Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Чолаков от Сдружение "Българска Отбранителна Индустрия":

Отбранителната индустрия иска ясни насоки за това как България ще развива способностите си

Българската отбранителна индустрия в момента страда от липса на кадри, посочи той

| Интервю
Снимка: Личен архив

Отбранителната индустрия иска ясни насоки за това как България ще развива способностите си в рамките на новите европейски планове за въоръжаване. Това каза в интервю за БНР Петър Чолаков от Сдружение "Българска Отбранителна Индустрия".

"Чуваме, че 150 млрд. ще бъдат осигурени по линия на различни фондове на ЕС, останалите 650 отделните страни ще трябва да ги осигурят. Тук ще е ролята на всяко едно правителство и съответно Министерство на отбраната, индустрията, да преценят какви средства ще могат да отделят. Основните предизвикателства ще бъдат стратегическото целеполагане на това какво представлява модернизацията. Големият проблем през годините беше именно да се направи нов преглед на всички програми за превъоръжаване и модернизация на нашата армия в светлината на новите предизвикателства", коментира той.

Според него е важно в писането на Бялата книга да вземат участие не само всички институции, които са замесени, но задължително и специалисти от българската отбранителна индустрия.

По думите му проблемът с модернизацията на армията е ясната последователна стратегия за развитие:

"Голяма част от скъпите проекти, които в момента се случват в МО, се правят на принципа на спешност, необходимост. Тази техника, която получаваме в България, са едни черни кутии, в които ролята на отбранителната индустрия е никаква".

В предаването "Преди всички" Петър Чолаков отбеляза, че българската отбранителна индустрия винаги през годините е била по-скоро пазарно ориентирана, отколкото стратегически ориентирана. До този момент това беше начин да се развиваме, обясни той и подчерта:

"Никога не сме имали в своите развойни програми ясна стратегия как ще подпомогнем българската армия и модернизацията на българската армия. Ние по-скоро сме се ориентирали през годините в различните пазари – къде ще бъде нашата ниша".

По думите му през годините технологичната база за производство на всякакъв вид техника за отбраната е била значително подобрена. Оборудването, с което се работи, е западно и е на много високо ниво, категоричен бе Чолаков. Според него тук е и ролята на държавата – да помогне, за да се вдигне нивото до степен, която в бъдеще армията ще има нужда.

В голяма част от фирмите във военно-промишления комплекс настъпи сериозна модернизация и бяха увеличени капацитетите в последните 2 години, изтъкна той и каза, че отбранителната ни индустрия е получила ориентация в каква посока да върви. Според него в тази индустрия има повишаване на печалбите.

По думите му обаче българската отбранителна индустрия в момента страда по-малко от липса на пазари и пари, а повече от липса на кадри. Тук трябва да се работи активно с държавата, категоричен бе той.

"Вярвам, че България може да бъде много сериозна част от този процес на увеличаване на капацитета и модернизация на европейските армии. Голямата въпросителна ще бъде – ние отиваме в посока една европейска армия или всяка една армия ще работи сама за себе си и ще има своя стратегически план за развитие", коментира Петър Чолаков.

Според него правителството и МО са закъснели със създаването на собствена стратегия за това как ще модернизира своите отбранителни възможности. Той е категоричен, че трябва да използваме "този импулс" да увеличим производствените си възможности и капацитети.

Цялото интервю на Добромир Видев с Петър Чолаков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03