Не съм песимист, но Бюджет 2025 може и да не е последният в лева.
Това каза пред БНР икономистът Владимир Сиркаров, преподавател в Стопанската академия "Димитър Ценов" в Свищов:
"Имаме шансове за еврозоната от януари 2026 г., но трябва много да внимаваме. Политиците трябва да са много прагматични и възможно най-дистанцирани от чистото политическо говорене по теми като бюджет, енергетика и още няколко подобни. Регулациите, свързани с бизнеса, да са възможно най-оптимални откъм размери и контрол, разбира се. За да може да е относително по план превалутирането и целият трансформационен процес, свързан с приемането на еврото".
Като основни параметри изглежда, че бюджетът е писан за влизане в еврозоната, но има много въпросителни дали ще се изпълни, подчерта той
"Има доста въпросителни, свързани с разчетите на Бюджет 2025, прогнозите, на базата на които е направена приходната част. Всички се надяваме да се постигне този 3% дефицит, но големи притеснения има в това, че разходите се раздуват изключително много. Близо 19 млрд. лева е увеличението на разходите. Виждаме оптимистична прогноза, свързана и с икономическия растеж и с приходите, особено приходите от ДДС, които са заложени с едно изключително сериозно повишение, което ще е доста, доста трудно изпълнимо. ... Да говорим, че сега ще има някакъв скок в събираемостта, ще означава, че досега НАП не е работила изключително ефективно, което не е така. От години НАП се реформира и работи все по-ефективно", коментира още икономистът.
Според Владимир Сиркаров приетият бюджет е напрегнат, политическата ситуация в страната също доста е напрегната:
"Ако приходната част започне да изостава, няма да покриваме критерия за еврозоната от 3% дефицит, но това е изключително важно и за нас - да не правим такива дефицити, особено в икономическа конюнктура, която не предполага нещо подобно. Следователно, ако разчетите и прогнозите започнат да се разминават със заложените в Бюджет 2025, ще се наложи актуализация. Така политиците ще имат пред избирателите вратичка, че ще трябва да пипнат разходната част - дали ще се съкратят дадени разходи, или ще се отложат за бъдещи периоди, но да завърши годината с до 3% дефицит".
По думите му "в подобна конюнктура с много сериозна разходна част и с много сериозна интервенция от страна на държавата в икономическите процеси, както и тегленето на дълг, логично е да се очаква и по-висока инфлация":
"Трудно е да се каже колко, но може и да е над 2,4%, което поставя въпрос дали ще излезем от Маастрихтския критерий. Това зависи и от другите страни в еврозоната, на база на които ще се изчисли дали ние покриваме критерия".
Интервюто на Стефан Кунчев с Владимир Сиркаров в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп. "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..
Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната. Целта на започващото посещение е популяризирането на..
Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..
Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си. На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..
Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..
Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места. От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..
Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...