Дълги и сложни съгласувателни процедури за сградите със статут на паметници на културата и липса на финансиране за поддръжка и ремонт на старите къщи, както и многото наследници на имотите са основните проблеми, които посочват местните хора.
Тесни и стръмни улици, непроходими зони, все по-интензивен трафик, занемарени обществени пространства, недобре организиран обществен транспорт, липса на паркинги са част от проблемите, които сами усетиха на терен в стария град на Велико Търново студентите по архитектура. Казусът е - натоварен град с коли или споделено място за хората, коментират студентите от Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Как бъдещите специалисти виждат възможните решения:
"Със сигурност архитектурата е специфична, но тъне в разруха. Има потенциал. Окаяното състояние на сградите, особено в главната улица прави изключително голямо впечатление и то недобро. Има много решения – например настаняване на студенти в сградите паметници на културата, за да ги оживят, както се прави по други места в Европа, защото местните не искат да живеят в тази част на града.
Има няколко предизвикателства, не проблеми за стария град. Има пренаселване на старата част и въпреки това обезлюдяването на старите сгради, което засяга пряко културното наследство. Нашите решения са базирани на системи от сгради културно наследство и обществените пространства към тях, например сградата на старата община пред Царевец. Можем да предложим решения каква да бъде функцията на сградата, не можем да направим нищо за частния собственик, освен да му предложим решение.
Предлагаме за бизнесите решение с рекламни елементи - как да се поставят, така че да не нарушават външния вид на сградата. За местните даваме идеи относно енергоефективност на сградите, подобряване на качеството на живот, до колкото сме запознати, защото не сме местни“.
Един милион туристи годишно посещават Велико Търново и това отрежда на старопрестолния град националното първенство в областта на културния туризъм. Но туризмът не е само посещения на Царевец и Трапезица, на музеи, църкви, манастири и фестивали. За да усетиш духа на един град, трябва да се разходиш по неговите улици. Това туристите във Велико Търново правят не в жилищните квартали, а в стария град, който бавно и полека се превзема от разрухата и опустяването. Туристите са влюбени във Велико Търново, но не и в неговите руини.
„Тези улици, които са старинни и би трябвало да запазят малко повече духа на стария български град, навяват леко тъжна атмосфера заради затворените магазини. Собствениците, много от тях, нямат възможността да реставрират сградите си, а би било грехота един град като Велико Търново, което е перла на България, да остане нереставрирано, както би трябвало да бъде.
Обичам и харесвам Търново, но смятам, че могат да се заделят пари, би трябвало да се реставрира и да заживее както ходим по старите градове, където по Европа са се запазили.
Смятам, че това е недопустимо – сгради, които са направени преди 300-400 години, само поради липса на средства, било то от държавата, от общината или от неразбирателство между собствениците, да се рушат. Търново трябва да е една от запазените марки на България".
Това коментират туристите, а думите им са сол в раната на местните хора в стария град.
"Да ви кажа колко души живеят от паметника на Велчова завера до паметника на Стамболов – 17. Няма хора. Къщите надолу се изкупиха предимно от англичани. Поживяха няколко години и тях ги няма. Минават туристите, но те са за един ден, гледат, снимат руините насреща и си заминават". Това е болката на Юлияна Йосифова, която има къща и малка бакалия на ул. "Стефан Стамболов".
Въпросът при възстановяването на сградите не опира само до пари, защото те са със статут на паметници на културата, смята скулпторът Деан Иванов, който също живее и работи в стария град:
"Специално в Стария град разрешителният режим е много труден, много бавен. Ако трябва да е по легален, по нормален начин, просто почти е невъзможно, много бюрокрация. Параграф 22 се получава. Стените падат, къщите падат, но не може да ги пипаш, защото са ансамбъл или друга форма резерват. Естествено, не на последно място е желанието на тези хора, които обитават, живеят в тези жилища или са техни собственици, да ги ремонтират, да ги направят. Но по-голяма част от собствениците не живеят в Търново и изобщо не ги вълнува тази работа."
Според Закона за културното наследство физическите лица, които не стопанисват добре имотите си, подлежат на глоба от 3 до 10 хиляди лева, санкцията за фирмите е до 30 000 лева. Засега в старопрестолния град глобени няма.
"Безкрайно уважавам тази жена, която е била майка, страстен защитник на многообразието, жена, която е останала в историята с куража си по време на войната. Нейната съдба силно ме вълнува - всичко това докато е била и творец, разбира се, с изключителна артистична кариера. Тя ме удивлява." "През XX век тази жена е осиновила толкова много деца,..
Властите в няколко държави в Централна Европа работят за справяне с огнища на шап сред добитъка. Заради болестта се стигна до затваряне на граници и умъртвяване на хиляди животни. Първият случай беше регистриран във ферма в северозапдна Унгария в началото на март. Две седмици по-късно животни в три стопанства в съседна Словакия също дадоха..
Санитерните власти на Гърция откриха шарка по овцете в три префектури северната част на страната, които са близо до границата с България. Засегнати са ферми до град Кавала в област Родопи и на остров Самотраки. Причината е неспазване от страна на фермерите на санитарните мерки. От областната санитарна служба съобщават, че стадата с..
Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво "BBB" с положителна перспектива. Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси спрямо държавите със същия рейтинг и надеждната политическа рамка, подкрепени от членството в ЕС и дългогодишния..
Протести под наслов "България няма деца за убиване" се организират днес пред съдебни палати в различни градове на страната. Демонстрацията в София е пред сградата на Министерския съвет. Искането на всички протестиращи е да се осигури безопасност на пътя и да има по-строги мерки срещу нарушенията. Недоволството идва след катастрофата..
Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург. А във Вашингтон американски и украински представители преговарят по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали. Келог: Украйна може да бъде разделена подобно на Берлин след Втората..
Проф. Юлиана Матеева: Г-н Ганев, според правилника, за да говорите от място, трябва да имате физически увреждания, не умствени. *** Драги слушатели, скъпи мои незаменими съучастници, хайде да се хванем за ръце и колективно да осъдим недопустимата грубиянска употреба на българския език в Народното събрание. Днес, разбира се, има..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
"България няма деца за убиване" и "Стига смърт на пътя". Това високо и ясно ще заявят всички, които ще участват в протестите, провокирани от смъртта..