия; солови песни и със съпровод на пиано и др. Песента “Дамян танец води” е станала христоматийна за българската хорова музика. Популярни са още песента му “Баба Минковица” и баладата “Сеймени”. Той е автор на текстовете на голяма част от своите творби, както и на либретото на операта на Маестро Георги Атанасов “Запустялата воденица”.
Морфов престава да свири след едно особено трагично събитие – атентата в църквата „Света Неделя“ в София през 1925 г.. Там загива жена му, а той загубва долната си челюст.
За военните си заслуги е награден с орден “За храброст“, IV степен. Завършва земния си път на 19 април 1934 г. в София.
В звуковия файл можете да чуете емблематичната песен на Александър Морфов „Дамян танец води“. Изпълнението е на Смесения хор на БНР под диригентството на Методи Матакиев.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..