Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли България място в еврозоната сега - мнение на икономиста доц. Димитър Стефанов

След втората среща на върха на Европейския съюз в Брюксел все повече се уверяваме, че нашето отсъствие там е добро за момента. Тук има и друг въпрос: какви са проблемите на нашата икономика и как могат да ги решат в еврозоната.
Ние говорим, че нямаме голям дефицит, но конкурентноспособността ни не е висока и в последните години тя падна още. Има един измерител за нея. Това е индексът на реалния валутен курс. Нашият е отнесен към Германия. Някъде към 40% се е увеличил този курс, тоест има оскъпяване на лева, което не стимулира конкурентоспособността. У нас за това не се говори, а това е големият въпрос. Ние нямаме дефицит, но имаме много нисък растеж, далеч под потенциала.
На въпроса дали ще се прояви ефектът на доминото при създалата се ситуация - бих отговорил положително. В случая Гърция е малка и може да бъде спасявана, но Италия и Испания са твърде големи, за да бъдат спасени, но и твърде големи, за да бъдат оставени да фалират. Не мога да си представя какво ще стане, но ефектът ще е системен и ще принуди европейските политици да мислят по-стратегически.
Досега Саркози и Меркел мислеха за предстоящите в страните им избори, мислеха за техните си банки и оставиха процеса да тече. Тази криза беше заложена още при създаването на еврозоната. Имаше правила. Забраняваше се спасяване на държави, на фирми, на банки. Поради това се отлагаше спасяването на Гърция. Така метастазите си растяха. Ако търсим някакъв образец за постигане, това са САЩ. Те са валутен съюз, паричен съюз, политически съюз и фискален съюз на 50 държави. Ние трябва да направим може би нещо такова, но не знам дали това е възможно политически.
Основното е да има механизъм на трансфери, там където се генерира повече доход да отива към шокови зони. Шоковете действат асиметрично. От шока в Испания например печели Германия. Естествено е да се насочат средства към закъсалите държави, за да не се срине цялата система. Не мога да съм оптимист по отношение на еврото като обща валута, ако не продължи процеса и не стане това, което е опит в САЩ.
Предстоят много радикални решения, но като че ли това поколение политически лидери нямат смелостта да ги вземат. От друга страна няма обаче място за отстъпление, така че трябва да се върви напред и точно в този смисъл съм оптимист.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Сапунджиев, Ивайло Христов и водещият на предаването “Нашият ден“.

Колко важен е езикът за професията на актьора?

Разговорът с актьорите Павел Сапунджиев и Ивайло Христов от Драматичния театър в Пловдив разкрива важността на българския език в актьорското изкуство и духовното израстване. Тези актьори не само използват езика като средство за изпълнение на роли, но го превръщат в мощен инструмент за духовно изразяване и въздействие. За тях българският език е нещо..

обновено на 24.05.24 в 14:16
Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“

Съвременният учител - мост между традицията и бъдещето

В ефира на "Нашият ден" имахме удоволствието да чуем Елена Вързилова, учител по български език и литература, която с голяма любов и вдъхновение разказа за ролята на учителя днес. Според нея, учителят в България е истински магьосник, призван да вдъхновява децата в класните стаи и да отговаря на всички предизвикателства, които светът предлага...

обновено на 24.05.24 в 13:32
Борислава Хубенова и нейният син

Борислава Хубенова: Комуникацията е най-важното ни умение

В ефира на предаването "Нашият ден", Борислава Хубенова, журналист от културното издание "Нула 32", сподели своите възгледи за важността на словото и неговото влияние върху културата на пловдивчани. Тя подчерта, че словото е най-висшият начин за комуникация, изразяване и свързване между хората. Ето какво казва Борислава Хубенова: "Словото е..

обновено на 24.05.24 в 13:03
Петя Господинова, Анелия Торошанова, адв. Десислава Матева (от ляво надясно)

Законът за авторското право и сродните му права – изменения и предизвикателства

Във времето на дигиталното потребление на култура и възхода на изкуствения интелект законодателството и творците са изправени пред нови предизвикателства. За новите промени в Закона за авторското право и сродните му права , проблемите на българските автори и измеренията на пиратството в "Законът и Темида" говорят адв. Десислава Матева , експерт по..

публикувано на 24.05.24 в 12:40
Директорът на библиотеката Димитър Минев и Гергана Георгиева от фестивала “Пловдив чете”

"Пловдив чете", или какви литературни срещи ни очакват на фестивала?

Фестивалът "Пловдив чете" е едно от най-значимите литературни събития в България, което събира любители на книгата от всички възрасти и културни среди. С многогодишни традиции, този фестивал не само представя новите произведения на българските автори, но и създава платформа за срещи между писатели, преводачи и читатели. Гергана Георгиева, една от..

обновено на 24.05.24 в 12:21