Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба.
"Зеленият затвор" е съобразен с околната среда. Самият затвор не оставя голям въглероден отпечатък в природната среда", пояснява старши комисар Стефан Стефанов, директор на плевенския затвор.
"Всички сгради в затвора в Плевен са енергийно ефективни, уредите са енергоспестяващи. От няколко години събираме разделно отпадъците. Всичко това работи в посока поправяне на лишените от свобода и тяхната рехабилитация, съобразено и с околната среда."
Сега се предвиждат изграждането на фотоволтаичен парк, който да захранва затвора и цеховете, както и собствен водоизточник. Ще бъдат ремонтирани работилниците в затвора, което ще привлече бизнеси от града.
"С безплатната електроенергия и безплатно подгрятата топла вода, новите работни помещения, работната ръка, която подсигуряваме, ще може да си партнираме с бизнеса. Ценното е не само печалбата, но по този начин ние рехабилитираме лишените от свобода."
Ако проектът се осъществи, българският данъкоплатец ще бъде разтоварен от издръжката на тези затвори, подчертава Стефанов.
"Тези два пилотни затвора ще начертаят бъдещето на цялата затворна система в България."
Срещата в Плевен е част от проект "Засилване на двустранното сътрудничество между Норвежката корекционна служба и Главна дирекция "Изтърпяване на наказанията" чрез въвеждане на концепцията "зелени затвори", финансиран от Фонда за двустранни отношения по програма "Правосъдие" на Норвежкия финансов механизъм 2014 - 2021 г.Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
Всяко решение за гората днес се отразява за едно десетилетие и столетие. Най-важно е да запазим хората работещи в горите. Има възможни решения,..